Yatırım yapmaya başla!

İşinizi Mahvedecek 5 Çalışan Tipi

İşinizi Mahvedecek 5 Çalışan Tipi

Bir işveren veya girişimci için birlikte çalıştığı kişi oldukça önemlidir. Enerjisiyle size destek olmalı, karşılaştığınız zorlukları sizinle birlikte üstlenmelidir. İşi zora sürüklemek yerine, pratik çözümleri ile size yardımcı olmalıdır. Aynı zamanda üstlendiğiniz riskin farkında olmalı ve başarıya ulaşana kadar sizinle bu yükü paylaşabilmelidir. Bu nedenle işini seven ve girişimci ile aynı yolu paylaşmaya hazır kişiler olmalıdır.

Sık karşılaşılan bir durum olarak; işsizlikten yakınan bazı kimselerin, buldukları işi savsaklamaları işverenler için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Enerjinizin düşük olması ve o işi istediğinize inandıramamanız doğal olarak tercih edilmemenize neden olacaktır. Tuttuğunu koparan ve sizinle birlikte zor günlerle savaşabilecek çalışanlarınız olmalıdır. Elbette bu açıdan işverenin de ketum, anlaşması zor, kibirli bir kişilik olmaması gerekiyor.

Girişimcilerin karar mekanizması anlamında yetenekli olması gerekiyor. Birkaç kişi ile birlikte yürütülen girişimlerde, ekip arkadaşlarınızla birlikte iyi bir enerji oluşturmalısınız ki, doğru kararlar alarak başarılı olabilesiniz. Eğer ekibinizde herkes çalışırken ve sadece bir kişi miskinlik yaparken diğerlerinin de üretkenliği düşecektir. Böyle kişiler size, işinize ve ekibinize destek olmak yerine zarar verecektir.

İşte bu bağlamda işinize destek olmak yerine mahvedecek olan 5 çalışan tipi sizlerle:

1 Tembel

Tembelİlk sırada tembellerin yer alması hiç de şaşırtıcı değil ve hemen her ofiste en az 1 tane tembel çalışan vardır. Bu kişiler tembellik yaptıkları gibi etkiledikleri birkaç kişi daha olabilirler. İşleriyle ilgilenmek yerine başka şeylerle vakit harcarlar. İşini sürekli erteleyen, miskin, işten kaçmak için fırsat kollayan ve kolay bilginin peşinde olan kişilerdir. Belli bir emekleri olmadığı gibi diğer çalışanların da odaklanmasını zorlaştırırlar. Kendileri ise oldukça konsantre bir şekilde işle ilgileniyor gibi görünseler de, aslında bambaşka işlerin peşindedirler.

2 Akıl Çelen

Akıl ÇelenOfislerde görülen ikinci çalışan tipi şüphesiz akıl çelenlerdir. Kendileri işle ilgili sorun yarattıkları gibi diğer çalışanları da ayartamaya çalışırlar. Neredeyse tembeller kadar sık rastlanan bir çalışan tipidir. Genellikle işin pek önemli olmayan kısımlarıyla ilgilenirler ve büyük bir çerçeveden bakmazlar. Bu nedenle işi sürekli sarpa sararlar. İşin öncelik sıralamasından habersizlerdir ve her seferinde kendi gördükleri bölümün daha önemli olduğunu düşünürler. Ağızlarında sürekli olarak “çok acil” kelimesi vardır ve küçük şeylerle tüm ekibi etkileyebilirler. Bir girişimci için oldukça önemli olan zaman yönetiminden ödün vermek istemiyorsanız, böyle çalışanları dizginlemeniz de yarar vardır.

3 Pollyanna

PollyannaGirişimci ve ekibinin pozitif düşünceli olması oldukça büyük bir avantajdır. Ama bunun da bir dozu var, elbette. İş dünyasında ve girişimin hayata geçirilmesinde gelişmeler hakkında gerçekçi olmak gerekiyor. Sorunlar karşısında yılmamak için pozitif düşünmelisiniz; ama sorunlar karşısında gerçekçi olmalısınız. Fazla Pollyanna olmanız, aldığınız kararlarda gerçekten uzaklaşmanıza neden olabilir. Gereğinden fazla pozitif çalışan, aldığı kararlar nedeniyle işinizi mahvedebilir.

4 Bay ve Bayan Doğru

Bay ve Bayan DoğruHer koşulda kendilerinin haklı olduğunu fütursuzca savunan kişilere, hemen her yerde rastlayabilirsiniz. Hata yaptıklarının ve yanlış karar aldıklarını hiçbir zaman kabul etmez, bundan nefret ederler. Hataları diğer çalışanlar tarafından açıkça görünse bile bunu asla kabul etmezler ve kendi fikirlerinin doğruluğunu kabul etmeye devam ederler. Bu çalışanlarla tartışmak günlerinize mal olabilir, sizi gereksiz yere yorabilir. Girişimcinin özellikleri arasında açık görüşlü, tartışmayı, öğrenmeyi seven ibareleri vardır ve oluşturduğu ekibinde böyle olması gerekmektedir. Gerekli olan beyin fırtınasını ancak bu şekilde yapabilirsiniz.

5 Mızmız

Mızmızİşte ofisinizin ve tüm ekibinizin düzenini bozacak, enerjisini sömürecek çalışan tipi! Sürekli olarak şikayet edecek bir şeyler bulurlar ve insanlar bu durumdan son derece rahatsız olurlar. Diğer çalışanların dikkatini dağıtırlar ve yaydıkları negatif enerji ile üretkenliğinizi, motivasyonunuzu düşürürler. Yaratıcılığınızı sömüren ve sürekli halinden memnuniyetsiz tavırlarla ortada dolanan bu çalışanları uyarmalı, mümkünse uzaklaşmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum