Yatırım yapmaya başla!

İsrail Seçimlerinin Ardından Neler Oldu, Netanyahu Tebrik Almaya Başladı mı?

İsrail'de seçimlerin ardından gündeme gelen gelişmeler, seçmenlerin hangi tarafa meyillendiğine dair ayrıntılar ve Netanyahu'yu tebrik eden Donald Trump.
İsrail Seçimlerinin Ardından Neler Oldu, Netanyahu Tebrik Almaya Başladı mı?

Başbakan Benjamin Netanyahu, İsrail seçmenlerinin başarılı seçim kampanyasındaki güvenlik sorununda sağa kayma yönündeki değişimini egemenliğini aşması, ülkenin Filistinlilerle ve ABD ile ilişkilerini şekillendirmesi muhtemel bir eğilim olarak değerlendirdi.

Bay Netanyahu, rakibi Benny Gantz Çarşamba günü yenilgiye uğradığı için müttefik dini ve sağcı partilerin desteğiyle bir hükümet kurmaya hazırlanıyordu. Seçmenlere hitap eden Netanyahu’nun Likud Partisi, 13 yıl boyunca iktidarda olduğundan daha fazla koltuk kazanma konusunda İran’dan Hamas militanlarına kadar değişen düşmanlardan gelen tehditlere yönelik varoluşsal korkularını artırdı.

Bay Netanyahu’nun mesajı, geniş çapta dünya statüsünün İsrail’e nasıl fayda sağladığına dayanarak, Başkan Trump’la olan yakın ilişkilerinden bir Filistin devleti, Kudüs’ün statüsü, Batı Şeria’nın yerleşim binaları ve bu bölgelerin olası ekleri üzerine uluslararası fikir birliği oluşturmak için İsrail’in yararına gündeme getirildi.

Topraklar ve Seçmen Grubu

Seçmenlerin Yaş Grupları Ne DediFilistin devletinin geleceği için ayrıldığı tahmin edilen topraklardaki stratejiler bir zamanlar İsrail’in sol kanadı arasında ciddi bir soruna yol açacaktı. Ancak seçim sonuçları, 120 sandalyeli Knesset’te altı sandalyeye sahip yeni azalan bir İşçi Partisi ortaya çıkardı.

Anketler, 1993 yılında İsrail ile Filistinliler arasında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Oslo barış anlaşmasını hafızasında tutamayan olmayan genç seçmenlerden bile Bay Netanyahu’ya olan güçlü desteği yansıtıyordu.

İsrail Demokrasi Enstitüsü’nün düşünce kuruluşu tarafından yapılan ankete göre, Salı günü oylama öncesinde Bay Netanyahu, 18 ile 24 yaştaki seçmenlerin üçte ikisi ve 25 ile 34 yaşlarının yarısından fazlası tarafından desteklendi. İsraillilerin yüzde ellisi, kendilerini sağ kanat olarak nitelendiriyor.

Bay Netanyahu, ultra Ortodoks Yahudilere hitap eden Likud müttefiki dini siyasi partilerin daha güçlü performanslarına katkıda bulunan demografik değişimlerden de faydalandı. Bu kesimin nüfusu, Bay Netanyahu’nun göreve gelmesinden bu yana %33 arttı ve önümüzdeki on yıl içinde %50 daha eklenmesi bekleniyor.

Sağ’a Hareket

İsrail'da Sağ'a Hareket Dikkat ÇekiciKnesset’in %3.25’lik oy eşiğini karşılamadığı anlaşılan küçük Yeni Sağ partinin lideri Naftali Bennett, “İsrail son 20 yılda yaklaşık 20 derece sağa doğru hareket etti.” dedi.

Yahudi İsraillilerin yarısından azı şimdi İsrail’in yanı sıra Filistinli bir devleti destekliyor. İsrailliler arasında, artık Filistin devletine yol açmak için nihayetinde 1967 öncesi savaş sınırlarına geri çekilmek zorunda kalacakları görüşü yaygın bir görüş değil.

Başbakan, bazı Batı Şeria’daki yerleşim bölgelerinde egemenliği uzatma sözüyle değişen görüşlerden yararlandı. Hareket, önümüzdeki iki ay içinde beklenen ve her iki tarafta da fedakarlık isteyen bir Trump yönetimi barış planından önce kırmızı hatlarını çizmek için bir çaba olabilir.

Donald Trump’tan Tebrik

Donald Trump'ın Netanyahu TebriğiDonald Trump yönetiminin Bay Netanyahu’nun önünde durması pek mümkün görünmüyor. Bay Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyarak, ABD Büyükelçiliğini harekete geçirdi ve İsrail’in 1967’de Suriye’den yakaladığı Golan Tepeleri’nin egemenliğini tanıdı. 

Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyarak İsrail’in geleceğini şekillendirme arayışında da bulundu. Bay Trump, resmi sonuçların önümüzdeki hafta açıklanmasından önce Çarşamba günü Bay Netanyahu’yu tebrik ettiği ifade edildi.

Filistinli liderler seçim sonucunu eleştirdi. Üst düzey bir Filistin Kurtuluş Örgütü yetkilisi olan Hanan Ashrawi, İsrailli seçmenlerin “Filistin’deki baskı, işgal, ilhak ve el koyma statüsünü kazanmaya ve Filistin ulusal ve insan haklarına yönelik saldırıyı artırmaya kararlı olan temsilcileri seçtiklerini söyledi.”

Ortak Noktalar

Dikkat Çekenler Arasında Ortak Yaklaşımlar Yer AlıyorDiğer yabancı güçlerin, Filistin meselesi üzerine ABD’nin güvencesiz bir barış anlaşmasını engelleyebilileceği düşünülebilir. Bay Netanyahu, Körfez Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye çalışırken, yetkililer İsrail ile Filistinliler arasında ilerleme olmadan normalleşmenin sınırlarını belirledi.

İsrail’in sağa doğru kayması ancak şimdiye kadar uzanıyor. Eşcinsel hakları konusunda dünyanın en liberal ülkeleri arasında ve evrensel bir sağlık sistemine sahip. Birçok sosyal ve ekonomik konuda, Bay Netanyahu’nun Likud’u, Amerikan Demokratlarıyla Cumhuriyetçilerden daha çok ortak noktaya sahip olabilir.

Ancak İsrailliler, geçmişte başarısız olan girişimler ve Filistinli lider Mahmud Abbas’da gönülsüz bir müzakere ortağı olarak gördükleri şeyler nedeniyle ulaşılmaz barışın olduğuna inanan güvenlik meseleleri konusunda haklarını değiştirmişti.

Gidişat Belliydi

Seçim Anketlerinde Gidişat BelliydiKampanya sırasında İsrail’in sağa dönüşü belliydi. Bay Gantz, İsrailli lider ile güvenlik ve Filistinliler konusunda çok az farklılık sunarken, yolsuzluk iddiaları ve yaşam kalitesi sorunları hakkında öne çıkan farklar getirmişti.

İsrail’in liberalleri Bay Netanyahu’nun potansiyel olarak devrilme şansı görerek, ülkenin kurucu siyasi örgütü olan İşçi gibi sol kanat partilerini Bay Gantz’ın Mavi ve Beyaz’ı için terk etti.

Bay Gantz’ın partisi Likud’da olduğu gibi 35 sandalye kazanmaya ayarlandı, ancak sağ kanadın dini partilerin müttefiki sol ve Arap partilerini geride bıraktıklarından çoğunluk oluşturamadı.

İşçi milletvekili ve eski parti başkanı Shelly Yachimovich, Kanal 12’ye burada verdiği habere “İşimiz şimdi çok derin bir iç gözlem yapmak” dedi.

Soruşturmalar Netanyahu’yu Etkileyebilir

Avukatların Araştırmaları Liderin Popülaritesini Etkileyebilirİsraillilerin güvenlikle ilgili görüşleri, izleme gruplarının Bay Netanyahu’nun önceki ABD yönetimleri tarafından şiddetle karşı çıkılan faaliyetler, yerleşim bölgelerinde bir inşaat dalgalanmasına başkanlık ettiğini söylediği bir süre içinde değişti. Trump yönetimi, etkinliği eleştirmekten büyük ölçüde kaçındı.

Liderin popülaritesi, avukatların beklendiği gibi bu yıl resmi rüşvet ve dolandırıcılık suçlamaları çıkarırsa yeni bir sınavla karşı karşıya kalabilir.

İsrail’in başsavcısı Bay Netanyahu’nun, ticari meselelerdeki etkisine karşılık medyanın kapsamını etkilediğini iddia ettiği ve işadamlarının lehine hediyeler kabul ettiğini iddia ettiğini belirtti. Bay Netanyahu, İsrail savcılarının kendisine yaptığı çok sayıda soruşturmayı siyasi olarak ona zarar vermek için tasarlanmış bir cadı avı olarak nitelendirerek suçlamaları reddetti.

Ancak yargılamalar zamanının çoğunu alabilir ve uzun zaman sürebilir. Bay Netanyahu’nun, Bay Gantz ve yakın bir yarıştan sonra mücadele etmeye yemin eden siyasi ortağı Yair Lapid’de daha güçlü muhalefet rakamları var.

Bazı siyasi gözlemciler daha küçük sağ partilerin bir dahaki sefere daha fazla sandalye kazanmaları durumunda onlarla yönetebileceklerine inanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum