Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İskandinav Ekonomileri için 2020 Beklentisi Olumlu Yönde Revize Edildi

Yapılan yeni bir anket, İskandinav ekonomilerinin 2020 büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ederken 2021 toparlanma tahminlerini düşürdü.
İskandinav Ekonomileri için 2020 Beklentisi Olumlu Yönde Revize Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yapılan yeni bir Reuters anketi, İsveç ve Norveç’te Covid-19’dan kaynaklanan resesyonun başlangıçta öngörülenden daha az sert olmasını beklediğini ancak önümüzdeki yıl toparlanmaya yönelik tahminlerin azaldığını gösterdi.

İsveç’in gayri safi yurtiçi hasılası, kayıtların 1981’de başlamasından bu yana en dik daralmasını kaydederek 2020 yılının Haziran ayına kadarki üç ayda yüzde 8,3 oranında küçülmüştü.

Norveç’te ise petrol üretimi ve sevkiyatını hariç tutan (mainland) GSYİH, ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,3 düşerek tarihi gerileme kaydetmişti.

Danimarka ve Finlandiya dahil olmak üzere İskandinav ülkeleri, virüsle mücadelede farklı yaklaşımlar sergilemelerine rağmen birçok Avrupa ekonomisine kıyasla pandemiden daha az etkilendi.
Danimarka Finlandiya Ekonomileri
Kaynak: Trading Economics

Bu arada İsveç, kıtadaki en rahat yanıtı benimsedi. Ekonomistler, Norveç ve Danimarka’da nispeten hızlı ve erken kilitlenmelerin yanı sıra hizmetlere ve turizme daha az güvenmenin ve güçlü bir dijital kültürün, bölgenin daha kötü ekonomik zarardan kurtulmasının nedenleri arasında olduğunu söyledi.

Kilitlenmeyen İsveç’in üç ay önce beklenen %5’e kıyasla bu yıl yüzde 4’lük ekonomik daralma yaşayacağı tahmin edilirken Norveç’in ekonomik daralmasının, Temmuz anketine göre %4,5’e karşı %3,6 olacağı tahmin edildi. Danimarka içinse yüzde 4,3 daralmadan yüzde 4,2’ye düşüldü.

Bunların hepsi, Eylül ayında Reuters tarafından yapılan ankette Euro Bölgesi için öngörülen %8,1’lik daralma tahmininin yaklaşık yarısı olarak geldi.
Euro Bölgesi Büyüme Tahmini
Kaynak: Eurostat Ifo-Istat-KOF

Önümüzdeki yol ise İsveç, Norveç ve Danimarka’nın yüzde 3,5, yüzde 3,6 ve yüzde 3,5’lik ekonomik büyüme rapor edeceği öngörüldü. Ancak bunlar, 2020 tahminleri gibi değil yukarı yönlü olmadı ki önceki tahminler sırasıyla yüzde 3,9, yüzde 4,0 ve yüzde 3,8’di.

Capital Economics’in Baş Avrupa Ekonomisti Andrew Kenningham; “İlk yarıda daha iyi performans gösteren İskandinav ekonomileri, bu yıl Avrupa’da üretimdeki en küçük düşüşlerden bazılarını yaşayacak” diyerek şöyle devam etti:

“Elbette virüs, görünümün temel belirsizliği. Ancak Danimarka’nın ikinci dalgasının şimdiden zirveye ulaşmış görünmesi ve Norveç ile İsveç’in şimdiye kadar en kötü etkilenen ülkelerde görülen yenilenmiş vakaların ölçeğinden kaçınmaları cesaret verici.”

Diğer taraftan Fransa, kıtayı kasıp kavuran ikinci bir enfeksiyon dalgasını durdurmaya çalışmak için Paris’te ve diğer sekiz büyük şehirde dört haftalık bir sokağa çıkma yasağı koydu.

Avrupa çapında bir başka yaygın kilitlenmenin, ekonomik toparlanmayı tomurcukta durdurup İskandinav ülkelerini vuracağı belirtilirken Danimarka ve İsveç, son haftalarda keskin bir artış gördü. Enfeksiyon oranı düşük olmasına rağmen Norveç’teki vakalar da artmaya başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu