Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya ve Portekiz Enerji Fiyatları için AB ile Anlaştı

İspanya ve Portekiz hükümetleri, uzun süren çalışmaların ardından, enerji fiyatlarını düşürmek için AB ile anlaştı.
İspanya ve Portekiz Enerji Fiyatları için AB ile Anlaştı
HABER GİRİŞ

İspanya ve Portekiz hükümetlerinden enerji fiyatları için ortak adım geldi. Portekiz Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Duarte Cordeiro ile İspanya Ekolojik Geçiş Bakanı Teresa Ribera Rodriguez, düzenledikleri ortak basın toplantısında doğal gaz fiyatlarını sınırlandırmak ve elektrik faturalarını düşürmek için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Haftalar süren yoğun teknik çalışmaların ardından AB ile anlaşma sağlandığı belirtilirken, kısa süre içinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

Anlaşmanın tüm tüketicileri kapsadığı söylenirken, Mayıs faturalarına yansıyacağı aktarıldı. Ancak her iki ülke de gaz ve elektrik fiyatlarının düşürülmesine ilişkin anlaşmanın belirli bir süre geçerli olacağını duyurdu.

Söz konusu anlaşma kapsamında megavat başına doğal gaz fiyatının referans olarak 40 Euro ile sınırlandırılıp, daha sonra 12 aylık bir dönem için 50 Euro olarak belirleneceği söylendi.

İspanyol Bakan, hem sanayide hem de evlerde tüketiciler için çok önemli bir anlaşma olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamasında “Avrupa Konseyi tarafından İber Yarımadası’na tanınan istisna dışında, elektrik fiyatının gaz fiyatları nedeniyle spot piyasada yükselmesini önlememize yarayacak ve sanayi tüketicilerinin bu indirimden faydalanmasını sağlayacak bir sistem.” ifadesini kullandı.

Dünya Bankası ise bugün yayımladığı raporda doğal gaz fiyatlarının geçen yılın fiyatlarından iki kat fazla olduğunu, genel olarak emtia grubunun ise 2024’e kadar en yüksek seviyelerde kalmaya devam edeceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın