Yatırım yapmaya başla!

İşsizlik Oranlarının En Düşük Olduğu 10 Zengin Ülke

İşsizlik Oranlarının En Düşük Olduğu 10 Zengin Ülke

İşsizlik oranı bir ülkenin ekonomik gücünün ve büyümesinin çok önemli bir göstergesidir. Düşük işsizlik oranı genellikle iş olanaklarının fazla olduğu ve hızla büyüyen ülke ekonomisi ile ilişkili. Ancak bu oranda yanıltıcı bazı durumlar var. Örneğin; iş aramaktan vazgeçen insanlar, teknik işgücü piyasasının bir parçası olmadığından işsiz olarak sayılırlar. Bu durum da oran tahminlerinde yanılmalara yol açar.

Dünya genelinde işsizlik oranının yüksekliğinin nedeni 2008 küresel durgunluğunun kalıcı etkileridir. Bazı ülkeler bu doğrultuda azaltılabilir nüfus politikası, eğitim düzeyinin artırması ve daha kalifiyeli üretim için çaba sarf ediyor. Hindistan gibi ülkelerde yavaş yavaş işsizlik oranlarında artmalar yaşanıyor. Sebebi ise kırsal alanda daha çok yarı zamanlı çalışan işçilerden kaynaklı. Kaliteli bir ürün için daha fazla vasıflı işçi hazırlamak, bu konuyla ilgili eğitime öncelik vermek gerekli.

Listedeki ülkelerin çoğunluğunu Asya ülkeleri oluşturuyor. Güney Amerika ve Avrupa’dan da ülkeler var. Bu ülkelerden bazıları birkaç yıl önce daha düşük işsizlik oranlarına sahipti. Yine de diğer ülkeler kıyaslandığında hala oranın düşük olduğunu söylemek mümkün.

İşte karşınızda işsizlik oranının en düşük olduğu 10 zengin ülke:

10 Avustralya

AvustralyaAvustralya’nın işsizlik oranı, iş arayan insanların sayısındaki düşüş nedeniyle yüzde 5.8 düşmüştür. Avustralya’da geçtiğimiz eylül ayında 9.000 yeni iş sahası açıldı. Buna rağmen ülkenin ekonomisi hala duraksıyor. Rekabet, iş deneyimi gereksinimi veya bazı insanlara karşı yapılan ayrımcılık iş arayanların şevkini kırıcıdır.

9 Rusya

Rusyaİşsizlik oranı yüzde 5.4 seviyelerinde olsa bile uzmanlara göre bu aran birkaç yıl içinde yüzde 5 azalacak. Rusya’da, profesyonel işçi düzeyi düşük olduğu için dışarıdan da kalifiye işçi almaktadır.

Beyin göçü ise ülkenin en çok mücadele ettiği konulardan. Ülke ihtiyaçlarına cevap verecek taze beyinlerin gitmesi bununla birlikte yatırım ve vergi oranlarındaki azalmalar Rusya’nın baş etmesi gereken sorunlardandır.

8 Almanya

AlmanyaAlmanya, diğer ülkelerin GSYİH oranlarıyla karşılaştırıldığında oldukça iyi görünse de yüzde 5.1’lik bir işsizlik oranına sahiptir. Çoğu uzmana göre ise işsizlik oranı yakın gelecekte daha da azalacak. Geçen yıl daha fazla iş olmasına rağmen, işsizlik oranı yükselmişti, ama yılın sonuna doğru geriledi.

7 Brezilya

Brezilya2014 yılının başında, Brezilya’nın işsizlik oranı ekonomistlerin tahmin ettiğinden daha düşük, yüzde 4.3 olarak karşımıza çıktı. Brezilya’nın işsizlik oranı şu anda yüzde 5.0 seviyesindedir. Ancak, fiyatlar ve işsizlik oranı artınca, enflasyon oranı da yükseldi.

Brezilya, para değerinin düşmesinin yanı sıra, enflasyon oranının yüzde 5.68 düşmesi yatırımcıların cesaretini kırıyor. Brezilya yavaş büyüme hızına rağmen, ülke düzenli iş sağlamayı başardı.

6 Meksika

MeksikaMeksika küresel durgunluk başındaki 6.0 oranından bu yıl, 4.7’ye geriledi. İşsizlik oranındaki bu düşüş sektördeki işlerin arttığının da bir kanıtıdır. Ne yazık ki iş kaybı insanları, yüksek vasıflı işçileri gelir kaybına neden olan kayıt dışı sektörlerdeki işlere zorlamıştır. Meksika ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve yoksulluk düzeylerini azaltmak için kadınlar ve gençlere daha iyi istihdam olanakları sağlıyor.

5 Çin

ÇinÇin yüzde 4 oranında yanıltıcı bir işsizlik olanına sahiptir, ancak birçok uzman bu oranın çok daha yüksek olduğuna inanıyor. Çin Ulusal İstatistik Bürosu, Çin’de işsizlik oranın sürekli olarak yüzde 20 olduğunu bildirilmiştir. Çin hükümeti bu konuda aciz görünmek istemiyor. Bu nedenle sürekli ulusal ve yerel düzeyde yanıltıcı işsizlik rakamları bildiriyor. İşsizlik oranlarındaki bu yanlışlığa rağmen, Çin’in büyüme hızı yılda yüzde 10’dur ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahiptir.

4 Hindistan

HindistanHindistan 3.8 işsizlik oranıyla bu alanda oldukça dikkat çekici bir özelliğe sahip. Ancak bu sayı yılda yaklaşık yüzde 0.1 oranında artmaktadır. Bu eğilim küresel bazdaki ekonomide yavaşlama olduğunu gösteriyor.

Gayri resmi yapılan işler Hindistan’ın işgücünün yüzde 94’ünü oluşturur. İşçiler kötü sözleşme koşulları ve düşük ücrete çalışmaları durumdan şikayetçi olsalar da korumasızdırlar. Hindistan uzun vadeli olarak işsizliğin artmasını önlemek istiyorsa, daha çok vasıflı işçi oluşturma yolunu izlemelidir.

3 Japonya

JaponyaJaponya’nın işsizlik oranı yüzde 3.6 ile son 6 yılın en düşük seviyesine ulaştı. ancak enflasyon uygulaması Japonya’da deflasyona karşı artmıştır. Japonya Başbakanı ekonomik politikalarının, Japon ekonomisini yükselteceğini iddia ediyor. Bu plan gerçekleşirse 21. Yüzyılda Japonya’yı daha iyi bir gelecek bekliyor olacak. Tsunaminin bile etkisini silerek, ekonomik büyümeyi zirveye ulaştırabilir.

2 Güney Kore

Güney KoreGüney Kore, yüzde 3.5 işsizlik oranı ile en düşük işsizlik oranlarından birine ve dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahiptir. Sadece İsviçre ile eşleşen olağanüstü düşük işsizlik oranı, bu ülke için ortalamanın üzerinde kabul edilir. Güney Kore son yıllarda doğum sayısında etkili bir düşüş yaşadı ve oldukça az göç aldı. Böylece sürekli olan ekonomik büyümenin daha da artan nüfusla ilişkili olduğu söylenebilir.

1 İsviçre

İsviçreİsviçre, sadece yüzde 3.5 işsizlik oranıyla, dünyanın en istikrarlı ve güvenilir ekonomisine sahip olan ülkelerden biridir. İsviçre kendi ekonomisini 2008 küresel krize karşı korumak, ekonomiyi hızlandırmak ve parasal ihtiyaçlarını karşılamak için merkez bankasının planlarına göre hareket etti. Ülkeye gerekli olan göçmen akışını kontrol etmek ve işsizlik oranları çok yüksek olacaksa, kısa vadeli göç politikasını tercih etmek merkez bankasının göreviydi.

Son zamanlarda, İsviçre hükümeti kendi geleneksel bankacılık politikalarında değişikliklere yol açan, bir vergi cenneti olarak kullanılan yabancı mevduatın baskısı altındadır.

Ülkemizde ise 2015 Ocak itibariyle işsizlik oranı 10.9’a yükselerek son 4 yılın zirvesine ulaştı. Bu ürkütücü rakam uzun vadeli önlemler alınmazsa daha da artacağa benziyor. Sizce hükümet artan işsizlik karşısında nasıl önlemler almalı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum