Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstanbul’un Finans Sektörü Hikayesi Yeniden Yazılacak

2022 yılında tamamlanması planlanan İstanbul Finans Merkezi ile şehrin rekabet gücünden faydalanılarak, finans sektöründe yeni bir dönemin başlaması hedefleniyor.
İstanbul’un Finans Sektörü Hikayesi Yeniden Yazılacak
Yorum

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi İstanbul Finans Merkezi Daire Başkanı Dr. Serkan Yüksel, 4. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde yaptığı konuşmada, İstanbul Finans Merkezi’nin önemine değindi.

İstanbul’un rekabet gücü yüksek bir şehir olduğunu ve bu proje ile finans alanında yeni bir hikaye oluşturmak istediklerini söyledi. Türkiye’nin dinamik bir iş ortamı olduğunu söyleyen Yüksel, yeniliklere de kolaylıkla adapte olduğunu aktardı.

İstanbul Finans Merkezi’nin 2022 yılında tamamlanması hedefleniyor.

İstanbul Finans Merkezi2022 yılında bitirilmesi planlanan merkez ile finans alanında bir koordinasyon noktası oluşturulacağını, hazırlık aşamasında bölgedeki oyuncuların fikirlerine başvurularak çeşitli toplantılar düzenlediklerini söyledi.

Hedeflerinin finans alanında yeni ufuklar açmak olduğunu dile getiren Yüksel, Türkiye’nin diğer ülkelere kıyasla biraz geriden geldiğini fakat yeniliklere adapte olma konusunda oldukça başarılı bir ülke olduğumuzu söyledi.

Finansal teknoloji alanında G20 ülkeleri arasında 17. sırada olduğumuzu belirterek, açılacak olan merkezin bu doğrultuda oldukça önemli olduğunu vurguladı. İstanbul’un yaş ortalamasının genç olmasıyla yeni teknolojilere adaptasyon konusunda da kolaylık yaşanacağını söyleyen Yüksel, Fintech çalışmalarına da başlanacağını dile getirdi.

Finans merkezlerinin politikalarının değişmesi konusunda laboratuvar görevi üstlendiğini söyleyerek katar örneğini verdi. Katar Finans Merkezi Üst Yöneticisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Yousuf Al- Jaida da ülke ekonomisinin sadece petrol ve doğal gaza dayalı olmaması gerektiğini, bu açıdan yabancı yatırımcıları ülkelerine çekmek istediklerini belirtti. Finans merkezlerinin çoğunlukla eleştirildiğini, Katar’da da bu konuda büyük zorluk yaşandığını anlattı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Başkan Vekili Şule Topçu Kılıç: Türkiye tasarruf anlamında geri seviyelerde.

Tasarruflarda ZayıfızTürkiye’nin bu konuda gelişmekte olan ülkelere kıyasla zayıf kaldığını söyleyen Kılıç, aslında önümüzde birçok seçenek ve potansiyel olduğunu belirtti. Gerçek kişilere ait 710 milyar lira tasarruf bulunduğunu, bunların da ellerindeki paranın %10’luk kısmını nakit tuttuğunu anlattı.

Piyasadaki nakit miktarının oldukça fazla olduğunu dile getiren Kılıç, öte yandan yatırım bankacılığında istenen ürün çeşitliliğinin olmadığını ifade etti. Bu nedenle yatırım bankacılığı kısmına ağırlık verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu