Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail’in Talepleri Karşılandı Lübnan ile Tarihi Anlaşma Yolunda

Yair Lapid, taslak aşamasında olan anlaşma ile İsrail'in güvenliği ve ekonomisinin güçleneceğine dikkat çekti. Haberin detayları aşağıda;
İsrail’in Talepleri Karşılandı Lübnan ile Tarihi Anlaşma Yolunda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail Başbakanı Yair Lapid bugün resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile İsrail ve Lübnan’ın deniz sınırı konusundaki anlaşmanın çözüldüğünü duyurdu. Çözüm yolu bulunması için “tarihi bir anlaşmaya” varıldığını açıkladı.

Benzeri görülmemiş olarak adlandırılan anlaşmanın İsrail’in güvenliğini ve ekonomisini güçlendireceğini bildirdi. Yapılan anlaşma ile dünyanın dört bir yanındaki ülkelere daha temiz ve uygun fiyatlı enerji sağlanacağı kaydedildi.

Lapid, anlaşmanın gerçekleşme sürecinde arabuluculuk yapan Amerikalı diplomat Amos Hochstein’e İsrail Devleti adına teşekkür etti. Hochstein’in bu süreçte sıkı çalışma gösterdiğini ekledi.

İsrail-Lübnan Arasındaki Anlaşma Taslak Aşamasında

İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada, şu an taslak aşamasında olan anlaşmanın İsrail’in ortaya koyduğu güvenlik ve ekonomik ilkelerin tümünü karşıladığı söylendi.

Başbakan Lapid’in Çarşamba günü Güvenlik Kabinesi’ni toplayacağı ve ardından da hükümete özel toplantı yapacağı açıklamada yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Birkaç gün önce Lapid’in, Güvenlik Kabinesine İsrail tarafından kabul edilebilir anlaşmanın temellerini sunduğunun ve Lübnan’ın değişiklik taleplerini reddettiğinin altı çizildi. Bugün içinde ise İsrail’in güvenlik, ekonomik ve yasal taleplerinin tümünün karşılandığı bir anlaşma taslağı aldığı vurgulandı.

Lapid’in Güvenlik Kabinesi toplantısının ardından anlaşmanın İsrail devletinin yasama organı olan Knesset’e sunulmadan önce onaylanmak üzere hükümetin önüne geleceği özel bir hükümet toplantısı düzenleme talimatı verdiği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın