Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İSO İhracat İklim Endeksi Temmuz’da 53,0 ile 5 Aydır İlk Kez Eşik Değeri Aştı

Covid-19 pandemisi nedeniyle konulan kısıtlamaların kaldırılması ve dış pazarda imalat sektöründe artan talep, İSO ihracat endeksini 50,0 eşik değerin üzerinde taşıdı.
İSO İhracat İklim Endeksi Temmuz’da 53,0 ile 5 Aydır İlk Kez Eşik Değeri Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Temmuz sonuçları açıklandı. İmalat sektörünün faaliyetlerindeki gelişmeleri gösteren endeks,  koronavirüs pandemisi için konulan kısıtlamaların kaldırılmasının etkisiyle yükseliş gösterdi.

Özellikle Avrupa ülkelerinde uluslararası ticaret kısıtlamalarının kaldırılması, Temmuz’da endeksin beş aydır ilk kez 50,0 eşik değerini geçmesini sağladı. Türk imalat sektöründeki iyileşmenin etkisiyle, ihracat iklim endeksinde toparlanma meydana geldi.

İSO ihracat iklim endeksi Temmuz’da 53,0 değerine yükseldi.
İSO İhracat İklim Endeksi
Kaynak: İstanbul Sanayi Odası

Endeks pandeminin etkisiyle Nisan ayında 19,1 değerine kadar geriledi. Mayıs ayında 34,1 olan ihracat iklim endeksi Haziran’da 47,5’e çıkarken, Temmuz’da beş aylık aradan sonra eşik değerin üzerine çıkmayı başardı. Yapılan açıklamada Covid-19 salgını nedeniyle getirilen sokağa çıkma yasağı, ekonomilerin kapanması ve çeşitli kısıtlamaların sektörü olumsuz etkilediği söylendi.

Ancak kısıtlamaların kaldırılması ve ekonomilerin açılmasıyla birlikte Temmuz ayında toparlanmanın hzlandığının altı çizildi. Özellikle İngiltere, İtalya ve Almanya’da normalleşmeye geçilmesinin Türk imalat ihracatçılarının faaliyetlerinde iyileşme sağladığı kaydedildi.

Söz konusu dönemde İspanya, Fransa ve Polonya gibi ülkelerde üretimdeki büyüme devam ederken, Hollanda’da düşüşün sürdüğü gözlendi. Vakaların 5 milyon 200 bine yaklaştığı ABD’de de imalat sektöründeki toparlanma devam etti.

Yapılan açıklamada; “ABD’de ekonomik faaliyetler büyüme kaydetti. Ancak bazı eyaletlerin artan COVID-19 vaka sayısına yönelik endişeler nedeniyle kısıtlamaları yeniden devreye sokması, büyümenin ılımlı kalmasına neden oldu.” sözlerine yer verildi.

Katar aylık bazda en güçlü büyümeyi gerçekleştirirken, Çin’de de güçlü seyir devam etti.
İmalat Sektörü Ülkelerdeki Toparlanma
Kaynak: İstanbul Sanayi Odası

Temmuz ayında Mısır, Katar ve Mısır’da talep koşulları iyileşti. Latin Amerika, Meksika ve Brezilya’da ekonomik aktiviteler yavaşlamaya devam ederken, Kolombiya’da toparlanma işaretleri arttı. Çin geçen ay üst üste üç aydır büyüme gösteren ülke olarak dikkat çekti.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, Temmuz ayında Türk imalatçılarının temel ihracat pazarında toparlanmanın sürdüğünü söyledi. Bunun ana sebebinin dış piyasanın açılmasının ve imalat sektöründeki artan talep olduğunu ifade etti. Bir yandan da dünya genelinde halen artan virüs vakalarının toparlanma konusunda riskleri canlı tuttuğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu