Yatırım yapmaya başla!

İşsizlik Maaşına Yeni Düzenleme Getiriliyor

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve 400 projeyi kapsayan 100 Günlük Eylem Planı kapsamında, işsizlik maaşı alma hakkında son 120 gün “sürekli” çalışma koşulunun esnetileceği belirtildi.
İşsizlik Maaşına Yeni Düzenleme Getiriliyor

İşsizlik maaşı konusunda bazı düzenlemeler yapıldığı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı kapsamında, son 120 gün sürekli çalışma koşulunun esnetilebileceği ve bu sayede 12.500 kişiye aylık bağlanabileceği belirtildi. Vatandaşların işsizlik maaşını alabilmesi için iş akdinin feshinden sonra, 30 gün içerisinde başvuruda bulunması gerekiyor. Bu 30 günden sonra da başvuru yapabiliyorlar fakat bu durumda gecikilen süre kadar eksik maaş ödeniyor.

İşsizlik maaşını alabilmek için son 3 yılda en az 600 gün sigortalı ve son 120 gün sürekli çalışmak gerekiyor.

Asgari ücretlinin 2018 yılında aldığı işsizlik maaşı 805.60 lira olarak belirlenirken, en yüksek işsizlik maaşı 1.611.30 lira oldu. Bu tutar çalışırken alınan son 4 aylık ortalama ücretin %40’ı üzerinden ödeniyor.

Son 4 aylık brüt maaşı 3 bin lira olan kişiye, vergiler düşüldükten sonra 1.191 lira, son 4 ylık brüt maaşı 4 bin lira olan kişiye net 1.587 lira, son 4 aylık brüt maaşı 5 bin lira olan kişiye ise 1.611 lira ödeniyor. Bu imkandan yararlanabilmek için son 120 gün içerisinde sürekli çalışıyor olmak gerekiyor.

Anlaşmalı olarak işten ayrılanların maaştan yararlanabilmesi için sözleşmenin işveren tarafından sonlandırılması gerekiyor.

Yani istifa edilmesi halinde işsizlik maaşı alınamıyor. 4/a statüsünde çalışan sigortalı işçilerin yanı sıra; banka, sigorta şirketleri ve birliklerin sandıklarında çalışanlar, otobüs, ticari taksi, şehiriçi toplu taşıma araçlarında, hizmet akdine dayalı olarak bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılan sanatçılar, mütekabiliyet esasına dayalı olarak uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış ülke uyruğunda olanlar hariç olmak üzere yabancı uyruklu kişilerden hizmet akdi ile çalışanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurslarında usta öğretici olarak çalıştırılanlar, kamu idarelerinde ders ücreti karşılığı görev alanlar, genelevde çalışan 1593 sayılı Umumi Hıfsıhha Kanunu’nda belirtilen umumi kadınlar da işsizlik maaşı alabiliyorlar.

Emeklilere işsizlik maaşı ödenmezken, ikinci kez işsiz kalanlara yeniden maaş bağlanıyor.

İŞKUR, önerdiği işi haklı bir nedene bağlı olmadan bırakanlara işsizlik maaşı ödemiyor. Ek olarak gelir getirici bir işte çalıştığı tespit edilenlerin ve emekli aylığı alanlara da ödemiyor. Ancak 12 ay işsizlik maaşına hak kazanmış bir kişi 4 ay maaş aldıktan sonra bir işe girdiğinde işsizlik maaşı kesiliyor. Eğer bir süre sonra yeniden işsiz kalırsa, kalan 6 ay boyunca işsizlik maaşını almaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum