Yatırım yapmaya başla!

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Eylül Ayında da Geriledi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin Eylül ayına ilişkin detaylarını açıkladı. İşte endeksten son gelişmeler;
İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Eylül Ayında da Geriledi

İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI Eylül ayı verilerini yayımladı. İmalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans olarak kabul edilen veri, Eylül ayında 42,7 seviyesine geriledi. Bu durum, mevcut zorlu faaliyet koşullarına işaret ederken, hem üretim hem de yeni siparişlerin Eylül ayında da yavaşlama kaydettiği sonucu elde edildi.

Ağustos ayında 46,4 düzeyinde gerçekleşen veri, Eylül ayında düşüşünü sürdürerek 42,7 seviyesine geriledi.

Veri Eylül Ayında da Düştü

Ağustos ayında açıklanan veri, imalat sektöründe yavaşlamanın üst üste beşinci ayda da devam ettiğini göstermişti. Eylül ayındaki gerileme ile bu düşüşleri altıncı aya taşımış oldu. İstanbul Sanayi Odası ve IHS Markit tarafından elde edilen OMI anket verileri, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında yavaşlamanın devam ettiğini gösterdi.

Eşik değer olan 50 seviyesinin altında gelen veri, 2009 yılı Mart ayından beri en zayıf düzeye işaret etmiş oldu.

Veri Eşik 50 Düzeyinin Altında

Şirketlerin istihdam ve satın alma faaliyetlerini azaltması ile üretim ve yeni siparişler yavaşlamaya devam ederken, Türk lirasındaki zayıflık enflasyonist baskıyı artırıyor. Bu yorumlar etrafında açıklanan raporda, Türk lirasındaki zayıflamanın etkisi ile hem girdi maliyetleri hem de nihai ürün fiyatlarında üst üste ikinci ay olacak şekilde rekor bir artış kaydedildiği belirtildi. Tedarikçilerin teslimat sürelerindeki uzama anketin başladığı, 2005 yılının Haziran ayından beri en belirgin düzeyde gerçekleşmiş oldu.

Açıklanan raporda, Türk imalat sektörünün üretiminin Mayıs ayından beri her ay olduğu gibi Eylül’de de yavaşladığı ibaresi yer aldı.

İmalat Sanayi Mayıs'tan Beri Düşüyor

Yavaşlamanın devam etmesine rağmen Eylül ayındaki hız kaybının 2009 yılı Mart ayından beri gözlenen en belirgin düzeyde gerçekleşti. Bu durumun TL’deki zayıflamanın etkisi ile zorlaşan faaliyet koşullarından kaynaklandığı belirtildi. Yeni ihracat siparişleri son 3 ayda ilk defa Eylül ayında geriledi. Gerilemenin toplam siparişlerdekine kıyasla daha düşük düzeyde olduğu açıklandı. Bu durumun, TL’deki zayıflığın dış talebi desteklemesinden kaynaklandığı söylendi.

İstanbul İmalat PMI verisi ise Ağustos ayında 46,3 düzeyine geriledikten sonra Eylül ayında 43,5 düzeyine indi.

İstanbul İmalat PMI Verisi de Düştü

İstanbul İmalat PMI Eylül sonucu, ildeki imalatçıların faaliyet koşullarının üst üste ikinci ay olacak şekilde yavaşladığını gösterdi. Zorlu piyasa koşullarının yansıması yorumu tekrar edilirken, belirgin bir yavaşlama kaydeden yeni siparişlerin etkili olduğu belirtildi. Sektördeki faaliyet koşullarındaki bozulmada yeni siparişlerin belirleyici olduğu da açıklandı.

İki aylık büyüme trendi sonrasında yeni ihracat siparişlerinin de Eylül ayında gerilediği belirtildi. Aynı zamanda Türk lirasındaki değer kaybının ihracatı kısmen desteklemesi ile yurt dışından alınan yeni işlerdeki yavaşlama hızı, toplam yeni siparişlerdekine kıyasla çok daha hafif düzeyde gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum