Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İskoçya GSYİH’sinin Nisan-Haziran Dönemindeki Düşüşü Doğrulandı

Yapılan resmi açıklamada İskoçya ekonomisinin Nisan-Haziran döneminde yüzde 19,4 düştüğü doğrulandı. Detaylar aşağıda;
İskoçya GSYİH’sinin Nisan-Haziran Dönemindeki Düşüşü Doğrulandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İskoçya hükümeti tarafından yapılan resmi açıklamada Nisan-Haziran dönemindeki düşüş doğrulanarak 2Ç20’de ekonominin yüzde 19,4 küçüldüğü bildirildi. Rakamda revizyona gidilmemesi dikkat çekerken rekor düşüşle GSYİH ardışık ikinci çeyreklik daralmasını kaydetti.

Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise GSYİH’nin %21,9 oranında düştüğü tahmin edildi.

İkinci çeyrekte güncellenen rakamlar 2020’nin ilk çeyreğine kıyasla hizmetler sektöründe üretimin yüzde 18,9, imalat sektöründe üretimin yüzde 15,6 ve inşaat sektöründe üretimin yüzde 41,5 düştüğünü gösterdi.

Birleşik Krallık için eşdeğer sonuçların ise ilk ve ikinci çeyrekte sırasıyla yüzde 19,8 ve yüzde 2,5’lik daralmalara işaret ettiği belirtildi.
İskoçya GSYİH 2Ç20
Kaynak: Scottish Government

Geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla, İskoçya’nın GSYİH’si ilk tahmin olan yüzde 21,1’den aşağı revize edilerek yüzde 21,9 düştü. Birleşik Krallık’taki eşdeğer düşüş ise yüzde 21,5’ti.

Rakamlar İskoçya hükümetinin ikinci tahminini temsil ederken yakın zamanda geliştirilen Aylık GSYİH tahminleri de üretimin Mart ve Nisan aylarında güçlü bir şekilde düştüğünü ve Mayıs ayında toparlanmaya başladığını gösterdi. 21 Ekim’de yayımlanan Ağustos ayı GSYİH verilerine göre Birleşik Krallık ülkesinde ekonominin yüzde 2,6 arttığı tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner
Bu, Mart ve Nisan’daki büyük düşüşlerin ardından GSYİH artışının art arda dördüncü ayı olurken Temmuz ayındaki yüzde 6,4 artıştan yavaşlamayı temsil etti.
İskoçya GSYİH Ağustos
Kaynak: Scottish Government

Son dört ayda yaşanan artışlara rağmen gayri safi yurt içi hasıla COVID-19’un doğrudan etkilerinden önce Şubat ayındaki seviyenin yüzde 9,4 altında kaldı. Nisan ayındaki en düşük noktaya kıyasla bu, kayıp çıktının yaklaşık yüzde 60’ının geri kazanıldığı anlamına geldi.

Ağustos ayında, ekonominin ana sektörleri arasında son aylarda görülenden daha düzensiz bir büyüme paterni vardı. Hizmetler sektöründeki üretimin Temmuz ayına göre yüzde 3,3 arttığı tahmin edilirken yine de Şubat ayındaki seviyesinin yüzde 10,3 altında kaldı.

Üretim sektöründe çıktı yüzde 0,3 düşerken Şubat ayındaki seviyesinin yüzde 5,6 altında kaldı.

İnşaat sektörü üretiminin Ağustos ayında yüzde 3,8 arttığı tahmin edildi ancak Şubat ayındaki seviyesinin yüzde 9,4 altında kaldı. Haziran-Ağustos-Mart-Mayıs dönemlerine göre devam eden çeyreklik büyüme oranı, Ocak ve Haziran arasındaki son iki tam çeyreğin her birinde ardışık düşüşlerin ardından yüzde 5,0 artarak pozitif büyümeye döndü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın