Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ISM Ulusal Fabrika Faaliyet Endeksi 3 Yılın En Düşük Seviyesinde

ISM imalat endeksi, Temmuz ayında 51,2 seviyesine düşerken, inşaat harcamaları Haziran ayında yüzde 1,3 oranında azaldı.
ISM Ulusal Fabrika Faaliyet Endeksi 3 Yılın En Düşük Seviyesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD imalat sektörü Temmuz ayında genişlerken, bugün yayımlanan bir endüstri raporunda büyüme hızının neredeyse üç yıl içinde en zayıf seviyesine gerilediği ve geçen ayki faaliyetlerde yaşanan geniş çaplı düşüşün etkisiyle azaldığı belirtildi.

ISM ulusal fabrika faaliyet endeksinin 2016 yılının Ağustos ayından bu yana en düşük değer olan 51,2’ye düştüğünü belirtti.

ISM Ulusal Fabrika Faaliyet Endeksi 51,2Institute for Supply Management (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) tarafından yayımlanan endeks, Haziran ayında 51,7 seviyesindeydi. Reuters anketine katılan analistler ise Temmuz ayında 52 seviyesinde bir tahminde bulunmuşlardı.

Özel inşaat projelerine yapılan yatırım son bir buçuk yılın en düşük seviyesine düştüğü için ABD’nin inşaat harcamaları, Haziran ayında en fazla yedi ay düştü. Ticaret Bakanlığı, bugün inşaat harcamalarının geçen Kasım ayından bu yana en düşük seviye olan yüzde 1,3’e gerilediğini açıkladı.

Mayıs ayı verileri, daha önce bildirildiği gibi yüzde 0,8 düşüş yerine inşaat harcamalarının yüzde 0,5 oranında düştüğünü gösterecek şekilde revize edildi.

İnşaat Harcamaları Yüzde 0,5 DüştüReuters tarafından hazırlanan ankete katılan ekonomistler ise inşaat harcamalarının Haziran ayında yüzde 0,3 oranında artacağını tahmin ediyorlardı. İnşaat harcamaları Haziran ayında yıllık bazda yüzde 2,1 oranında düşüş gösterdi.

Özel inşaat projelerine yapılan harcamalar, Haziran ayında yğzde 0,4 oranında düşerek, 2017 yılının Ekim ayından bu yana en düşük seviyesi olan 962,9 milyar dolara geriledi. Bu, önceki ay yüzde 0,3 oranında düşüş gösterirken, özel konut projelerine yapılan yatırımlar Mayıs ayındaki değişimden sonra Haziran ayında yüzde 0,5 oranında düştü.

GCM Yatırım Banner
Mortgage oranları geçen yılın yüksek seviyelerinden keskin bir şekilde düştüğü halde ev inşası zayıf kaldı.

Mortgage Oranları Keskin DüşüşKonut inşaatı için yapılan harcamalar, Büyük Durgunluk’tan bu yana en uzun süre devam eden altı düz çeyreklik dönem için sözleşme imzalandı. Üretim ve enerji santrallerini içeren özel konut dışı yapılara yapılan harcamalar ise bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında düştükten sonra Haziran ayında yüzde 0,3 oranında geriledi.

Özel konut dışı yatırımlar üç ay boyunca düşüş gösterdi. Konut dışı inşaatlara yapılan yatırım, ikinci çeyrekte üç yıldan daha uzun bir sürede en yüksek hızda düştü. Bu durum ise ekonomik büyümenin yıllık bazda yüzde 2,1 seviyesinde kalmasına yardımcı oldu. Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 3,1 oranında büyümüştü.

Haziran ayında kamu inşaat projelerine yapılan yatırım, 2002 yılının Mart ayından bu yana en büyük düşüş olan yüzde 3,7’ye geriledi.

Kamu İnşaat Projelerine YatırımMayıs ayında yüzde 1,2 oranında gerileyen kamu inşaat projeleri yatırımlar dışında; devlet ve yerel yönetim inşaat projelerine yapılan harcamalar yüzde 4,1 oranında düşerek, 2002 yılının Mart ayından bu yana en büyük düşüşe işaret etti. Mayıs ayında ise yüzde 0,9 oranında gerilemişti.

Federal hükümet inşaat projelerinde yapılan harcamalar ise bir önceki aya göre yüzde 5,6 oranında düşüşe karşılık Haziran ayında yüzde 2,6 oranı ile bir miktar toparlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.