Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İSHİB İhracatta Rotasını Japonya ve Çin’e Çevirdi

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü ihracatında başarılı olan İSHİB, radarına Çin ve Japonya’yı aldığını bildirdi.
İSHİB İhracatta Rotasını Japonya ve Çin’e Çevirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB) Başkanı Müjdat Sezer, Mayıs ayı verilerini değerlendirerek, en fazla ihracat yapılan sektörleri açıkladı. Avrupa, Ortadoğu, Afrika gibi pazarlarda önemli büyümeler elde ettiklerini, amaçlarının ürünleri dünyanın her noktasına ihraç etmek olduğunu söyledi.

“Bu noktada Japonya ve Çin’i de radarımıza aldık. Çalışmalarımızın karşılığını almayı ümit ediyoruz. Bu ayda sağladığımız başarıyı önümüzdeki aylarda da devam ettirip, yıl sonunda ülke ihracatımıza önemli katkı sağlamak istiyoruz” diyen Sezer, Mayıs ayı rakamlarını yorumladı.

Geçtiğimiz ay ihracatın bir önceki aya kıyasla yüzde 14,4’lük artışla 21,7 milyar dolara yükseldiğini hatırlattı.

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artışla 310,3 milyon dolara ulaştığını, aylık olarak ise yüzde 14,5 artışla 90 milyon dolar seviyesinde kaydedildiğini açıkladı.

En Fazla Tavuk ve Horoz Eti İhraç Edildi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter/İstanbul İhracatçı Birliği

Türkiye genelinde en fazla ihracat yapılan ürünün 29,2 milyon dolar ile horoz ve tavuk eti olduğunu söyleyen Sezer, en dikkat çekici artışın yüzde 475 ile kemikli parçalar halinde soğutulmuş taze horoz ve tavuk eti grubunda görüldüğünü bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Su ürünleri ve hayvansal mamul ihracatında ilk sırada 52,2 milyon dolarla Irak’ın yer aldığını, onu 36,2 milyon dolarla Rusya, 18,8 milyon dolarla İtalya, 15,2 milyon dolarla Hollanda ve 15,1 milyon dolarla Almanya’nın izlediğini açıkladı.

Büyüme açısından yüzde 146,9 ile Rusya ve yüzde 121,6 ile İran’ın en çok büyüme sağladığımız ülkeler olduğunu belirtti.

Sezer, Mayıs ayında sağladıkları başarıyı önümüzdeki aylarda da devam ettirip, yıl sonu ihracat hedefine önemli katkı sunmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.