Yatırım yapmaya başla!

İsrail’de Liderlik Gündemi ve Netanyahu ile Gantz Gelişmeleri!

İsrail tarafında Benjamin Netanyahu ve Genelkurmay Başkanı Gantz gündemine dair gelişmeler şöyle;
İsrail’de Liderlik Gündemi ve Netanyahu ile Gantz Gelişmeleri!

Benjamin Netanyahu’nun İsrail’in en uzun süre hizmet veren lideri olma arayışı, yıllardır kamusal yaşamda referandum haline gelmişti.

Yarış sıkı. Son anketlerin çoğu Salı günü yapılan oylama öncesinde akıcı bir durum gösteriyor; Netanyahu’nun ana rakibi eski General Benny Gantz seçmen yorgunluğu, yolsuzluk iddiaları ve yaşam kalitesi konularına odaklanan bir mesajla biraz daha fazla sandalye kendisine çekti.

Ancak küçük sağcı partilerin, Sayın Netanyahu’yu bir hükümet koalisyonunu bir araya getirmek için daha iyi bir konuma sokacak tarafta kalmaları tahmin ediliyor.

Benjamin Netanyahu

Benjamin NetanyahuBay Netanyahu son günlerde seçmenleri, İsrail’in bir “gevalt kampanyası” olarak adlandırdığı, sağduyu veya korku duygusunu ifade eden Yidiş ifadesinden ödünç aldığı, sağcı üstünlüğünün tehlikede olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Benjamin Netanyahu  Pazar günü Likud Parti toplantısında yaptığı açıklamada “Mevcut olan eğilimi değiştirmezsek kaybederiz.” demişti. 

Ülkede hakim olan bakış Netanyahu’nun, İsrail’in kurucu babası David Ben-Gurion’un görevdeki yıllarını geçmeyi başaramasa bile, İsrail’in siyasi manzarasını ve dünya sahnesindeki rolünü geri dönülmez bir şekilde değiştirmiş olması şeklinde öne çıkıyor.

Liderin Vurgusu ve Antekler

Netanyahu Bakış ve Anket DeğerlendirmeleriNetanyahu’nun zaferi, bir dünya lideri ve tarihi İsrail siyasi figürü olarak statüyü güçlendirebilir. Sayın Netanyahu seçimi bizzat kendisi üzerinde bir halk oylaması olarak gören ve büyük ölçüde devlet adamı olarak kampanya yürüten Başkan Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşerek vazgeçilmez olduğu konusunda vurgularda bulundu.

13 yıl boyunca ilk kez 1990’ların sonlarında ve daha sonra 2009’dan itibaren önceleri olduğu için çok fazla hareketlenmeler kaydedildi Bir zamanlar tartışma için göz önünde bulundurulan politikalar yeni seçim teklifinde önemli bir konu olarak görülmemekte.

Anketler, Yahudi seçmenlerin çoğunun Kudüs’ün İsrail’in bölünmüş başkenti olacağını söylediği zaman onunla aynı fikirde olduğunu, Filistinlilerin iddia ettiği Ürdün Vadisinin İsrail’in kontrolü altında kalacağını ve İsrail’in büyük yerleşim bloklarında kalacağını belirtiyor.

Ekonomik Kanat Dikkat Çekici

İsrail Ekonomi Gündemine Dair GelişmelerNetanyahu Cumartesi günü sağcı desteğini güçlendirmek isteyen bir TV röportajında, yeniden seçilmesi durumunda İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölgeleri üzerindeki egemenliğini artıracağını, Arap muhalefetini harekete geçirecek ve büyük bir politika değişikliği yapacağını ifade etti.

Lider muhalifleri “kamuoyuna politika açısından gerçekten bir alternatif önermiyorlar, halka gelmiyorlar ve bunu farklı bir şekilde yaparak barış ve güvenlik sağlayacağımızı söylüyorlar” dedi.

Sayın Netanyahu İsrail’in ekonomisinde, krizden sonra işsizlik oranının azaldığını ve İsrail’in teknoloji sektörünün büyümeye devam ettiğini belirleyen bir dönem boyunca başkanlık yapmıştı.

Ekonominin görev süresindeki başarısına dikkat çekiliyor, ancak seçmenler ekonomiyi ve eşitsizliği ana mesele olarak görüyorlar. Ekonomistler Bay Netanyahu’nun, son döneminde vergi indirirken harcamaların sosyal politikalar üzerindeki etkilerine karşı koymak için tasarruf politikaları düzenlemeleri gerektiği konusunda uyarda bulunuyor.

Gantz “Yeterli değil.”

Yapılanlara Dair Yetersizlik EleştirisiNetanyahu’nun eski Genelkurmay Başkanı Bay Gantz, kendisini yeni bir alternatif olarak sunarak anketlerde öne çıkmıştı. Sayın Gantz Netanyahu’ya üç yolsuzluk araştırmasıyla karşılaştığı rüşvet, dolandırıcılık suçlamaları ve vatandaşları için artık çalışmadığını söylediği bir hükümete saldırdı. Bay Netanyahu suçlamaları reddediyor ve siyasi tarafını motive ediyor.

Gantz, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Ben Netanyahu’nun ülke için çok şey yaptığını düşünüyorum. Ama dediğimiz gibi, yeterli değil” dedi. Başbakan, ordudaki hizmetini övdüğü ve eylemde öldürülen kardeşini hatırlatarak geçen hafta bir konuşma yapmıştı. 

2009’da Başkan Obama’nın baskısı altında olan Netanyahu, bir anlaşmayı dondurmayı ve Filistin devletine destek vermeyi kabul etti, ancak siyasi kariyeri başlamadan bir yıl önce ve 2015 seçimlerinin izin vermeyeceğine yemin edeceğini savunmuştu.

Bay Gantz Filistin devletini tartışmaktan kaçındı, ancak Arap liderlerle istikrar ve “Filistinlilerden ayrılma süreci” hakkında konuşacağını söyleyerek umut verici ifadeler kullandı.

Gantz, Bay Netanyahu’nun Gazze’nin iktidar partisi olan Hamas’la yapılan ateşkes saldırılarına ve şiddet olaylarında sık sık saldırdı. Bay Gantz, yaklaşımın İsrail’in caydırıcılığını azalttığını ve Netanyahu’nunkinden daha güçlü bir şekilde misilleme yapılmasını önerdiğini söyledi.

Kral Bibi!

Netanyahu ve Kral Bibi LakabıBay Netanyahu o kadar uzun zamandır iktidarda ki, birçok İsrailli kendisi olmadan ülkeyi hayal edemiyor, ayrıca bu süreç ona “Kral Bibi” lakabını kazandırdı.

İlk kez 1996’da İşçi tarafından Simon Peres’i yenerek başbakan seçildi, ancak üç yıl sonra İşçi Ehud Barak. Daha sonra özel sektöre girdi ve 2009, 2013 ve 2015 yıllarında tekrar prömiyer olarak seçilmeden önce dışişleri ve maliye bakanlığı yapmıştı.

Geçen hafta milyarder kumarhane sahibi Sheldon Adelson’un sahibi olduğu ve Netanyahu yanlısı olarak görülen bir gazete olan İsrail Hayom ile yapılan röportaja göre Benjamin Netanyahu “Önemli olan, kimin yol gösterdiği, kimin diplomatik gezgin olduğu değildir. İsrail’in en büyük düşmanlarına karşı çalışıyorum.” dedi.

Netanyahu’nun tutumlarıyla genel olarak aynı fikirde olan diğerleri ise onun gitme zamanının geldiğini söylüyor.

Tel Aviv’de mühendislik öğrencisi olan Netanyahu’nun eski destekçisi 32 yaşındaki Avi Kolel, “Uzun süredir iktidarda olan biri iktidarda kalmak isteme eğilimindedir ve ülkeyi yönetmekten çok iktidarda kalmaya odaklanır” diyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum