Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İŞKUR Kayıtlı İşsiz Sayısı Şubat’ta Düşüşünü Sürdürdü

İŞKUR’un Şubat ayı bülteninde işverenlerden alınan açık iş sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 oranında düştü. Detaylar haberin içerisinde;
İŞKUR Kayıtlı İşsiz Sayısı Şubat’ta Düşüşünü Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bugün Şubat ayına ilişkin kayıtlı işsizlik istatistiklerini yayımladı. Şubat ayında kayıtlı işsiz sayısı bir önceki aya kıyasla yüzde 5,1 düşüş ile 2 milyon 871 bin 610 kişiye geriledi. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığındaysa yüzde 9,9 oranında azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Ocak 2023 dönemine ait işgücü istatistikleri raporu yayımlanmıştı. Rapora göre 15 ve daha yukarı yaştaki işsiz sayısı Ocak ayında bir önceki aya göre 166 bin kişi azalarak 3 milyon 424 bin kişi olmuştu.

İŞKUR verilerin göre kayıtlı işsizlerin yüzde 50,2’si erkek, yüzde 49,8’i kadın, yüzde 24,8’i ise 15-24 yaş grubunda olduğu kaydedildi.

Açık İş Sayısı Şubat Ayında Düştü

Yayımlanan raporda İŞKUR’un işverenlerden aldığı açık iş sayısı Şubat’ta geçen senenin aynı ayına göre yüzde 5,8 düşüşle 142 bin 640 geriledi.

Açık işlerin yüzde 99,8’i özel sektörden alınan açık işlerden oluştuğu bildirildi. Sektörler bazında incelendiğinde en fazla açık iş (176.742 açık iş) imalat sanayi sektöründe oldu.

GCM Yatırım Banner
İŞKUR Şubat Ayı İstatistik Bülteni Kayıtlı İşsiz
KAYNAK: İŞKUR

Raporda en çok açık iş ise özel güvenlik görevlisi (Silahsız), satış danışmanı/uzmanı ve turizm ve otelcilik elemanı mesleklerinde belirlendi.

Şubat ayında İŞKUR aracılığıyla işe yerleşen kişiler incelendiğinde 41 bin 920’si (yüzde 64,2) erkek, 23 bin 393’ü (yüzde 35,8) kadın olmak üzere 65 bin 313 kişinin işe yerleştiği görüldü.

Sektörlere göre incelendiğindeyse Ocak-Şubat döneminde en fazla işe yerleştirme sanayi sektörünün imalat alanında oldu. Mesleklere göre bakıldığındaysa en fazla işe yerleştirmenin sırasıyla özel güvenlik görevlisi (Silahsız), konfeksiyon işçisi ve garson (Servis Elemanı) mesleklerinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın