Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İspanya Sanayi Üretimi Kasım’da Nisan’dan Bu Yana İlk Kez Düştü

İspanya sanayi üretimi, Nisan ayından bu yana ilk kez Kasım ayında bir önceki aya göre düştü. Böylelikle altı aylık artış dizisi bozuldu.
İspanya Sanayi Üretimi Kasım’da Nisan’dan Bu Yana İlk Kez Düştü

İspanya’nın sanayi üretimi, önceki ayın yüzde 1,6 düşüşün ardından Kasım 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 3,8 düştü. Daha sert düşüşün nedeni, Covid-19 vakalarındaki canlanma ve yeni kısıtlayıcı önlemlerinin aktiviteyi vurması oldu.

İspanyol sanayi üretimi Ekim’de beklenti altı düşmüştü. İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü (Instituto Nacional de Estadística) verilerine göre enerji için çıktı, yüzde 2,4’e kıyasla yüzde 7,8’le daha hızlı düştü.

Sermaye malları yüzde 4,5’e kıyasla yüzde 7,1, dayanıksız tüketim malları yüzde 3,8’e kıyasla yüzde 3,6 ve dayanıklı tüketim malları yüzde 0,8’e kıyasla yüzde 1 düştü.
İspanya Sanayi Üretimi Kasım
Kaynak: INE

Ara malı üretimi ise bir önceki ay yüzde 1,8 artarken Kasım ayında yüzde 1,2 arttı. Neticede İspanya’nın sanayi üretimi, Nisan ayından bu yana ilk kez Kasım ayında bir önceki aya göre düştü. Böylelikle altı aylık uzun bir kazanç serisini bozdu.

Yatırımcılar rekor düzeyde COVID-19 vakaları ve Avrupa’daki kısıtlamaları sıkılaştırma konusunda endişelenmeye devam ederken İspanyol gösterge IBEX 35 Pazartesi günü biraz daha düşük seviyeden işlem gördü.

İspanya’da COVID-19 aşısı dağıtan sağlık çalışanları, ülkenin Filomena kar fırtınası tarafından felç edilmesinin ardından ekstra önlemler almak zorunda kaldı.
İspanya Günlük Vaka
Kaynak: Worldometer

İçişleri Bakanı Fernando Grande-Markaska, İspanyol hükümetinin beklenen 300.000 koronavirüs aşısının sevkiyatının Pazartesi günü daha sonra bölgesel sağlık otoritelerine dağıtılmasını sağlamak için polis eşliğinde konvoylar dahil olmak üzere ekstra adımlar atacağını söyledi.

Son 50 yılın en yoğun kar yağışı nedeniyle üç gündür hayatın durma noktasına geldiği ülkede, 600 yolun ulaşıma kapandığı açıklandı. Tarihi kar yağışı gören Madrid’de Barajas Havalimanı kapatılırken kar fırtınası sebebiyle 3 kişi hayatını kaybetti.

En çok vaka sayısına dokuzuncu ülke olan İspanya, şimdiye kadar 2 milyonun üzerinde vaka rapor etti. Koronavirüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı ise 51 bin 874 oldu. Worldometer verilerine göre 8 Ocak’ta İspanya 25 bin 456 günlük yeni vaka bildirdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum