Yatırım yapmaya başla!

İSO/Okyay: Biz Seçim Oyları Sayarken Çin 115 Bin Patent Başvurusunda Bulundu

İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türkiye’nin ekonomisini bir an evvel toparlaması, işsizlik ve kalkınma gibi temel meseleler üzerinde yoğunlaşması gerektiğini söyledi.
İSO/Okyay: Biz Seçim Oyları Sayarken Çin 115 Bin Patent Başvurusunda Bulundu

İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın son dönemdeki gelişmelere ilişkin sözleri aslında göz ardı ettiğimiz bir gerçeği bizlere hatırlatıyor.

Aynı zamanda Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak da görev yapan Okyay, bizim İstanbul seçim sonuçlarını değerlendirdiğimiz bir ayda, Çin’in 115 binden fazla patent başvurusunda bulunduğunu söyledi.

İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay İstanbul’da düzenlenen 14. Sanayi Kongresi’nde konuştu.

Dünya ticaretinin bir değişim sürecinde olduğunu söyleye Okyay, Türkiye’nin ekonomisini bir an önce toparlaması gerektiğini belirtti. Küresel güç dengesinin yeniden tesis edildiği, üretim ve ticaret dinamiklerinin radikal bir şekilde değiştiği bir dönemden geçtiğimizi vurguladı.

Genç işsizlik konusuna değinen Okyay, Türkiye’de her altı üniversite mezunundan birinin işsiz olduğunu hatırlattı. Ülkenizin temel sorunları arasında başı çekenler arasında; 21 milyon kadının evde oturuyor olmasının, 4,5 milyon gencin memur olma hayaliyle devlet kapısında beklemesinin ve her dört kişiden birinin işsiz olmasının yer aldığını açıkladı.

İşsiz sayısı Ocak ayında 4 milyon 668 bin kişiye ulaştı!

Zeynep Bodur Okyay, Türkiye’nin kalkınmasını devam ettirebilmesi için yapılması gereken konulara değindi.

Okyay; “Bakınız, biz bir aydır İstanbul’da yerel seçim oylarını yeniden saymaya uğraşırken Çin 115 binden fazla patent başvurusunda bulundu. Bugün dünya dördüncü sanayi devrimi veya dijital dönüşüm sürecinden geçerken biz, bu endüstri devrimini de kaçırmamak için tabiri caizse kediye kanat takmak zorundayız” şeklinde çarpıcı bir tespitte bulundu.

Gelecekte etkin ve büyük bir ülke olmak istiyorsak, bugün eksik olduğumuz tüm alanları hızla iyileştirmemiz gerektiğinin altını çizdi. Demokrasiden teknolojiye kadar her alanda yeteneklerimizi artırmamız, sanayinin merkezde olduğu başarı hikayesini yeniden yazmamız gerektiğini ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum