Yatırım yapmaya başla!

İsimleri Duyulmamış 10 Süper Zengin

İsimleri Duyulmamış 10 Süper Zengin

Milyar dolarlara sahip olan zengin isimler denildiğinde, nedense akla ilk gelen ünlüler oluyor. Tabi ki bu düşüncenin oluşmasında en büyük pay medyaya ait. Yediklerinden içtiklerine, gezdikleri yerlerden yaşadıkları karmaşık ilişkilere varıncaya kadar attıkları her adım “biri bizi gözetliyor” formatında yaşanıyor. Hal böyle olunca da dünyaca ünlü bir starın bindiği araba markasını, edebiyatın ünlü kalemlerinden daha çabuk hatırlıyoruz.

Zenginliğin bir anlamda şöhrete eş değer olduğu yadsınamaz bir gerçek elbette. Ama bu durum her zaman aynı olacak diye bir kural da yok. Sahip oldukları serveti telaffuz etmekte zorluk yaşayacağımız bazı zenginler, kendi dünyalarında gayet mutlu görünüyorlar. Gözlerden uzak, kariyerlerine odaklanan bu isimleri merak ettiniz değil mi? Dilerseniz, daha önce çok duymadığımız zenginleri ve yaptıkları işleri hep birlikte inceleyelim.

İşte karşınızda fazla tanınmayan kimlikleriyle süper zengin 10 isim:

10 Eliodoro Matte

3 Milyar Dolar

Eliodoro MatteEliodoro Matte, 3 milyar dolarlık servetiyle karşımıza çıkan ilk isim. Arjantin ve Şili’de binlerce dönüm çam ve okaliptüs arazisi olan Matte, Chicago Üniversitesi’nde eğitim almış. Şili’de uluslararası ticaretle uğraşan iş adamı, aynı zamanda ihracat da yapıyor. Tüm bunların yanında, Eliodoro Matte’nin portföyünde telekom ve banka hisseleri de bulunuyor. Sonuçta 3 milyar dolarlık serveti olan zengin isim, nasıl para kazanılacağını çok iyi biliyor.

9 Riley Betchel

4.1 Milyar Dolar

Riley BetchelRiley Betchel ise 4 nesildir ailelerinde olan Betchel Corp’ı yönetiyor. Başarılı iş adamı henüz 14 yaşındayken şirkette bir tamirci çırağı olarak çalışmaya başlamış. 1990 yılına gelindiğinde şirketin başına geçerek, yönetim kurulu başkanlığı yapmaya başlamış.

Riley Betchel’in himayesi altındaki şirket, günden güne kazancını katlayarak; 2007 yılında 27 milyar dolarlık kar elde etti. Ertesi sene kazancını 34 milyar dolara çıkartan Betchel Corp., aynı zamanda İngiltere’deki ilk hızlı tren hattını yapan şirket olarak da tanınıyor. Peki, Riley Betchel’in kendi servetinin ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Yaklaşık 4.1 milyar dolar!

8 John Tu

4.4 Milyar Dolar

John TuOrtağı David Sun ile birlikte Kingston Technology’yi kuran John Tu, 4.4 milyar dolar civarındaki servetini şirketi sayesinde kazanmış. Boş zamanlarında bir grupta davul çalan Tu, elektrik mühendisliği alanından mezun olmuş. John Tu 1996 yılında Kingston Technology’nin %80’ini 1.5 milyar dolara Softbank’a satmış. Üç sene sonra 450 milyar dolara hisseleri geri alan John Tu, hiç şüphesiz oldukça karlı bir yatırım yapmış.

7 Americo Amorim

4.6 Milyar Dolar

Americo AmorimPortekizli bir iş adamı olan Americo Amorim’in net serveti ise 4.6 milyar dolar civarında. 1800’lü yıllarda büyükbabası tarafından kurulan Corticeira Amorim’i dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline getiren Amorim, turizm ve emlak alanlarına da yatırım yapıyor. Bununla birlikte, artık şirketin günlük operasyonlarında yer almayan Amorim, Corticeira Amorim’in % 5’lik hissesini hala elinde bulunduruyor. Akıllı iş adamı, enerji ve finans alanlarında da büyük yatırımlar yapıyor. Bu da 4.6 milyar dolarlık servetinin yakın zamanda çok daha büyüyeceği anlamına geliyor!

6 David Sun

4.8 Milyar Dolar

David SunListemizin 6.sırasında yer alan David Sun ise 4.8 milyar dolarlık servetini, Alpha Micro’daki başmühendislik pozisyonuna borçlu. Buna ek olarak Kingston Technology’in ortak kurucusu olarak da tanınan David Sun, Amerika’nın kendi alanında en büyük şirketlerinden birine sahip.

Kingston Technology’in ürettiği flaş bellekler ve hafıza kartları alanında öncülük yapan ürünler, dünya çapında oldukça sevildiği bir gerçek. Kingston Technology satışlarının 2007 yılında %22 oranında artarak, şirketin yıllık gelirinin 4.5 milyar dolara yükseldiğini ayrıca belirtelim.

5 Reinhold Wurth

7.3 Milyar Dolar

Reinhold WurthAlman iş adamı Reinhold Wurth’un mal varlığına baktığımızdaysa, karşımıza 7.3 milyar dolar civarında büyük bir servet çıkıyor. Wurth henüz 19 yaşındayken babasının kurduğu Wurth Group şirketinin başına geçmiş ve küçük olan bu işletmeyi milyar dolarlık bir firma haline getirmeyi başarmış.

Wurth Group’un şu anki satışları yıllık 12.5 milyar doları geçiyor. Buna ek olarak, şirketin portföyünde güneş enerjisi firması ve banka hisseleri de bulunmaktadır. Daha önce duyulmamış milyarder Reinhold Wurth’un, Picasso ve Edvard Munch gibi isimlerin eserlerinden oluşan oldukça değerli bir sanat koleksiyonu olduğunu da ek bilgi olarak verelim.

4 Sammy Ofer

9.3 Milyar Dolar

Sammy OferRomanya doğumlu olan Sammy Ofer artık hayatta olmasa da hakkından söz edilmeye değer bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Bir Tel Aviv sakini olarak bilinen İsrail kökenli Ofer, ailesiyle birlikte işlettiği dünya çapındaki gemicilik şirketi ile büyük başarılara imza atmıştır. Gayrimenkul ve banka hisseleri de olan Sammy Ofer’ın, Royal Caribbean yolcu gemisi hattında da hisseleri bulunuyor. Sonuçta Ofer’in kurduğu imparatorluk, iş adamının oğlu Eyal Ofer tarafından yönetilmektedir. Eyal Ofer’ın net serveti 9.3 milyar dolar civarındadır.

3 Kjeld Kirk Kristiansen

9.5 Milyar Dolar

Kjeld Kirk KristiansenListemizin 3. sırasındaki isim 9.5 milyar dolarlık servete sahip Kjeld Kirk Kristiansen. Lego isimli şirketin kurucusunun torunu olan Kristiansen, 25 yıldır aile şirketinin başındadır. 2004 yılında değer kaybetmeye başlayan Lego, bir süre finansal güçlük yaşamış olsa da Kristiansen’in çabalarıyla kendisini toparlamıştır. Sonuçta Lego dünyanın en büyük 6. oyuncak şirketi olarak, konumunu korumaya devam etmektedir.

2 Aliko Dangote

17.1 Milyar Dolar

Aliko DangoteAfrika’nın en zengin adamı olarak gösterilen Nijeryalı Aliko Dangote’nin 17.1 milyar dolar civarında oldukça büyük bir serveti bulunuyor. Nijerya borsasında oldukça iyi bir değeri olan şeker üretim şirketinin sahibi olan Dangote, iş hayatına henüz 21 yaşındayken atılmış.

Amcasından kredi alarak yatırım tüccarlığı yapmaya başlayan Aliko, bu sayede Dangote Group’u kurmayı başarmış. Sonuçta tekstil, petrol, gaz, gayrimenkul, tuz üretimi gibi alanlarda da portföye sahip olan şirket, Aliko Dangate’nin milyarder olmasına büyük katkıda bulunmuş.

1 Jorge Paulo Lemann

26 Milyar Dolar

Jorge Paulo Lemannİşte bir numarada yer alan isim. 26 milyar dolarlık serveti ile Jorge Paulo Lemann! Yatırım bankeri olan Brezilyalı isim; Marcel Telles ve Carlos Alberto Sicupira ile ortak kurduğu, Belçika merkezli bira üretim şirketiyle tanınmaktadır.

Buna ek olarak Brezilya’da bulunan Lojas Amerinas isimli şirketin yöneticiliğini de yapan isim, 1971 yılında kurduğu Banco Garantia ile de oldukça başarılı bir yatırım yapmıştır. Çünkü Lemann Banco Garantia’nın değerini epey arttırmış ve 1998 yılında 675 milyon dolara satmıştır. Son olarak, bu başarılı iş adamının bir zamanlar Wimbledon’da oynamış eski bir tenisçi olduğunu da yazımıza ekleyelim.

Milyar dolarlara sahip olmanız, isminizin ezbere bilineceği anlamı taşımıyor. Örneklerine birlikte göz attık. Aslında bu durum biraz da sizin elinizde. Eğer siz de günümüzün meşhur zenginleri gibi 100.000 TL’lik bir ürüne 1 milyon TL öderseniz, dikkatleri kolaylıkla üzerinize çekebilirsiniz. Ne dersiniz bu denli zengin olsanız; gözlerden uzak mı olmayı tercih ederdiniz, yoksa dergilerin baş sayfalarında mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum