Yatırım yapmaya başla!

Milyonlarca Çalışanı Sevindirecek Yasa Geliyor!

Çalışanları sevindirecek yeni bir yasa geliyor. Haksız yere işten atılma durumunda, çalışana 8 maaş tazminat verilecek. İşte ayrıntılar;
Milyonlarca Çalışanı Sevindirecek Yasa Geliyor!

Çalışma hayatıyla ilgili yeni düzenlemeler, işçilerin yüzünü güldürüyor. Zira geçtiğimiz günlerde çalışan annelere yarım gün mesai uygulaması geldiğini ve yasanın detaylarını duymuştuk. Şimdi de haksız yere işten atılanları sevindirecek haber geldi. Komisyondan geçen ve çok yakında yürürlüğe girecek olan tasarının detayları aşağıda;

Çalışma hayatıyla ilgili çeşitli yasalar olduğunu biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de işten çıkartılanlara tanınan tazminat ve geri dönme hakkı!

İşten çıkartılanlara tanınan tazminat ve geri dönme hakkı

Haksız yere işten atılanlar, istedikleri takdirde işverene dava açabiliyor. Ancak bu dava, çıkartılma tarihinden sonra bir ay içinde açılmalı!

Sürenin en önemli unsur olduğu işe geri dönüş davalarında, işveren çalışanı 1 ay içinde işe almak zorunda!

İşveren çalışanı 1 ay içinde işe almak zorunda

Ayrıca çalışanlar, 8 kat maaşa kadar tazminat alabiliyor. Fakat bu haklardan faydalanabilmek için 1 aylık süre dışında dikkat edilmesi gereken başka hususlar da var.

Bunlardan birincisi, dava açan kişinin söz konusu iş yerinde 6 ay çalışmış olması! İkincisi ise iş yerinde 30 ve üzeri işçinin bulunması!

Kişi söz konusu iş yerinde 6 ay çalışmış olmalı

Tabii, 30 ve üzeri işçiye şirketin tüm şubelerindeki çalışan sayısı baz alınarak hesaplandığını unutmamalısınız. Diyelim ki, siz A şubesinde 15 işçiyle birlikte çalışıyordunuz ama şirketin B şubesinde de 15 işçi var. İşte böyle bir durumda da işe geri dönüş ve tazminat haklarından faydalanabiliyorsunuz.

Şayet işveren sizi geri almazsa mahkeme alacağınız tazminatı belirliyor. Ki bu para, maaşınızın 8 katına kadar çıkabiliyor.

Maaşın 8 katı tazminat alınabiliyor.

Komisyondan geçen ve çok yakında yasalaşacak olan tasarı hakkında bilinmesi gereken bir diğer mevzu ise işe iade davalarının önce arabulucuya gideceği. Şayet arabulucu ile sorun çözülemezse dava yoluna gidilecek.

Arabulucu, işe iade kararını ya da işe başlatılması durumunda verilecek tazminatı belirleyecek. Bu tür davaların 3 hafta içinde çözülecek olmasıyla da hem işverenler hem de çalışanlar aylarca, hatta bazen yıllarca mahkeme sonucu beklemekten kurtulacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum