Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail ile İspanya Arasında Gazze Nedeniyle Diplomatik Gerginlik

İspanya Sosyal Haklar Bakan Vekili Ione Belarra, yaptığı açıklamada hükümetten İsrail ile diplomatik ilişkilerin askıya alınmasını talep etti. Detaylar haberde;
İsrail ile İspanya Arasında Gazze Nedeniyle Diplomatik Gerginlik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İspanya Sosyal Haklar Bakan Vekili Ione Belarra, hükümete seslenerek Filistin halkına yönelik planlı soykırımı sebebiyle İsrail ile diplomatik ilişkilerin askıya alınması çağrısında bulundu.

Belarra, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetteki ortak Sosyalist İşçi Partisi’nden (PSOE), İsrail tarafından Filistin halkına karşı yürütülen planlı soykırıma karşı mücadelede daha ciddi davranılması istediğini ifade etti.

Belarra: İsrail ile Diplomatik İlişkiler Askıya Alınsın

Bu kapsamda İsrail devletiyle diplomatik ilişkilerin acil bir biçimde askıya alınması gerekliliğini ilettiğini bildirdi.

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Rusya’ya çok sayıda yaptırım uygulandığını söylerken benzerinin İsrail’e, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya, onun savunma bakanına ve Filistinlilere toplu bir ceza uygulamaya karar veren diğer siyasi sorumlulara karşı uygulanmasında geç kalındığına dikkat çekti.

Sivil halka yönelik yoğun saldırı, bombalama, elektrik ve su kesintileri de dahil olmak üzere uygulanan toplu cezalandırmanın uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlali olduğuna vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

İsrail’e yönelik silah ambargosu uygulanması çağrısı da yapan Belarra, “Ayrıca acil bir silah ambargosuna da ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

Belarra, İsrail ile ihracatın durdurulmasını ve Avrupa Birliği’nin silah ambargosu uygulamasını savunduğu Telecinco’ya verdiği röportajda, “Bu acil bir durum ve İspanya çok daha fazlasını yapabilir” demişti.

İsrail’den Eleştiri

Belarra’nın yanı sıra, Çalışma Bakanı Vekili Yolanda Diaz ve Tüketici Bakanı Vekili Alberto Garzon, Yahudi topluluklarını riske atabilecek “kesinlikle ahlaka aykırı” açıklamalarda bulunduğu gerekçesiyle İsrail tarafından eleştirildi.

Albares’ten Sorumluluk Çağrısı

Çarşamba günü Strazburg’da gazetecilere konuşan İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ise açıklamasında, “Yapmamız gereken şey gerilimin tırmanmasına katkıda bulunmak değil, tam tersine hepimiz çok sorumlu olmalıyız çünkü hepimiz kendi toplumlarımızda da gerilimin azalmasına katkıda bulunabiliriz. Ne söylediğimize, nasıl söylediğimize ve ne zaman söylediğimize çok dikkat etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Albares, İspanya’nın resmi dış politikasını temsil etme yetkisinin yalnızca Başbakan ve Dışişleri Bakanı’nda olduğuna da dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.