Yatırım yapmaya başla!

İstanbul 2019’un İlk 8 Ayında 10 Milyona Yakın Yabancı Turiste Kapılarını Açtı

İstanbul 2019 yılının ilk 8 ayı içinde ağırladığı turist sayısını büyük ölçüde artırarak 200 farklı ülkeden 9 milyon 983 bin 647 yabancı turiste kapılarını açtı.
İstanbul 2019’un İlk 8 Ayında 10 Milyona Yakın Yabancı Turiste Kapılarını Açtı

Megakent İstanbul, Türkiye’nin bu yıl oldukça verimli geçirdiği ve yüksek gelir elde ettiği turizm sektörüne önemli ölçüde katkı sağlıyor. Başta sahip olduğu tarihi miraslarla turistleri kendine çeken şehir, 2019 yılının ilk 8 aylık döneminde ağırladığı rekor seviyedeki yabancı turist ile sektörün canlılığında rol oynadı.

Strateji Geliştirme Şubesi tarafından hazırlanan Ocak-Ağustos 2019 Giriş, Çıkış İstatistikler ile İşletme Belgeli Konaklama, Yeme-İçme Tesisleri ve Yurt Dışı İkametli Vatandaş Rakamları İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Buna göre 2019 yılının ilk 8 ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla ağırladığı turist sayısını %13 oranında artıran İstanbul, söz konusu dönemde 200 farklı ülkeden sayısı 9 milyon 983 bin 647 olarak kaydedilen yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

İstanbul Turizm İstatistikleri Raporu’ndaki rakamlar, İstanbul’daki sınır giriş kapılarından alınan yabancı uyruklu vatandaşın şehre giriş verilerinden elde edildi.

Yabancı Uyruklu Vatandaşların Şehre Giriş VerileriBu yılın Ocak-Ağustos aylarını kapsayan veriler geçmiş yıllar ile karşılaştırma olanağı sunmakla birlikte çeşitli değerlendirmeleri de içeriyor. Ayrıca Turizm İşletme ve Yatırım Belgesi bulunan tesislere ilişkin bilgilere de güncel bir şekilde yer verildi.

Ulaşılan bilgiye göre İstanbul’a en fazla ziyarette bulunan ülkeler Almanya, İran, Irak, Rusya ve Suudi Arabistan olarak kaydedildi. İstanbul’un son 5 yıl içindeki Ocak-Ağustos verileri dikkate alındığında 2019’da ağırlanan turist sayısı bu güne kadar görülen en yüksek sayıya işaret etti.

İstanbul’un 1998 yılında 2 milyon 356 bin 800 yabancı turisti ağırladığı, bu rakamın 2018’de 13 milyon 433 bin 101 ziyaretçiyi ağırladığı edinilen bilgiler arasında bulunuyor. Aylık veriler baz alındığında İstanbul geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 1 milyon 391 bin 36 misafire kapılarını açtı ve bu sene şehre gelen yabancı misafir sayısı 1 milyon 540 bin 120 seviyesinde kaydedildi.

İstanbul’a geliş şekillerine göre yurt dışında ikamet eden vatandaşların 2018 yılının Ocak-Ağustos aylarıyla kıyaslandığında bu yıl hava yollarını kullanım oranı %12,5 artarken; deniz yoluyla geliş oranında ise %11,8 artış gözlemlendi.

Hava yoluyla gelmeyi tercih eden yabancı turistlerden %24’ü Sabiha Gökçen Havalimanı’na inerken, %50’si İstanbul Havalimanı’nı kullandı. %25’i ise Atatürk Havalimanı’nı tercih etti.

Turistler Hava Yolunu Tercih EttiAlmanya, Türkiye’ye en fazla turist yollayan ülkeler arasında ilk sırayı %7,6’lık pay ile alırken, İranlılar %6 ile ikinci, %4,7 ile Iraklılar üçüncü, Ruslar %4,6 ile dördüncü ve %3,6’lık pay ile Suudi Arabistan beşinci sırada yer aldı. Türkiye’ye en az ziyaretçi yollayan ülkelerde Türkmenler %1,9’luk pay ile yerini aldı.

Son üç yılın Ocak-Ağustos döneminde Suudi Arabistan, Kuveyt, Ürdün, Cezayir, Lübnan, Katar ve Filistin gibi Arap ülkelerinden Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren turist sayısında 2018 yılına kıyasla %14 oranında artış tespit edildi. İstanbul’a bakacak olursak geçtiğimiz yıl burayı ziyaret eden toplam turist sayısı 3 milyon 408 bin 424 seviyesinde kaydedildi. 2019’un ilk 8 ayında ulaşılan rakam 2 milyon 598 bin 213’e çıktı.

Yine rapordan edinilen bilgiye göre Ağustos ayı bitiminden itibaren toplamda 590 tesise ait yatak kapasitesi 119 bin 969 olduğu ortaya çıktı. Ayrıca bakanlıktan yatırım belgesi bulunan 113 tesise ait bilgilerin de yer aldığı rapordan İstanbul’da inşaatı ya da restorasyonu süren toplamda 22 bin 484 yatak kapasiteli konaklama tesisi bulunduğu öğrenildi.

Yine işletme belgesi bulunan yeme-içme ve eğlence tesisleri ve diğer tesislere ilişkin bilgilerin bulunduğu raporda toplam kapasite 137 bin 773 seviyesinde ölçüldü. Söz konusu bu kapasitenin 32 bin 70 kişilik bölümünün yüzen deniz turizmi aracı, günübirlik gezi teknesi ve ticari deniz taşıtlarına ait olduğu ortaya çıktı. Ayrıca İstanbul’da devam eden bir inşaatı bulunan toplamda 11 bin 697 kişilik tesisin bulunduğu öğrenildi.

Turizm sektörü için oldukça verimli geçen 2019 yılına ilişkin açıklama yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, bu yılın sonuna kadar ülkemizin 45 milyon turist ağırlayacağını ve bununla birlikte sektöre yönelik bir rekorun kırılacağını açıklamıştı. Mevcut duruma bakıldığında çektiği turistle sektöre katkıda bulunan İstanbul’un bu durumdaki payı oldukça fazla görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum