Yatırım yapmaya başla!

İşiniz için Sağlığınızı Riske Ettiğinizi Gösteren 7 Açık İşaret

İşiniz için Sağlığınızı Riske Ettiğinizi Gösteren 7 Açık İşaret

Günler ve geceler boyunca süren çalışmalar, hafta sonlarında düzenlenen iş gezileri, seminerleri, saatlerce süren toplantılar, bilgisayar başında sabahlayarak geçirilen uykusuz saatler… Bu söylediklerim size de tanıdık geliyor mu? Daha doğrusu şöyle söyleyeyim. Siz de işi için kendinden neredeyse tamamen vazgeçen insanlardan biri olabilir misiniz? İş hayatında başarılı olmak için sık sık kendinizi ihmal ediyor musunuz? Günün büyük bölümünü işte ya da işle ilgilenerek harcamaya alışkın mısınız? Peki, bu işkolikliğin size ne kadar zarar verebileceğini gerçekten ne kadar iyi biliyorsunuz?

Üzerinize haddinden fazla sorumluluk almanın, kendinizi bir süper kahraman gibi görmenin hayatınızı ne kadar olumsuz etkileyeceğinin farkında mısınız? Genellikle saatler boyunca ağzınıza tek bir lokma bile koymadan çalışmanın size ne kadar başarı getireceğini zannediyorsunuz? “Dur, şu işimi de bitirip öyle çıkayım” demenin sizin sorumluluk sahibi biri olduğunuzu gösterdiğini falan mı düşünüyorsunuz? Sabah kahvaltı bile etmeden apar topar işe gidiyor, öğle yemeğinizi ayak üstü bir şeyler atıştırarak geçiştiriyor, sonra da gece yarılarına kadar guruldayan bir mideyle mi çalışmanın işinizi benimsediğiniz anlamına geldiğini mi inanıyorsunuz?

Eğer ki yaklaşımınız bu şekildeyse, bilmeniz gereken bazı şeyler var demektir. Eğer işiniz için sürekli kendinizden ödün veriyor ve sağlığınızı unutuyorsanız, bunun karşılığında elinize pek bir şey geçmeyeceğinin farkına varmalısınız. Yani kötü sonuçlarla karşılaşmamak için asla işiniz için sağlığınızı riske atmamalısınız. Peki, böyle bir yaklaşım içinde olup olmadığınızı bilmiyor musunuz? O zaman hemen şimdi aşağıdaki başlıklara göz atmalısınız. Çünkü bugün pek çok kişinin yaptığı bir hatadan yani iş için sağlığı riske atmaktan bahsedeceğiz. Şayet birazdan birlikte inceleyeceğimiz yanlışları siz de yapıyorsanız, çok geç olmadan bunu ayırt etmeli ve hatanızdan geri dönmelisiniz.

Sık Sık Sağlık Problemleri Yaşıyorsanız;

Sık Sık Sağlık Problemleri Yaşıyorsanız;İşiniz için sağlığınızı riske ettiğinizi gösteren en açık işaretlerden bir tanesi hiç şüphesiz yaşadığınız ya da yaşamak üzere olduğunuz sağlık problemleridir. Mesela; küçük bir soğuk algınlığını bile atlatamamanız, sık sık rahatsızlık yaşamanız bu duruma verilebilecek en iyi örneklerdendir. Kısa süre içinde kilo vermek veya aynı şekilde kilo almak da sağlığınızı ihmal ettiğinizin kanıtları arasındadır. Eğer siz de kendinizi sağlıksız biri olarak düşünüyorsanız, o zaman işiniz için ne kadar fedakarlık yaptığınızı tekrar gözden geçirmelisiniz derim. Çünkü kariyeriniz size daha çok para, daha çok başarı ya da daha yüksek statü getirebilir ama daha çok sağlık getiremez. İşte bu gerçeği kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Hafıza ve Algılamayla İlgili Problemleriniz Varsa;

Hafıza ve Algılamayla İlgili Problemleriniz Varsa;Bunu anlamanın bir diğer yolu da zihninizin işleyişi ile ilgili sorun yaşayıp yaşamadığınızı düşünmektir. Bununla demek istediğim; hafızayla ve algılamayla ilgili sorununuzun olup olmadığı. İş hayatında sık sık yapacaklarınızı unutuyor, kafa karışıklığı yüzünden insanların ne dediğini doğru düzgün anlayamıyor, önünüzdeki işe tam anlamıyla konsantre olamıyorsanız o zaman işiniz için ne kadar fedakarlık yaptığınızı bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü kısa süreli hafıza kaybı, unutkanlık, odaklanma sorunu ve algılamada güçlük yaşama gibi problemler yaşayış tarzınızdan ve çalışma şeklinizden kaynaklanmaktadır. Durup dururken zihninizle ilgili sorun yaşamanız ortada apaçık bir sorun olduğunu göstermektedir. Yani beyninizin verdiği bu küçük sinyalleri görmezden gelmemeli, ileride çok daha büyük problemler yaşamamak için çok geç olmadan gereken önlemleri almalısınız.

Eve İş Götürmek Sizin için Sıra Dışılıktan Çıkmışsa;

Eve İş Götürmek Sizin için Sıra Dışılıktan Çıkmışsa;Eve iş götürmek sizin için alışılmış bir durum haline geldiyse de ortada düzeltmeniz gereken bir hata var demektir. Tamam, çok nadir de olsa gerekli durumlarda herkes eve iş götürebilir. Ancak bu durum bir sürekliliğe dönüştüyse, durum olağan olmanın dışına çıkar. Sonuçta; iş dışında da sürekli çalışmak zorunda hissediyorsanız, ya mesai saatlerinizi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuzdur ya da üzerinize alabileceğinizden çok daha fazla yük alma gibi hatalar yapıyorsunuzdur. Nitekim her ikisi de kolaylıkla halledilebilecek problemlerdir. Sonuçta; ülkeleri yöneten insanlar bile kendilerine ayırmaları gereken zamanın farkındalarken, siz neden kendinizi 7/24 çalışmak zorunda hissedesiniz ki?

Kronik Yorgunluktan Şikayetçiyseniz;

Kronik Yorgunluktan Şikayetçiyseniz;Son zamanların en popüler rahatsızlıklarından biri olan kronik yorgunluk sendromunu biliyorsunuzdur, değil mi? Yani konunun ayrıntılarını bilmeseniz bile en azından bu rahatsızlık hakkında üç aşağı beş yuları bir şeyler duymuşsunuzdur. Peki, sizin de bu sendroma yakalanma ihtimaliniz var mı? Bu soruya nasıl mı cevap vereceksiniz? Mesela; en basitinden sabahları yorgun uyanıp uyanmadığınızı düşünebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız olmadığı halde kırgınlık hissetmeniz, zaman zaman depresif bir kişiliğe bürünmeniz, kas ağrıları yaşamanız, enerjinizin düşmesi ve benzer belirtiler de kronik yorgunluk sendromunun işaretleri arasında. İşte siz de kendinizde bu tip belirtiler olup olmadığına karar vermeli ve vücudunuzun verdiği işaretlere güvenerek bir ara verme vakti geldiğini kabullenmelisiniz.

Negatif Düşüncelerden Kurtulamıyorsanız;

Negatif Düşüncelerden Kurtulamıyorsanız;İşiniz için sağlığınızı ihmal ediyorsanız, doğal olarak negatif düşüncelere de davetiye çıkarmışsınız demektir. Sonuçta sağlıklı bireyler demek aynı zamanda mutlu bireyler de demek, öyle değil mi? Anlayacağınız, sağlık ile mutluluk arasında kesinlikle doğrusal bir ilişki vardır. İşte siz işiniz için sağlığınızı riske ederek bu ilişkiye zarar veriyorsunuz. Beslenmenize, uykunuza, dinlenmenize, spora, kendinize ayırdığınız vakte dikkat etmeyerek negatif düşüncelere kapılıyorsunuz. Daha başarılı, daha utlu olmak için uğraştığınızı düşünüyor, oysaki bu tavrınızla kendinize kötülük etmekten başka hiçbir şey yapmıyorsunuz.

Tatmin Olamıyorsanız;

Tatmin Olamıyorsanız;İşiniz için sağlığınızı ihmal ederseniz, zamanla tatminsizlik yaşamaya başlarsınız. Sürekli çalışmak, düzenli beslenip, uyumamak, yeteri kadar dinlenmemek sinsi sinsi kişiyi tüketmekte ve sonunda büyük bir tatminsizliğin yaşanmasına neden olmaktadır. Siz de sık sık kendinizi mutsuz hissediyor ve yaptığınız hiçbir şeyden tam anlamıyla tatmin olamıyorsanız, işiniz için sağlığınızı riske attığınızı gösteren bir tane daha işarete sahipsiniz demektir. Yani bir an önce çalışma stilinizi değiştirmelisiniz.

Performansınız Çalışmanızla Ters Orantılı Olarak Düşüyorsa;

Performansınız Çalışmanızla Ters Orantılı Olarak Düşüyorsa;O kadar çok çalışmanıza rağmen performansınızın düştüğünü hissediyorsanız da ortada bir terslik var demektir. Sonuçta sağlığınıza yeteri kadar dikkat etmezseniz, doğal olarak yaptığınız işten verim alamaz ve çırpındıkça daha da dibe batan biri gibi başarı oranınızı gittikçe daha çok düşmesine neden olursunuz. Siz önemini anlamasanız da ya da bu gerçeği görmezden gelseniz de beslenmeniz, uyku düzeniniz ve iş-yaşam arasındaki dengeyi koruyabilmeniz başarı için mutlak koşuldur. İşte bu koşulu sağlamalı ve işiniz için asla sağlığınızı ihmal etmemelisiniz.

İşiniz için Sağlığınızı Riske Ediyorsunuz Demektir!

İşiniz için Sağlığınızı Riske Ediyorsunuz Demektir!Yukarıdaki durumların size hiç de yabancı gelmediğini düşünüyorsanız, işiniz için sağlığınızı riske ediyorsunuz demektir. Ve inanın bana, bu yaklaşım sizi istediğiniz hedefe ulaştırmayacak, aksine var olan performansınızın da düşmesine neden olacaktır. Demek istediğim o ki; söz konusu işiniz olduğunda kendinizi unutmaktan bir an önce vazgeçmelisiniz.

Hem düşünsenize! Eğer mutsuz olur, kendinizi içinden çıkamayacağınız durumlar içine sokarsanız; iş hayatında istediğiniz başarıyı yakalamak bile kayıplarınızı karşılamaya yetmeyecektir. Yitirdiğiniz sağlığınız belki de hiçbir zaman eski haline gelmeyecek, sonradan pişmanlık yaşamak size üzülmekten başka bir şey kazandırmayacaktır. Bu nedenle yapmayın! Sağlığınızın da zamanınızın da kıymetini bilin. İş ve aile yaşamınız arasındaki dengeyi sarsmayın. Başarının kendini parçalarcasına çalışmakla değil akıllıca çalışmakla elde edebileceğinin artık farkına varın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum