Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İspanya’nın İmalat Ekonomisi Kasım’da Daralmaya Döndü

İspanya'nın imalat PMI'si düşen yeni siparişler nedeniyle gerilerken işletmelerin, üretimin önümüzdeki 12 ayda artması konusunda iyimser olmaları dikkat çekti.
İspanya’nın İmalat Ekonomisi Kasım’da Daralmaya Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu’nun sonbahar tahmininde en büyük GSYİH düşüşünü öngördüğü İspanya, üçüncü çeyrekteki rekor ekonomik büyümesiyle dikkat çekmişti. Bununla birlikte vakalardaki son yükseliş ve artırılan uygulamalar, toparlanma beklentileri üzerinde gölge yarattı.

Bugün açıklanan imalat PMI verileri de talepteki bozulmanın Kasım ayında imalat sektörünü etkilediğini gösterdi. İspanya’nın imalat ekonomisi, pazar talebindeki gerilemenin sektördeki baskısı nedeniyle Kasım ayında daralmaya döndü. Üretim biraz düşerken, yeni iş yoksunluğu personel düzeylerinde azalmaya yol açtı.

Ancak firmalar ortalama olarak üretimin önümüzdeki 12 ayda toparlanacağından emindi ki bu da bir buçuk yılı aşkın süredir en yüksek iyimserliğe işaret etti. Kasım ayı IHS Markit İspanya İmalat PMI, Ekim’deki 52,5‘ten Kasım’da 49,8’e düştü.

50 bazının altında kalan endeks, üç ay için çalışma koşullarında ilk kötüleşmeyi işaret etti.
İspanya İmalat PMI
Kaynak: IHS Markit

Yeni siparişlerdeki düşüş, Kasım ayı PMI’daki düşüşün ana nedeniydi. Koronavirüs hastalığının (COVID-19) özellikle turizm ve otelcilik gibi sektörlerde talebi olumsuz etkilediğine dair yaygın raporların ortasında yeni siparişler Mayıs ayından bu yana en keskin oranda düştü.

Yeni ihracat siparişleri de üç ay için düştü. En son anket sonuçları hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomi Direktörü Paul Smith, Kasım ayının, İspanyol üreticiler için zorlu bir ay olduğunu belirtti.

COVID-19 salgınının yakın dönemdeki gelişimi hakkındaki belirsizliğin yatırım ve harcama kararlarını büyük ölçüde etkilemeye devam ettiğini aktaran Paul Smith, “Aşı gelişmeleriyle ilgili giderek artan olumlu haberlerle birlikte, bir yıl içindeki koşullar hakkında güven artıyor ve pandemi tamamen kontrol altına alındığında üreticiler, faaliyetin ve talebin artacağından eminler” dedi.

İspanya’nın gerileyen imalat sektörü üzerine konuşan ING ekonomisti, yenilenen Covid-19 kısıtlamalarının, özellikle turizm ve otelcilik için talepte açıkça olumsuz bir etkisi olduğunu söyledi.
İspanya 30 Kasım Covid
Kaynak: Worldometer

Duyarlılığın 18 aydan uzun bir süredir en yüksek seviyede olduğunu ve aşı haberlerinin bunu açıkça desteklediğini aktaran ekonomist, Covid-19 kısıtlamaları hizmetler sektörüne daha fazla zarar verdiğinden, işletmelerin daha çok olumsuza dönmüş olacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Ancak ilk kilitlenme sırasındaki durumla karşılaştırıldığında, mevcut kısıtlamaların etkisinin daha az zarar verici olacağını düşünüyoruz. Hizmetler sektörü için PMI Çarşamba günü yayınlanacak. Son olarak, hükümet son zamanlarda 2021 bütçesinin onaylanması konusunda biraz iyimser olduğunu ifade etti. 2018’den bu yana ilk yeni bütçe olacak ve hükümetin ve başbakan Sánchez’in konumunu güçlendirecek. Yeni bütçe, sosyal harcamaları yaklaşık %10 ve yüksek gelirli ve büyük şirketler üzerindeki vergileri artıracak.”

Bununla birlikte ING ekonomisti 2020’de ekonominin %11,5 küçüleceğini düşünmeye devam ettiklerini ancak 2021’de ekonominin kademeli olarak toparlanmasını ve %3,2 oranında büyümesini beklediklerini belirtti. Aşıların beklenenden daha erken yapılması ve AB parasının güvence altına alınması durumunda, ekonominin daha iyi performans göstermesinin olası olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu