Yatırım yapmaya başla!

İstanbul, 2018 Yılı İtibarıyla En Yüksek Gelire Sahip Şehir Olarak Belirlendi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2018 yılına ilişkin araştırma sonuçları, şehirler arasında en yüksek gelir grubunun İstanbul'da olduğunu ortaya koydu.
İstanbul, 2018 Yılı İtibarıyla En Yüksek Gelire Sahip Şehir Olarak Belirlendi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 yılına ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçları bugün açıklandı. Buradan ulaşılan bilgiye göre, geçtiğimiz yıl itibarıyla en yüksek gelir İstanbul’da ölçülürken; Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli gelir eşitsizliğinin en düşük olduğu bölgeler arasında bulunuyor.

Açıklanan rakamlara göre 2018 yılında Türkiye’nin yıllık ortalama eşdeğer hane halkı kullanılabilir birey geliri 24 bin 199 lira tutarında belirlendi.

Ortalama Eşdeğer Hane Halkı Kullanılabilir Birey Geliri BelirlendiGelir dağılımı eşitsizliği ölçütlerine göre gini katsayısı denen kavram, sıfır seviyesine yaklaştıkça gelir dağılımında eşitliği, 1’e yaklaştıkça ise gelir dağılımda bozulmayı ifade ediyor. 2018 yılı itibarıyla Türkiye’de gini katsayısı 0,408 seviyesinde belirlenmişken, bu değerin en düşük olduğu bölgelerin 0,305 ile Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli olduğu görüldü.

Zonguldak, Karabük ve Bartın 0,308 ile sıralamayı takip ederken; Erzurum, Erzincan ve Bayburt bölgelerinin gini katsayısının 0,313 seviyesinde olduğu ortaya çıktı.

İstanbul, 0,444 ile gini katsayısının en yüksek olduğu bölge olarak ilk sırada yer alıyor. Adana ve Mersin 0,402 seviyesinde; 0,401 seviyesi ise Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’ne ait bulunuyor.

İstanbul Gini Katsayısının En Yüksek Olduğu Yer Olarak Belirlendiİstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. Düzey Bölgeleri itibarıyla İstanbul 34 bin 912 bin lira ile geliri en yüksek olan bölge olarak belirlendi. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli bu bölgeyi 29 bin 952 lirayla izlerken, Ankara 29 bin 847 lirayla bu şehirlerin hemen ardından geldi.

Ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanabilir fert gelirinin en düşük olduğu bölgelere bakıldığında ise 10 bin 965 lirayla Van, Muş, Bitlis ve Hakkari olduğu gözlemlendi. Mardin Batman, Şırnak ve Siirt illeri 11 bin 204 lira ile hemen ardından geldi. 11 bin 357 lira ile Şanlıurfa ve Diyarbakır gelirin en düşük olduğu bölgeler arasında yer aldı.

P80/P20 oranı olarak bilinen ve en yüksek gelire sahip olan %20’lik grubun gelirinin, en düşük gelire sahip %20’lik grubun gelirine oranı olarak ifade edilen söz konusu değer, Tütkiye genelinde 7,8 olarak belirlendi. 4,5 ile Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli bu değerin en düşük olduğu bölgeler olarak belirlendi.

Aynı oran 5 seviyesi ile Erzurum, Erzincan, Bayburt, Zonguldak, Karabük ve Bartın’da düşük olarak belirlendi. Hemen ardından 5,1 ile Gaziantep, Adıyaman, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova bölgeleri geldi.

İstanbul P80/P20 oranında da 8,6 ile en yüksek rakamı elde ederken, megakenti 7,2 ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli izledi. Adana ve Mersin 7,1 ile üçüncü sırada yer aldı.

Göreli yoksulluk oranı bölgelere göre farklılık gösterdi.

Göreli Yoksulluk OranıYoksulluk sınırı, her bölge için eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirin %50’si temelinde hesaplanıyor. Verilere bakıldığında %13,5 ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu yerler olarak belirlendi. İstanbul, Adana ve Mersin ise %12,7 ile bu şehirleri takip etti.

%5 seviyesi ile göreli yoksulluk oranının en az olduğu bölgeler Gaziantep, Adıyaman ve Kilis olarak kayıtlara geçti. Söz konusu oran Zonguldak, Karabük ve Bartın’da %7,2 olarak ölçüldü. Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli %7,7 ile sırayı takip etti.

Medyan gelirin %60’ı baz alınarak hesaplanan diğer bir yoksulluk sınırı olan gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler %21 ile İstanbul oldu. İstanbul’u %20,4 ile Adana ve Mersin izledi. Hemen ardından %20,1 ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli geldi.

Bahsedilen bu oran %11,9 ile en düşük olarak Zonguldak, Karabük ve Bartın’da ölçüldü. Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt %13,2 seviyesinde belirlendi. Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli %13,4 ile gelire dayalı göreli yoksulluk oranının düşük olduğu diğer bölgeler olarak kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum