Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İspanya’da Yıllık Enflasyon 10 Ay Sonra İlk Kez Geriledi

Enflasyon endişeleri, önde gelen ekonomilerdeki oranlarla artmaya devam ediyor. Bu noktada açıklanan İspanya'nın son enflasyon verileri dikkat çekti.
İspanya’da Yıllık Enflasyon 10 Ay Sonra İlk Kez Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (INE) ön tahminine göre 2022’nin ilk ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE), önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 arttı.

Bu, önceki ayın okumasına kıyasla 0,5 puan gerilemeyi temsil etti. Düşüş, elektrik fiyatlarındaki gerilemeyle yönlendirildi. Tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,50 düştü. Aralık’ta yüzde 1,2 artış olmuştu.

İspanya Enflasyon Değişim
KAYNAK: INE

İspanya’da harmonize TÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre Aralık 2021’deki yüzde 6,6’dan Ocak’ta yüzde 6,1 artışa düştü. Harmonize TÜFE’nin aylık değişimi ise Aralık 2021’deki yüzde 1,2 artıştan yüzde 0,9 düşüşe dönmesi oldu.

Raporda çekirdek enflasyonun öncü göstergesinin yıllık oranının yüzde 2,4’e yükseldiği belirtildi.

İspanya’da TÜFE Aralık 2021’de 29 Yılın Yükseğine Çıkmıştı

İspanya’da enflasyon 2021 yılının Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 6,5 artmıştı. Bu Kasım’daki yüzde 5,5’lik artıştan hızlanırken 1992 yılının Nisan ayından bu yana en yüksek enflasyon oranı olmuştu.

GCM Yatırım Banner

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan yıllık çekirdek enflasyon, bir önceki aydaki yüzde 1,7 ile karşılaştırıldığında, yüzde 2,1’le 2013 yılının Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Aylık bazda TÜFE Kasım ayındaki yüzde 0,3’lük artışın oldukça üzerinde yüzde 1,2 artmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.