Yatırım yapmaya başla!

İşinizi Kaybedeceğinizi Gösteren 5 İşaret

İşinizi Kaybedeceğinizi Gösteren 5 İşaret

İş dünyasında yaşadığınız herhangi bir sorun veya ilişki nedeniyle işinizden olabilirsiniz. Yaptığınız hataları geç fark etmeniz veya kabul etmemeniz sonunuzu hazırlar. Bazı kişiler işten atılma vaktinin geldiğini anlar; ama bazıları bunu anlayamaz. Bunun ise farklı nedenleri olabilir. Egonuz, hatalarınızı kabullenmemek, en iyi olduğunuzu düşünmek veya vurdumduymazlık… Hepsi işten atılmanıza neden olacak faktörlerdir.

İşinizi kaybedeceğinizi anlamanız için bazı sinyaller alabilirsiniz. Şirketler birçok farklı nedenden dolayı işinize son verebilir. Kriz dönemi olsun veya olmasın, işten çıkarma yöntemini tercih edebilirler. İşten çıkarılma nedeni genel olarak size bildirilir. Ama artık çok geçtir. Çok az bir kesim atılacağını anlasa bile iş işten geçmiş olabilir. Bu noktada kendinizi geliştirmeniz ve yaptığınız hataları, yeni işinizde tekrarlamamanız gerekiyor. Eğer eski işlerinizden bir deneyim ediniyorsanız, çıkarılma nedenleriniz üzerine biraz kafa yormanızda da fayda vardır.

Şimdi işinizi kaybedeceğinizi gösteren 5 işaretten bahsedeceğiz:

1 Yaklaşımların Değişmesi

Yaklaşımların DeğişmesiYönetici veya üstünüzün size karşı tutumu değişmeye başladığında da işten atılacağınızı anlayabilirsiniz. Yöneticinizle aranızda bir mesafe oluşuyor ve gün geçtikçe artıyor olabilir. Gelişmelerle ilgili bilgilendirme almak yerine geçiştirilen laflara maruz kalıyorsanız ve ilişkinizde sıcaklık kaybolmuş olabilir. İşinizi kaybedeceğinizi gösteren ilk işaret de bu olacaktır.

2 Gelecekten Konuşmamak

Gelecekten KonuşmamakHemen her işyerinde gelecekten konuşulur. Yapılacak işlerden, projelerden bahsedilir. Bu konuşmalar kişisel olarak da yapılır ve kendinizi hazırlamanız için gerekli ortam sağlanır. Yıl sonu hedefleriniz, gelecekte yapmanız gereken işler, eskiye göre daha az konuşulmaya başlamışsa, ters giden bir şeyler olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca gerçekleşecek konferans, eğitim gibi kayıtları yaptıramıyor veya gidecek isimler arasında yer almıyor olabilirsiniz. Normalde fikrinizin alındığı planlama, bütçeleme ve projelerde artık yer almıyorsanız, sonunuz geldi demektir.

3 Birebir Görüşmelerde Azalma

Birebir Görüşmelerde AzalmaYöneticinizle birlikte yediğiniz yemekler, çay – kahve molaları, günlük sohbetler azalmışsa, bu da bir işaret olabilir. Ya yöneticinizin dikkatini çekmeyi başaramıyorsunuzdur ya da işten çıkarılma vaktiniz gelmiştir. Özellikle yöneticinizle aranızdaki görüşmelerin azalması, toplantıların ertelenmesi ve bir türlü yapılamaması, pek de iyiye işaret olmayabilir. Saygın bir iş hayatı için birebir görüşmeleriniz oldukça önemlidir ve dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bu ilişki bozulmuşsa işten atılma riskiniz artacaktır.

4 Detayların İncelenmeye Başlaması

Detayların İncelenmeye BaşlamasıEğer yöneticiniz, eskiden pek umursamadığı detayları incelemeye başlamışsa, hatalarınız aranıyor demektir. Normalde kendi alanınızı belirliyor ve iş akışınızı ayarlamanıza izin veriliyorken, detaylar incelenmeye başlamış olabilir. Her gün iş tanımınızın hatırlatılması, şüpheci soruların sorulması söz konusu olabilir. Yöneticinizin hatalar aramaya ve işinizdeki detayları incelemeye başladığını fark ediyorsanız, işler yolunda değil demektir.

5 Haklı Olduğunuzun Söylenmesi

Haklı Olduğunuzun SöylenmesiEskiden yöneticinizi ikna etmeye çalıştığınız konularda, şimdi haklı bulunmaya başlamışsanız; durum iyi gibi görünse bile kötüye işarettir. Sizinle tartışmaya girmekten kaçınmaları, haklısın diye geçiştirilmek, işten atılacağınızın işaretlerinden birisidir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum