Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İşgücüne Yeniden Giren Kadınlar ABD’de İyileşme için Çok önemli

Pimco, ABD işgücü piyasasında kadın çalışanların Covid-19 hasarından orantısız etkilendiğini vurguladı. Bu durumun düzeltilmesinin genel ekonomik görünüm için önemi vurgulandı.
İşgücüne Yeniden Giren Kadınlar ABD’de İyileşme için Çok önemli
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel yatırım yönetimi şirketi Pimco, kadınların işgücüne katılmasına yardımcı olan politikaların ekonomiye fayda sağlama eğiliminde olduğunu öne sürdü.

İşgücüne yeniden giren kadınların ABD ekonomik iyileşmesi için çok önemli olduğunu söyledi.

Araştırmada, ABD’nin Şubat 2021 istihdam raporunun, COVID-19 pandemisinin şiddetli işgücü piyasası şokundan önceki son rapordan bu yana bir yılı temsil ettiği hatırlatıldı.

ABD İstihdam Şubat 2021
Kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na Mart ve Nisan 2020’de kaybedilen işlerin %58’i Şubat 2021 itibarıyla geri kazanılmış olsa da bunun birçok ekonomist tarafından K şekilli toparlanma olarak ifade edildiği belirtildi.

Çünkü İyileşme hızı bireyler, haneler ve sektörler arasında büyük farklılıklar gösterdi ki bu olgu, özellikle 2020 resesyonundan orantısız bir şekilde etkilenen kadınlar için geçerliydi.

Pimco’nun araştırması bu noktada şu ifadeleri kullandı:
Pimco Kadın İşgücü ABD Ekonomik Görünüm Kritik Önemli
Kaynak: Pimco

Geçen yılki durgunluk sırasında kadınların orantısız bir şekilde işlerini kaybettiğini aktaran Pimco, Şubat-Nisan 2020 arasında, yaklaşık 13,4 milyon ABD’li kadın (kadınların sahip olduğu pandemi öncesi işlerin %18’ini temsil ediyor) işini kaybettiğini bildirdi.

Erkeklerde ise oran %14’tü. Büyük ölçüde COVID-19 nedeniyle 2,5 milyondan fazla kadının artık ABD işgücünde olmadığı kaydedildi. Sonuç olarak Pimco, ABD ekonomisinin daha kapsayıcı bir toparlanmadan faydalanabileceğini savundu.

Bugün, modern tarihin en şiddetli durgunluklarından birinin ardından kadınların işgücüne katılımının taşıdığı önemin üzerini çizdi. “İyi haber şu ki, politika yapıcılar bu konunun giderek daha fazla farkına varıyorlar ve kadınlar da dahil olmak üzere herkesin yeniden katılımını desteklemeye kararlılar” denildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu