Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İspanyol Borsası İyimser İşsizlik ve Turist Verilerine Rağmen Ekside

İspanyol borsa endeksi, iyimser işsizlik ve turizm verilerine rağmen düşük seyrediyor.
İspanyol Borsası İyimser İşsizlik ve Turist Verilerine Rağmen Ekside

İspanyol gösterge endeksi IBEX 35, bugün açıklanan iyimser yurt içi verilere rağmen düşük seyrediyor. Dün 8,932.30 puandan kapanış yapan IBEX 35, bugüne 8,951.70 puanla artıda başlasa da sonrasında yönünü aşağıya çevirdi.

8,911.20 puana kadar gerileyen endeks, Haziran ayında kaydettiği 9,310.80 puanlık pandemi sonrası zirveden uzaklaştı. TSİ 11.45’te yüzde 0,20 ekside hareket eden gösterge endeksin 5 günlük kaybı yüzde 2’ye yaklaştı.

Bir ayda da benzer şekilde yaklaşık yüzde 2 değer kaybeden IBEX 35’teki düşük seyir bugün açıklanan iyimser ekonomik verilere rağmen gerçekleşti.
IBEX 35 Endeksi Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Buna göre İspanya’da işsiz olarak kayıtlı insan sayısı, ekonominin yeniden açılması ve COVID-19 aşısının hızlı temposu, aktiviteyi ve işgücü talebini artırırken Haziran’da bir önceki aya göre 166,911 azalarak 3,61 milyona düştü. Bu kayıtlardaki en büyük düşüş oldu.

Sektörlere göre işsizlik hizmetler, sanayi ve inşaatta azalırken tarımda yükseldi. Buna ek olarak turizmin ekonomisinde büyük paya sahip olduğu İspanya’da turist gelişleri 9 ayın en yükseğine ulaştı.

İspanya’ya gelen yabancı turist sayısı Mayıs’ta dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaşırken bu yıl, turist girişlerinde Almanya (338 bin), Fransa (330 bin) ve Hollanda (72 bin) başı çekti.

Artan Delta varyantına yönelik endişeler de hisseleri baskıladı. Toplam vaka sayısı 3,8 milyon olan İspanya’da 1 Haziran’da 12,345 yeni günlük vaka kaydedildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum