Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya Kripto Para Borsalarına Yeni Kurallar Getirmeye Hazırlanıyor

Nisan ayında başlayan süreç, hizmet sağlayıcılara kayıt olmaları için Ekim ayına kadar süre veriyor.
İspanya Kripto Para Borsalarına Yeni Kurallar Getirmeye Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İspanya Merkez Bankası kripto parların alışveriş ve saklama aracı olarak kullanılması konusunda yeni gereksinimler getiriyor. Kripto para borsalarının, kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele tedbirlerini uygulamak için ülkedeki düzenleyici kuruma kayıt olması gerekecek.

Şirketlerin düzenleyiciye kayıt olmaları için Ekim ayına kadar süre veriliyor. Bundan sonra kripto para birimi hizmet sağlayıcıları, Ocak 2022’de sona eren ikinci bir kayıt dönemine sahip olacaklar. Kayıt işleminin amacının terörizmin önlenmesi ve kripto para sahiplerine dair şeffaflığın artırılması olduğu söyleniyor.

Kripto Varlıkların Bildirilmesi Zorunlu

Kripto Varlıkların Bildirilmesi Zorunlu

İspanya, bu yıl kripto ve fiat varlıkları üzerinde daha fazla kontrol uygulayan bir dizi yasayı onaylayarak kripto paralara yönelik düzenlemeler gerçekleştirdi. Geçtiğimiz ay yapılan düzenleme ile ülkedeki vatandaşların, sahip olduğu kripto varlıkları bildirmesini zorunlu kılıyor.

Yasa ayrıca kripto sağlayıcılarının müşterileri ve varlıkları hakkındaki bilgileri raporlamasını istiyor. Bu bilgilerin paylaşılmaması halinde kişi ve kurumlara ağır cezalar verilebileceği belirtiliyor.

Diğer yandan İspanyol kongresinin bir kısmı, kripto paraların vatandaşların hayatında sahip olabileceği önemi anlıyor gibi görünüyor. Bu ayın başlarında tanıtılan yeni bir yasa tasarısı, İspanyol vatandaşlarının ipoteklerini kripto para birimiyle ödemesine olanak sağlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%