Yatırım yapmaya başla!

İstanbul İhracatçı Birlikleri İlk Çeyrekte 1,8 Milyar Dolar İhracat Yaptı

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Müjdat Sezer, yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 800 milyon dolar ihracat yaptıklarını söyleyerek, bünyelerinde bulunan diğer birliklerin elde ettiği rakamları paylaştı.
İstanbul İhracatçı Birlikleri İlk Çeyrekte 1,8 Milyar Dolar İhracat Yaptı

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), Ocak ve Mart aylarını kapsayan dönemde yaptığı ihracat miktarını geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla %9,2 oranında artırdı. İİB Koordinatör Başkanı Müjdat Sezer, bu dönemde 1 milyar 800 milyon dolar ihracat yaptıklarını ve yılın ilk çeyreğinde görülen bu olumlu tablonun bütün bir yıl boyunca devam edeceğini düşündüklerini söyledi.

İİB Başkanı Sezer, Türkiye’nin genel ihracat artışının çok üzerinde bir artış ile büyüdüklerini belirtti.

Yedi ihracatçı birliği bünyesinde bulunduran İİB, Mart ayında 656 milyon dolar ihracat yaparken, ilk çeyrekte ulaşılan rakam 1,8 milyar dolar olarak kaydedildi. Geçen yılın Mart ayına kıyasla %8,4 oranında artış kaydedildi. İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2019 yılının Mart ayında 180 milyon doların üzerinde, ilk çeyrekte ise 504 milyon dolardan fazla ihracat yapıldı.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Mart’ta 156 milyon dolardan fazla ihracat yaptı.

Bu birliğin Mart’ta gerçekleştirdiği artış oranı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %14 oldu. İlk çeyrekte 424 milyon doların üzerinde ihracat yapılırken, geçen yıla göre %12 oranında artış gerçekleştirildi. Ülke genelinde en çok ihracat yapan birliklerinden olan Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatları Birliği, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %50,4 oranında artış ile 268 milyon dolarlık ihracat yaptı.

Mart ayında geçen senenin aynı dönemine göre ihracatını %8 artıran İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB), yılın ilk üç ayında 209 milyon dolarlık ihracat yaptı. 2018’in ilk çeyreğine kıyasla değişim oranı ise %22 yükseliş olarak açıklandı.

En çok ihracat artışının gerçekleştiği bir diğer sektör fındık ve mamulleri oldu.

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB) Mart’ta geçen yıla göre %14 artışla 47 milyon dolarlık ihracat yaptı. İlk çeyrekte ise 164 milyon dolarlık yurt dışı satışı yapıldı. Mart ayında 24 milyon dolarlık ihracat yapan İstanbul Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği, ilk çeyrekte 69 milyon dolardan fazla dışa satış gerçekleştirdi.

Son olarak İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB) ise ilk çeyrekte 15 milyon dolardan fazla ihracat yaptı. Başkan Müjdat Sezer, Türkiye genelinin yaklaşık 3 katı kadar ihracat artış oranı gerçekleştirdiklerini, su ürünleri ve fındık mamullerinin en çok artış gösteren sektörlerden olduğunu açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum