Yatırım yapmaya başla!

İSO Başkanı: “Teknolojide Tüketici Değil, Üretici Olmalıyız”

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, dijitalleşmenin ekonomideki yerinden bahsederek, teknolojide tüketen değil üreten taraf olmamız gerektiğini söyledi.
İSO Başkanı: “Teknolojide Tüketici Değil, Üretici Olmalıyız”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Sanayi ve Dijitalin Yarattığı Yeni Üretim Ekosistemi ana gündemiyle gelişen, Ocak ayı olağan toplantısında konuştu.

Dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerin hayatımızdaki yerine değindiği konuşmasında, teknolojide tüketen değil, üreten konumda olmamız gerektiğini söyledi. İnsanlığın dönüşümünü hızlandıran dijital devrim nedeniyle tüm endüstrilerdeki üretim şekillerinin değiştiğini belirtti.

Yeni iş modellerinin ortaya çıktığını söyleyen Bahçıvan, çalışma ve iletişim kurma şekillerinin de değiştiğini belirtti.

Yeni devrimin hızını ve etkilerini henüz tam anlamıyla kavrayamadıklarını, ancak tüm sektörleri etkileyen değişimlere hep birlikte tanıklık ettiklerini dile getirdi. Yerleşik düzenin yerle bir olduğunu, sistemlerin yeniden biçimlendiğini ve yeni iş modellerinin doğduğunu anlattı.

Dijitalleşmenin sadece üretim tarafında değil, şirketin tüm çalışma süreçlerini de kapsaması gerektiğini ifade etti. Dijital ekonominin yakıtının veri olduğunu ve “veri yeni petroldür” söylemini son zamanlarda çok sık duymaya başladığımızı söyledi.

Akıllı ve bağlantılı, ürün ve üretim sürecinin müşteriyi, satıcıyı, üreticiyi ve tedarikçiyi birbirine yakınlaştırdığını belirtti.

Ekonominin artık bilişim temelleri üzerine kurulduğunu, yeni çağın yarattığı üretim ekosisteminde artık üretmeden büyümenin eskisi kadar kolay olmadığını, hiçbir ülkenin bu yeni modele önem vermeden ayakta kalamayacağını sözlerine ekledi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin de şekillenmekte olan yeni nesil sanayi anlayışını benimsemesi ve bu doğrultuda bir dönüşüme kendini hazırlaması gerektiğini dile getirdi.

Bahçıvan sözlerine; “Dijital devrime dayanan yeni sanayileşme perspektifi, kalkınma stratejimizin merkezinde yer almalıdır. Teknolojide de tüketici değil, üretici konumda olmamız gerekiyor. Başkalarının geliştirdiği teknolojiye bağımlı olarak kalkınan bir ülke modeli yok.” şeklinde devam etti.

Devlet ve kamu kurumları kadar sanayicilerin de kendi üstelerine düşen görevi yerine getirmeleri gerektiğini anlattı.

Yeni sisteme ayak uydurmak ve geride kalmamak için çok paydaşlı, kamu, özel sektör, üniversiteler ve bilim çevreleri olarak benzer iş birliklerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Erdal Bahçıvan, büyük hedeflere sahip genç nüfusu olan Türkiye için sürekli gündemde olan orta gelir tuzağı ve düşük büyümeyi gibi bahanelerin artık kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Artık paradan para kazanma dönemin bittiğini, küresel rekabet koşullarına uymadan ayakta durmanın artık imkansız olduğunu ve özellikle de teknolojide üreten taraf olmamız gerektiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum