Yatırım yapmaya başla!

İstanbul Havalimanı Hizmete Girdiğinden Bu Yana 40 Milyonu Aşkın Yolcu Uçurdu!

Tam kapasiteyle bu yıl hizmete açılan İstanbul Havalimanı'nı bugüne kadar kullanan yolcu sayısının 40 milyonu aştığı öğrenildi.
İstanbul Havalimanı Hizmete Girdiğinden Bu Yana 40 Milyonu Aşkın Yolcu Uçurdu!

29 Ekim 2018 tarihinde açılışı yapılan İstanbul Havalimanı yarın itibarıyla 1. yılını dolduracak. 31 Ekim 2018’de tarifeli seferleri gerçekleştirmeye başlayan havalimanı, 7 Nisan 2019’da tam kapasiteyle işletmeye geçmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, söz konusu havalimanından açılışın üzerinden geçen 1 yıl içinde 40 milyonu aşkın yolcunun faydalandığını bildirdi.

İstanbul Havalimanı’nda açılıştan bugüne kadar toplamda 252 bin 795 uçak trafiği gerçekleştirildiğini açıklayan Turhan, bunun 63 bin 856’sının iç hat ve 188 bin 939’unun dış hat olduğunu belirtti.

Uçak Trafiği 252 Bin 795Havalimanının açıldığı günden bu yana hizmet verdiği yolcu sayısının ciddi rakamlara ulaştığını söyleyen Turhan, 9 milyon 872 bin 793 iç hat ve 30 milyon 597 bin 252 dış hat olmak üzere toplam 40 milyon 470 bin 45 yolcunun buradan uçtuğunu açıkladı.

Günde ortalama 310 uçağın yurt içine, 923 uçağın ise yurt dışına kalktığını belirten Turhan, bununla birlikte yolculuk yapanların sayılarını bildirdi. Günde ortalama 49 bin 51 kişinin iç hata, 152 bin 558 yolcunun ise dış hata uçtuğunu aktardı.

İstanbul Havalimanı’nın ilk etabında üçüncü kuzey-güney pistinin inşaat çalışmalarının hala tüm hızıyla devam ettiği öğrenildi.

İnşaat Çalışmaları Devam EdiyorSöz konusu bu pistin güneyindeki kazı ve mühendislik dolgu faaliyetlerinin önemli bir bölümünde sona gelindiğini bildiren Turhan, kuzey tarafta ise zemin kazısı ile mühendislik çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Bunun yanında dolguların tamamlandığı zeminde asfalt kaplama çalışmalarının sürdüğünü ekledi.

Turhan, bu pistin 2020 yılının Haziran ayında hizmete sunulacağını duyururken, aynı zamanda Bölgesel Hava Trafik Kontrol Merkezi, Hava Trafik Kontrol Kulesi ve ARFF Binası inşaatlarının da biteceğini açıkladı. Karadeniz Sahil Şeridi’nde bulunan ve çalışmaları devam eden üçüncü parsel pistinin inşasının da bitmek üzere olduğunu ekledi.

Bu pistin 2020 yılının yazında hizmete gireceğini belirtirken, pistin hayata geçirilmesiyle birlikte İstanbul Havalimanı’nın dünyanın sayılı havalimanında bulunan “Üçlü Paralel Pist Operasyonu” uygulamasına sahip olan ayrıcalıklı bir yer haline geleceğine ve dünya çapındaki önemli “hub merkezi” olacağına  işaret etti. Ardından bunlara ek olarak paralel taksi hatları ve paralel pistin aynı dönemde kullanıma sunulacağını duyurdu.

Turhan, İstanbul Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısının toplamda 110 milyona ulaşması durumunda yapılması planlanan 4. etabın sonunda yaklaşık 170 bin metrekarelik yeni uydu terminalinin hizmete gireceğini açıkladı.

Turhan, hizmete girmesinin üzerinden geçen 4 ayda taşıdığı 5 milyon yolcuyla rekor yakalayan İstanbul Havalimanı’nın tam kapasite olarak faaliyete geçmesiyle Avrupa’nın en büyük havalimanına megakentin sahip olduğuna işaret etti.

Yapım aşamasında ve sonrasında enerji ihtiyacını kendi karşılayabilen, çevreci, doğa dostu ve yeşili koruyan bir havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nın yalnızca havacılık sektörü için değil, Türkiye ekonomisi için de önemli pozitif katkılar sağlayacağını açıkladı. Bu kapsamda önemli yatırımlar aktive ettiğini ve istihdam sağladığını ekledi.

Açıklamalarında sona yaklaşan Ulaştırma Bakanı, İstanbul Havalimanı’nın kamu ve özel sektör iş birlikleri için uygun ortam sağladığını açıkladı. Projenin bitirilmesi planlanan ek faaliyetlerinin hayata geçirilmesiyle birlikte gelecek dönemlerde önemli başarılar yakalayacağını ve dünyanın önde gelen havalimanları arasında bulunacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum