Yatırım yapmaya başla!

2019’un İkinci Çeyreğine İlişkin İşgücü Girdi Endeksleri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan-Haziran dönemine ilişkin işgücü girdi endeksleri sonuçlarını açıkladı. Detaylar şu şekilde…
2019’un İkinci Çeyreğine İlişkin İşgücü Girdi Endeksleri Açıklandı

2019 yılının Nisan-Haziran ayları arasını kapsayan ikinci çeyreğine ilişkin işgücü girdi istatistikleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayımladığı verilere göre yılın ikinci çeyreğinde istihdam endeksinde %6,1, çalışan saat endeksinde %9,2 oranında azalırken, brüt ücret-maaş, saatlik işgücü maliyeti ve saatlik kazanç endekslerinde artış oldu.

TÜİK verilerine göre 2019’un ikinci çeyreğinde takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %6,1 oranında azaldı.

İşgücü Girdi EndeksleriAlt endekslere bakıldığında; sanayi sektöründe istihdam endeksinde %3,2, inşaatta %28,9, ticaret ve hizmette ise %2,1 oranında düşüş oldu. Bir önceki çeyreğe göre istihdam endeksi %0,8’lik azalma kaydetti.

Ocak-Mart verilerine kıyasla sanayi sektöründe istihdam endeksinde %0,3 oranında artış olurken, inşaatta %7,9 ve ticaret-hizmet sektöründe %0,1 oranında azalma gerçekleşti. Geçen yılın ikinci çeyreğine göre çalışan saat endeksinde %9,2 oranında düşüş oldu. Bunun alt sektörlerine baktığımızda sanayide %6,6, ticaret-hizmette %4,7 ve inşaatta %32,1 oranında gerileme olduğunu görmekteyiz.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi bir önceki çeyreğe kıyasla %2,3 azalırken; sanayi sektöründe %1,2, inşaatta %9,1 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %1,5 oranında düşüş gerçekleşti

Söz konusu dönemde brüt ücret-maaş endeksi, yılın ilk çeyreğindeki rakamlarla karşılaştırıldığında %18,4 oranında arttı.

İşgücü Girdi Alt EndekslerTakvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksinde yer alan alt sektörlerin bir önceki çeyreğe göre değişimlerine bakıldığında; en fazla artışın %22,2 ile ticaret ve hizmet sektörlerinde gerçekleştiğini görmekteyiz.

Bu dönemde sanayi sektöründe %19,9’luk artış olurken, inşaat sektöründe %7,5 oranında düşüş kaydedildi. Brüt ücret-maaş endeksinde bir önceki çeyreğe kıyasla %4,3 artış olurken, sanayide %4,9, inşaatta %1,7 ve hizmet-ticarette %4,7 oranında yükseliş kaydedildi.

Nisan-Haziran ayları arasında saatlik işgücü maliyet endeksinde de artış oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %30, bir önceki çeyreğe göre ise %6,5 oranında artış oldu. 2018 yılının ikinci çeyreğine göre sanayi sektöründeki saatlik işgücü maliyet endeksinde %27,7, inşaatta %36,6, ticaret-hizmette %27,9’luk artış kaydedildi. Bu yılın ilk çeyreğine göre ise sırasıyla %5,9, %8,1 ve %6,3 oranlarında artış sergilendi.

Saatlik kazanç endeksi geçen yılın aynı dönemine göre %30,3, bir önceki çeyreğe göre ise %6,7 arttı.

Saatlik Kazanç Endeksi2018’in ikinci çeyreğinde açıklanan rakamlarla karşılaştırıldığında sanayi sektöründe saatlik kazanç endeksi %28,3, inşaatta %36,2 ve ticaret-hizmette %28,1 arttı. Bu yılın ilk çeyreğine göre ise sanayide %6,2, inşaatta %8,2 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %6,4 oranında artış oldu. Son olarak saatlik kazanç dışı işgücü maliyet endeksindeki değişimlere baktığımızda, geçen yılın aynı dönemine göre %28 oranında arttığını görmekteyiz.

Bir önceki çeyreğe kıyasla %5,6 artan saatlik kazanç dışı işgücü maliyet endekslerinin alt sektörlerinden; sanayide %4,5, inşaatta %7,4 ve ticaret ile hizmet sektöründe %5,6’lık artış oldu. Bunların 20148 yılının ikinci çeyreğine göre değişimlerine baktığımızda sırasıyla; %24,7, %38,3 ve %26,4 oranlarında yükseldiğini görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum