Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail’de Yargı Reformu Ekonomik Risk Seviyesini Yükseltti

Tarihinin en büyük siyasi ayaklanmasına tanıklık eden İsrail’de Merkez Bankası tarafından ekonomik risk seviyesi yükseltildi. Detaylar haberde;
İsrail’de Yargı Reformu Ekonomik Risk Seviyesini Yükseltti
HABER GİRİŞ

Tartışmalı yargı sistemi revizyonuna karşı siyasi tarihinin en büyük kaoslarından birini yaşayan İsrail ekonomisine ilişkin negatif tahminler gelmeye devam ediyor. İsrail medyasına göre Merkez Bankası, makroekonomik risk seviyesini orta-düşük seviyeden orta-yüksek seviyeye çıkardı.

Bankanın 2023 yılının ilk yarısının kaydettiği raporda, risk artışına sebep olarak diğer faktörlerin yanı sıra İsrail’deki hukuk sistemiyle ilgili yargı düzenlemesinin sonuçlarına ilişkin belirsizliğe işaret edildi.

Yargı düzenlemesindeki belirsizliği ekonomideki risk payını artırdığının altı çizilen raporda, risk artışına döviz kurundaki düşüşün eşlik ettiği öne sürüldü.

İsrail’in Yerel Para Birimi 6 Ayda Dolar Karşısında Yüzde 10 Eridi

The Times of Israel haber sitesi geçen hafta hükümetin önerdiği yargı düzenlemesine ilişkin siyasi belirsizliğin, İsrail para birimi şekelinin yılın başından bu yana dolar karşısında yaklaşık yüzde 10 erdiğini anımsattı.

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu öncülüğündeki koalisyon hükümetinin planladığı ve yargının yürütme üzerindeki denetimini sınırlandıran yargı düzenlemesi ülkede tartışma yaratmıştı.

GCM Yatırım Banner

Adalet Bakanı Yariv Levin ise 5 Ocak’ta yargı reformunu duyurarak Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırıldığını kaydetmişti. Ayrıca reform, iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması ve yargının bazı yetkilerinin Meclis’e devredilmesi gibi değişiklikleri kapsıyor.

Anadolu Ajansı haberinde hükümetin, muhalefetle müzakerelerin tıkanmasının üzerine yargı düzenlemesi için çalışmalarını yeniden başlatmış ve en kritik yasa tasarılarından birini geçen hafta Meclis’ten geçirdiğini anımsattı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.