HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

İsrail Şekeli Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Geçmiş yıllarda güvenli liman haline geldiği söylenen İsrail şekeli, günümüzde Türk lirasına göre düşük değerli olan dövizlerdendir. Buna karşın son dönemde Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesiyle birlikte, İsrail şekeli ile aynı seviyeye gelmiştir. İsrail’in resmi para birimi olan şekelin, uluslararası para kodu, ILS‘dir ve sembolü şeklindedir. Dağıtımı ve basımı İsrail Merkez Bankası tarafından yapılan şekel, 100 agorota eşittir.

İsrail Şekeli Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Finans piyasalarında Amerikan doları ile USD/ILS kuru, Euro ile EUR/ILS kuru şeklinde işlem görmektedir. USD/ILS paritesi canlı grafikleri incelendiği zaman en düşük değerini, 2008 yılında 3,2094 ile gördüğü anlaşılmaktadır. Dolar/İsrail şekeli kuru, tarihinin en yüksek seviyesini ise 2006 yılının Şubat ayında 4,6927 seviyesi ile kaydetmiştir. 2017 yılına 1 dolar 3,8002 şekel seviyesinden başlanmıştır ve Mart ayında bu seviye 3,6283 şekele inmiştir.

İsrail şekeli kuru canlı grafiği incelendiği zaman, Türk lirası karşısında uzun vadede bir yükseliş trendi gösterdiği anlaşılmaktadır. İsrail şekeli/Türk lirası kuru ise 28 Ocak 2017 tarihinde 1,0310 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştür. 2015 Ekim ile 2016 Ekim arasındaki 1 yıllık süreçte yatay bir seyir izlediğini görebiliriz. Bu süreçte İsrail şekeli alış – satış fiyatı, 0,75 seviyelerinde gezmiştir. 2016 yılının son aylarında dolar kurundaki yükseliş ile birlikte İsrail şekeli kuru da yükselişe geçmiştir. 2017 yılının başında İsrail şekeli kuru, 0,9179 liraya eşitken; Mart ayının başında 1 lira seviyesine yükselmiştir.

EUR/ILS paritesi ise en yüksek değerini 2007 yılında 5,8913 seviyesi ile kaydetmiştir. Uzun vadeli Euro/İsrail şekeli kuru grafiği incelendiği zaman, hemen hemen aynı seyirlerin izlendiği görülmektedir. Buna karşın Euro – İsrail şekeli kuru, günümüzde tüm zamanların en düşük seviyelerini kaydetmektedir. 2017 yılına 1 Euro 4,004 İsrail şekeli eşitliğinden başlanırken, Mart ayında 3,8250 şekel eşitliği yaşanmaktadır.

Kısaca İsrail Ekonomisi Hakkında Bilgiler

İsrail ekonomisi, ihracata dayalı bir büyüme göstermektedir. Son 10 yılda ülke ekonomisi; elektronik, haberleşme, medikal ve optik aletler alanında büyüme yaşamıştır. İsrail’deki bu teknoloji yoğunluklu sektörlerin canlanması ise dünyanın artan talebi ile gerçekleşmiştir. Sonucunda ise İsrail, ileri teknoloji endüstrilerinde faaliyet gösteren birçok yerli – yabancı firmaya ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Ar-Ge alanında başarılı ülkeler arasında yer alan İsrail, yüksek eğitim düzeyi ve savunma sanayisine büyük yatırımlar yapmaktadır. Son yıllarda İsrail; kimya, plastik ve gıda sanayi ürünlerinin ihracatı ile finans hizmetlerinde başarılar elde etmiştir.

1985 yılından itibaren ekonomik anlamda birçok reforma imza atmışlardır. Devletin ekonomiye müdahalesi azaltılmış, ticari engeller kaldırılmış ve kapsamlı bir özelleştirme programı uygulanmıştır. 2002 sonrasında ise yabancı sermayenin ülkeye giriş – çıkışı serbest bırakılmıştır. Aynı yıl, döviz kuru bandı kaldırılmış ve serbest dalgalanma sistemine geçilmiştir. Ayrıca günümüzde İsrail Merkez Bankası, ekonomi politikasının belirlenmesinde önemli bir role sahiptir.

İsrail Ticari İlişkileri

İsrail’in en büyük ticaret ortakları; ABD, Birleşik Krallık, Çin, Belçika ve Almanya’dır. Ülkenin en büyük ihracat kalemleri; inci, değerli taşlar ve metaller, elektrikli ve elektronik ekipmanlardır. En büyük ithalat kalemleri ise elektrikli ve elektronik ekipmanlar ve mineral yakıtlardır.

Türkiye’nin İsrail’den ihraç ettiği ürünler; motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler ve bunlara ait parçalar ile aksesuarlar, demir – çelik, elektrikli makine ve cihazlar, plastik ve mamulleridir. İsrail’in Türkiye’den ithal ettiği ürünler ise mineral yakıtlar, mineral yağlar, plastikler, kazanlar, makineler, mekanik cihazlardır.

Türkiye ile İsrail arasında 1 Mayıs 1997 tarihinde Serbest Ticaret Anlaşması yürürlüğe girmiştir. Bu anlaşmaya göre iki ülke arasında dürüst rekabet koşullarının sağlanması, ticaretteki engellerin kaldırılması ve ülkeler arası işbirliğinin arttırılması amaçlanmıştır. Anlaşma kapsamında yaklaşık 200 ürüne uygulanan gümrük vergileri kaldırılmıştır. Bu şekilde de iki ülke arasında hem ihracat hem ithalat artış göstermiştir.

Çevirici

USD
EUR

Haberler