Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz İşçi Partisi Cinsiyete Dayalı Ücret Farkını 2030’a Kadar Kapatmaya Söz Verdi

İşçi Partisi, seçimi kazandığı takdirde cinsiyetler arası ücret farkını 2030'a kadar kapatmaya söz verdi. Detaylara aşağıda;
İngiliz İşçi Partisi Cinsiyete Dayalı Ücret Farkını 2030’a Kadar Kapatmaya Söz Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

İşçi Partisi, seçimi kazandığı takdirde 2030 yılına kadar cinsiyete dayalı ücret farkını kapatmaya söz verdi. Parti, Muhafazakar bir hükümet altında erkeklerle kadınların ortalama ücretleri arasındaki farkın kapanmasının 60 yıl daha süreceğini belirtti.

Muhafazakar Parti ise muhalefetin yerine getiremeyeceği sözler verdiğini savundu. Ayrıca ücret farkının rekor düşük seviyede olduğunu ve çalışan kadın sayısı açısından 2010’dan bu yana büyük ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Cinsiyetler arası ücret farkı, kadın ve erkekler için ortalama saatlik kazanç arasındaki yüzde farkını temsil ederken burada The Fawcett Society isimli kurumun değerlendirmesi gündeme geldi.

İşçi Partisi Cinsiyete Dayalı Ücret Farkı Sözü Birleşik Krallık’ta kadın hakları ve cinsiyet eşitliği için çalışan Fawcett Society, cinsiyete göre ücret farkının kapanmasının mevcut oranda, 2080 yılına kadar süreceğini öngördü. İşçi Sendikaları Kongresi ise bunu yaklaşık 35 yıl olarak tahmin etti. Yeni 2030 ücret farkı hedefinin yanı sıra, İşçi Partisi ayrıca manifesto taahhüdü olacak bazı politikaları yeniden şekillendirdi.

Bunlar arasına saat başına 10 sterlin değerinde geçinmeye yetecek ücret ve İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi’yle birlikte ücret farkını rapor etmeyen kuruluşları cezalandıracak bir İşçi Koruma Ajansı oluşturulması dahil edildi.

Yeni ajansın 250’den fazla çalışanı olan firmaların; işe alım, kariyer ilerlemesi, ücret ve iş-yaşam dengesi gibi kriterleri karşılayıp karşılamadığını kontrol edeceğini bildirdi.

İşçi Partisi Ücret Farkı Kapatma Doğum Parası İyileştirme Taahhütleri Ayrıca bu eşiğin 2020 sonunda 50’den fazla çalışanı olan iş yerlerine indirgeneceğini açıkladı. Doğum ödeneğinin 9 aydan 12 aya çıkartılacağını ve iki ila dört yaş arası çocuklar için ücretsiz çocuk bakı hizmeti sunacağını da ekledi.

İşçi Partisi’nin Gölge Kadınlar ve Eşitlik Sekreteri Dawn Butler, partisinin gerçek geçinme ücreti ile sağlam ücret farkı denetiminin, gerçek bir değişim sunmalarına ve iddialı hedeflerine ulaşmalarına yardım edeceğini aktardı.

Fakat Muhafazakar Kadın ve Eşitlik Bakanı Liz Truss, Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin yine yerine getiremeyecekleri sözler verdiğini savundu.

Tüm bunların yanında İşçi Partisi, 12 Aralık seçimleri öncesinde Ulusal Sağlık Hizmetleri bütçesinin 2023-2024 döneminde 34 milyar sterlin artırılarak 155 milyar sterline çıkarılacağını öne sürdü. İşçi Partili Gölge Maliye Bakanı John McDonell, toplumun zengin kesiminden alınacak vergilerle sağlık sisteminin finanse edilebileceğin dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu