Yatırım yapmaya başla!

Anime Efsanesi Isao Takahata Hayatını Kaybetti!

Ünlü anime yönetmeni Hayao Miyazaki’nin uzun süredir birlikte çalıştığı ve Studio Ghibli’yi beraber kurduğu Isao Takahata hayatını kaybetti.
Anime Efsanesi Isao Takahata Hayatını Kaybetti!

Studio Gibli’nin yönetmeni ve ortak kurucusu Isao Takahata’nın 5 Nisan’da 82 yaşında hayatını kaybettiği duyuruldu. Haber tüm dünyada yankı uyandırırken sinema dünyasının pek çok ünlü ismi, Takahata’nın ölümüyle ilgili üzüntüsünü dile getirdi.

Tıpkı uzun süreli yol arkadaşı Hayao Miyazaki gibi imza attığı işlerle bir anime efsanesi haline gelen Takahata, çoğu zaman ortağının gerisinde kalsa da Miyazaki’ye göre onun anlatımı kendisininkine göre çok daha başarılıdır. Hatta bazı kaynaklar, Takahata’nın The Tale of the Princess Kaguya filminin (Prenses Kaguya Masalı) daha fazla beğenilmesinin Miyazaki’nin emeklilikten vazgeçme nedeni olduğunu öne sürmüştür.

Dün Gibi, En Sevdiğim Komşularım, Rüzgarlı Vadi ve Ateşböceklerinin Mezarı gibi en iyi animasyon filmleri arasındaki yapımların yaratıcısı Isao Takahata’nın ölüm haberi bütün manşetlerde yer aldı.

Anime Yönetmeni Isao Takahata ÖldüAnimasyon sektöründeki kariyerine 1959 yılında Toei Animation’da başlayan Isao Takahata, burada yıllar boyunca birlikte çalışacağı Hayao Miyazaki ile tanıştı.

Ardından Güneşin Prensi Horus isimli filmini çekse de bu yapım ticari bir başarısızlıkla sonuçlandı.

Isao Takahata’nın daha sonra ikonik bir şirket haline gelecek Studio Ghibli macerası ise 1985 yılında ortak kurucusu Hayao Miyazaki ile başladı.

Studio Ghibli'nin Kurucusu Isao Takahata Hayatını KaybettiSonuçta; pek çok başarılı filme imzasını atan ve Hayao Miyazaki’nin hem ortağı hem de en büyük rakibi olarak gösterilen anime ustası raporlara göre Tokyo’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Takahata’nın ölüm nedeni ise akciğer kanseri olarak belirtildi.

İşte başarılı anime yönetmeninin son filmi Prenses Kaguya Masalı’nın fragmanı;

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum