Yatırım yapmaya başla!

İsrail Washington-Riyad İttifakını Destekliyor

İsrail'in iki ülke ittifakını desteklemesi, ABD tarafından Suudi Arabistan bazlı yaptırımlara yönelik ısrarlar ve olayın Türkiye tarafı... İşte ayrıntılar;
İsrail Washington-Riyad İttifakını Destekliyor

Jerusalem Post’ta yayınlanan habere göre Trump yönetiminin gazeteci Jamal Khashoggi’nin öldürülmesi üzerine, Suudi Arabistan’ı yaptırım baskısı altına aldığını ve bu gelişme başlığı altında iki ülkenin stratejik ittifakının sürdürülmesi yönünde İsrail’in destek olacağı açıklanıyor.

ABD tarafından her iki partiden de bir dizi milletvekili hukukçu, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Pazartesi günü Suudi Arabistan’ı ziyaret planında yaptırımların uygulanması konusunda ısrarcı davrandı. Mnuchin verdiği demeçte “Washington-Riyad ilişkisinin, ABD’nin İran’ın bölgedeki egemen güç olma iddiasına karşı çıkması için kritik öneme sahip olduğunu ifade etti.”

ABD’den Bir Suudi Arabistan Yaptırımı Bekleniyor

ABD Tarafından Suudi Arabistan'a Yönelik Yaptırım BekleniyorMnuchin Kaşıkçı’nın ölümüyle alakalı ani bir yaptırım için erken olabileceğini belirtirken, ABD’nin genel olarak insan hakları ihlallerini cezalandırması ve ABD vatandaşlarını hedef alan bu tarz girişimlerin olası cezai eylemlere kapı araladığını, cevabın bu yönde verilmesi gerektiğini öne sürdü.

Suudi Arabistan ziyaret etmesindeki mesajda, İran’ın Ortadoğu’daki büyük güç kaynağı oluşu, aynı zamanda çok önemli bir petrol tedarikçisi olduğu ve iki ülkenin, terörizmin finansmanı ve İran’a karşı mücadele konusunda çalışmalara devam etmesinin önemli olduğunu belirtti.

İsrail Devlet Başkanı Benjamin Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yapılan açıklamada Kaşıkçı’nın durumuyla ilgili gerçeklerin ne olduğu konusunda Netanyahu ile aynı fikirlere sahip olduklarını belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan Konuşmasında Olaya Yer Verecek

Recep Tayyip Erdoğan Salı Günü Konuşmasında Olaya Yer VerecekABD Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre Kaşıkçı olayının Türkiye’de gerçekleşmesi ile işlerin karmaşıklaştığı yorumlanırken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü yaptığı açıklamada yapılması Salı günü öngörülen konuşma konusunda Kaşıkçı olayının ayrıntılarını açıklayacağını ifade etmişti.

Gerçekleşen Olayda Gelişmeler Yakından Takip Ediliyor

Kaşıkçı Olayı Piyasaların da Yakından Takip Ettiği Bir OlayYakından takip ettiğimiz olaya baktığımızda İsrail’in Washington-Riyad hattındaki stratejik birlikteliğin devam ettirilmesi yönündeki desteğine dair açıklamasında bu ittifaktan yana bir tutum sergilediğini gözlemliyoruz.

Türkiye tarafında şu ana kadar, gerçekleşen olaydan herhangi bir bağlantının olmadığını ancak ülkede yer alan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda yaşanan bu talihsiz olaydan dolayı, yönetimce bir açıklama yapılması gerektiğini izliyoruz. 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum