Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İŞKUR, 2019 için Hedeflediği 1 Milyon 350 Bin İstihdamı 11 Ayda Aştı!

2019 yılı için 1 milyon 350 bin vatandaşa iş imkanı sağlamayı hedefleyen Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), yılın 11 ayında bu seviyeyi geride bıraktı.
İŞKUR, 2019 için Hedeflediği 1 Milyon 350 Bin İstihdamı 11 Ayda Aştı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), ülkemizde özellikle genç vatandaşları zora sokan işsizliğin önüne geçme konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda istihdamı koruyan ve geliştiren kurum, 2019 yılı içinde 1 milyon 350 bin vatandaşa iş imkanı sunarak istihdam oluşturmayı hedeflemişti.

Türkiye’de işi olmayan vatandaşlara ve mesleki becerilerini geliştirmek isteyenlere verdiği desteklerle iş gücü piyasasını ayakta tutan İŞKUR, yılın tamamı için hedeflediği rakamı henüz yılın bitimine 1 ay varken yakaladı.

İstihdama yönelik çalışan kurum, hedeflediği 1 milyon 350 binlik rakamı yılın Ocak-Kasım döneminde aştı ve hedeflediğinden daha fazla kişiyi işe yerleştirdi.

Kurum Hedeflediği Rakamı Geride BıraktıYılın 11 ayılık döneminde 1 milyon 384 bin 685 kişiyi işe yerleştiren kurum, 2018 yılında istihdamına aracılık ettiği kişi sayısında bu yıl %25 artış kaydetmiş oldu. Kurumun geçen yıl için hedeflediği rakam ise 1 milyon 250 bin idi.

Kurum ilk kez 2017 yılında 1 milyonun üzerinde kişiye istihdam sağlamıştı. Fakat son açıklanan rakamlara bakıldığında, 10 yıl içinde 7,5 milyonu aşkın kişinin işe yerleşmesini sağladığı görüldü. Kurum 2022 yılında Türkiye’deki işsizliği tek haneye düşürmeyi hedefliyor.

Bu yıl Ocak-Kasım’da İŞKUR aracılığıyla istihdam edilenlerin 930 bin 328’i erkeklerden oluşurken; 454 bin 357’si ise kadınlardan oluştu.

İŞKUR Aracılığıyla İstihdam EdilenlerBu yıl işe yerleştiren kadın sayısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %19,3 oranında artış kaydedildi. Özellikle genç vatandaşların işsiz kalmasının önüne geçmeyi amaçlayan kurum, bahsedilen dönemde 471 bin 391 gencin iş bulmasını sağladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye’de iş gücünün 2005 yılında 21,7 milyon seviyesinde olduğunu hatırlattı. Günümüzde bu rakamın 33 milyonun üzerine çıktığını aktaran Selçuk, iş gücüne katılım oranının da arttığına dikkat çekti. O yıllarda %45 seviyelerinde bulunan oranın şimdilerde %54’lere kadar yükseldiğini söyledi.

İş gücüne katılım oranı konusunda Türkiye’nin pek çok ülkeden daha yüksek oranlara sahip olduğunu belirtti. Türkiye’de iş gücü piyasasına ilişkin düzenlenen toplantıların, istihdam fuarlarının ve kariyer günleri etkinliklerinin hedeflediği kitleye rahat bir şekilde ulaştığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu