Yatırım yapmaya başla!

İşsizlik Fonu’ndan Kamu Bankalarına Para Aktarılmasına Hükümetten Açıklama Geldi

İşsizlik Sigorta Fonu'ndan Halkbank, Eximbank ve Vakıfbank'a 11 milyar TL aktarılmasına tepkiler büyürken, Cumhurbaşkanlığı'ndan konuya açıklık getiren bilgilendirme yapıldı.
İşsizlik Fonu’ndan Kamu Bankalarına Para Aktarılmasına Hükümetten Açıklama Geldi

Hafta başında İşsizlik Fonu’ndan, 3 kamu bankasına toplamda 10,8 milyar lira tutarında bir aktarım olduğu iddia edilmiş ve bu gelişme kamuda büyük tepki toplamıştı. İşsizlerin parası kamu bankalarına gitmiş şeklinde çıkan haberlere, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın‘dan açıklama geldi. Kalın; Halkbank, Vakıfbank ve Eximbank’a 11 milyar liraya yakın para aktarılmasını, kamu bankalarının daha etkin bir şekilde kullanılması amacıyla yaptıklarını söyledi.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses, söz konusu üç bankanın tahvil satışını değerlendirerek, atılan iddia üzerinde yorumda bulundu.

Halkbank, Vakıfbank ve Eximbank‘ın kaşla göz arasında, Hazine’nin bir ayda birkaç ihalede topladığı borçlanma tutarı kadar bir borçlanmayı iki günde yaptıklarını söyleyen Gürses, tahvillerin kime satıldığının belli olmadığını, bu nedenle İşsizlik Sigortası Fonu’na satılmış olabileceği söylentisinin yayıldığını bildirdi.

Ortaya atılan iddiaları değerlendiren Gürses sözlerine; “Güncel tartışmaların ışığında şu soru da akla gelmiyor değil: Ankara’ya danışmanlık vermeye başlayan McKinsey’in ilk ele alıp mekanizmasını kurduğu iş bu mu oldu? Kamu borç stokunu artırmadan yan cepten kamu bankalarına bu sermaye artırım modelini mi kurdu?” şeklinde devam etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 11 milyar TL’nin üç kamu bankasına aktarılmasını; “kamu kaynaklarının daha etkin kullanılması” sözleriyle açıkladı.

Kamu fonlarının geçmişte olduğu gibi, zaman zaman devletin içinde farklı yerlerde kullanıldığını söyleyen Kalın, geçen yıl da buna benzer uygulamalar yaptıklarını ve halihazırda hiçbir tehlikeden ya da riskten söz edilemeyeceğini belirtti. Kalın, kamunun kendi içindeki kaynakları farklı birimlerde kullanacak şekilde bir takım tedbirler ve tasarruflar yapabileceğini, buradan daha farklı bir anlam çıkarılmaması gerektiğini, tam tersi kamu bankalarının daha verimli bir şekilde kullanılması adına söz konusu kararın alındığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum