Yatırım yapmaya başla!

İŞKUR 1 Milyon 250 Bin İstihdam Hedefliyor!

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, 1 milyon 250 bin kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini ve bunu tüm illere paylaştırdıklarını söyledi.
İŞKUR 1 Milyon 250 Bin İstihdam Hedefliyor!

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Mersin’de yaptığı açıklamada işsizlik ve istihdam konusunda değerlendirmede bulunarak, aldıkları kararları paylaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay yaptığı işsizlik rakamları açıklamasından sonra, işsizliğin düşüp istihdamın arttığını belirtti. Geçen yıl konulan 1,5 milyon istihdam hedefine ulaşıldığını, bu yıl ise 1 milyon 250 bin kişiye iş imkanı sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Uzunkaya, Türkiye’nin son 15 yılda işsizlikle çok başarılı bir şekilde mücadele ettiğini söyledi.

Türkiye’de 28,5 milyona yakın istihdam olduğunu belirten İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, son 15 yıl içerisinde dünyanın hiçbir ülkesi ile kıyaslanamayacak düzeyde işsizlikle mücadele edildiğini ve istihdamda büyük başarıya imza attıklarını ifade etti.

Kadınların işgücüne katılım oranının son 10 yılda %10,4 artış gösterdiğini ve bu oranın dünyada eşi benzeri olmayan bir başarı olduğunu dile getirdi.

Son 10 yılda 7,5 milyonluk bir istihdam gerçekleştirdiklerini ve bunun 3,5 milyonunun kadın olduğunu söyledi.

Bu başarının devletin tüm kollarıyla çalıştığı bir seferberliğin sonucu olduğunu söyleyen Uzunkaya, tüm dünyanın bize gıpta ile baktığını ifade etti. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile başlatılan istihdam seferberliği kapsamında, 1,5 milyon kişiye iş olanağı sağlandığını, bu yıl ise 1 milyon 250 bin kişilik istihdamı tüm illere paylaştırdıklarını söyledi.

Söz konusu hedefe ulaşmak için nitelikli eleman yetiştirmek adına programları çeşitlendirdiklerini belirtti.

İŞKUR kadrosu olarak dünyanın en büyük işgücü piyasası araştırmalarını yaptıklarını, Türkiye genelinde de çeşitli araştırmalar yaparak sadece içinde bulunulan yıl değil, sonraki yıllar için de beklentilerini tespit ettiklerini bildirdi.

Bir tarafta iş, diğer tarafta işçi arayan bir kesimin olduğunu hatırlatırken bu durumun da üzerine gitmek için gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi. İşverenlerin nitelikli eleman bulma konusunda sıkıntı çektiklerini, bu nedenle çeşitli programları devreye sokarak çeşitli meslek gruplarına yönelik eleman yetiştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum