Yatırım yapmaya başla!

Aşırı İşkolik Bill Gates, Çalışanlarını Takip Edebilmek için Plakalarını Ezberliyordu!

Dünyanın en zenginlerinden Bill Gates, işkolikliğiyle tanınan milyarderlerden. Peki, ünlü kişiliğin ne derece işkolik olduğunu biliyor musunuz?
Aşırı İşkolik Bill Gates, Çalışanlarını Takip Edebilmek için Plakalarını Ezberliyordu!

Dünyanın en zengini unvanını yıllarca taşıyan Bill Gates’in ne kadar işkolik ve zorlu bir patron olduğunu biliyor muydunuz? Evet, Forbes 2018 dünyanın en zenginleri listesinde Bezos’tan sonra ikinci sırada yer alan Bill Gates, görünen o ki sahip olduğu servete hiç de kolay ulaşmadı.

Ancak bunu yaparken yalnızca kendisini değil aynı zamanda çalışanlarını da fazla fazla yordu. İşin özü; günümüzde iş yaşam dengesini kurmak çalışanlar için öncelikli konular arasında yer alırken, Bill Gates kariyerinin ilk günlerinde bu hususa neredeyse hiç dikkat etmedi.

Daha önce verdiği bir röportajda işle ilgili ne kadar takıntılı olduğunu açıklayan Gates, söz konusu konuşmasıyla “yok artık” dedirtiyor.

Bill Gates Nasıl Bir patrondu?Çünkü Gates kariyerinin ilk zamanlarında çalışanlarını o kadar sıkı takip ediyormuş ki bütün çalışanlarının plakalarını ezbere biliyor ve onların ne kadar çalıştıklarını kontrol etmek için park yerini izliyormuş.

“Hafta sonlarında da çalışıyor ve tatil yapmanın gereksiz olduğunu düşünüyordum” diyen Gates, çalışanlarını kontrol etme konusunda gerçekten abartıyormuş.

Bu noktada; Microsoft’un ortak kurucularından Paul Allen’ın anlattığı bir hikayeden bahsedebiliriz.

Bill Gates Çalışanlarını Kontrol Etmek için Plaka EzberliyorduNitekim Paul Allen’ın hikayesi, Bill Gates’in ne kadar işkolik olduğunu gayet güzel açıklıyor. Buna göre; Bob Greenberg adında bir Microsoft çalışanı verilen bir projeyi tamamlamak için 4 gün içinde 81 saat boyunca çalışıp işi tamamlamış.

Ve hafta sonu yaklaşırken Biil Gates Greenberg’ertesi gün ne iş yapacağını sormuş. Greenberg’in “ertesi gün dinlenmeyi düşünüyorum” yanıtına karşılık olarak ise “bunu neden yapmak istiyorsun” demiş.

Yani Allen’ın da dediği gibi hiçbir zaman enerji depolamaya ve dinlenmeye ihtiyaç duymayan Bill Gates, çalışanlarından da aynı şeyi bekledi.

Bill Gates Gibi İşkolik Patronu Olanlar için Tavsiye Fakat günde 17 saat çalışan Bill Gates, Microsoft büyüdükçe çalışanlarını kontrol etme ve aşırı baskı yapma takıntılarından vazgeçmeye başladı. Zaten kendisi de bu durumu “şirketin makul bir boyuta gelmesiyle gevşemeliydim” sözleriyle açıkladı. Kısacası Bill Gates; hatırı sayılır işkolikliği ile hafızalara kazınmış bir milyarder.

Bu noktada; kariyer uzmanı Amanda Augustine’nin Bill Gates gibi takıntılı patronu olanlar için verdiği tavsiyeyi de ekleyelim. Zira ihtiyacı olanlar Augustine’in “yöneticinize sürekli rapor verin, böylece her şeyin kontrol altında tuttuğunuzu düşünecek ve geri çekilecektir” önerisini kullanmalılar diye düşünüyorum.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum