Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İş ve Aile Arasındaki Dengesizliğin Yarattığı Stresi Azaltmanın Yolları

İş ve Aile Arasındaki Dengesizliğin Yarattığı Stresi Azaltmanın Yolları

Yoğun iş hayatı, teknoloji dünyasındaki gelişmeler, insanların artık çift olarak çalışmak zorunda kalması, kısacası zamanla yarışır hale gelmesi bazı sorunların ortaya çıkmasına neden oldu. Bu sorunlar arasında en çok göze çarpanı hiç şüphesiz iş ve özel hayat arasında yaşanan dengesizlik. Evet, iş-aile çatışmasının günümüzde çoğu kişinin ortak sorunu olduğunu biliyoruz. Ama eskiden öyle miydi? Elbette değildi! Erkekler para kazanmak için evden çıkar 8-10-12 artık neyse belirli saatler içinde çalışır ve akşam olduğunda eve dönerlerdi. Kadınlar ev işleriyle ve çocuklarla ilgilenirler, erkekler ise eve para getirmenin vermiş olduğu mutluk ile huzur içinde uyuyabilirlerdi. Şimdi neden bunları anlatıyorum ki? Böyle bir hayat isteyin diye mi? Ya da kadınlar işi gücü bıraksın da evde otursunlar diye mi? Tabii ki hayır.

Ben sadece bu sorunun zamanın getirilerinden biri olduğuna, ama birtakım noktalara dikkat ederek bunun üstesinden gelinebileceğine vurgu yapmak istiyorum. Yani, evet. Eskiden hayat bu şekilde ilerliyordu. Kadınlar iş hayatında yer alsa bile o zamanın şartlarından dolayı yine de günümüzdeki kadar çok sorun yaşanmıyordu. Peki, bugün ne oldu? Bugün ne oldu, biliyor musunuz? Bugün insan işe gidebilmek için evinden birkaç saat önce çıkmak zorunda. Bugün mesai bittiği zaman iş bitmiş olmuyor. Bugün insan başkalarının hayatına bakarak altından kalkamayacağı yükümlülükler altına giriyor. Bugün mobilleşme yüzünden insan neredeyse 24 saat çalışmak zorunda kalıyor. Bilgisayarlar ve telefonlar çoğu kişinin hayatı olmuş durumda. Bugün insan bırak işi aile hayatından ayırmayı, bazen yaşamaya bile vakit bulamıyor.

Belki karamsar konuşuyorum, ama gerçekler bu yönde! İş hayatı ve özel hayat arasında bir denge oturtabilmek gerçekten çok zor. Hani çoğunlukta kendinizi hiçbir işi tam yapıyormuş gibi hissetmiyorsunuz ya, işte bu yüzden kendinizi aciz hissetmenize hiç gerek yok. Çünkü çoğu kişi sizinle aynı durumda! Dışarıdan bakıldığında hayatından gayet mutlu gibi görünen kişiler de zaman zaman benzer sorunlar yaşıyor. Çünkü ne yaparsak yapalım iş-aile hayatı arasındaki koşuşturmacadan yoruluyor ve strese giriyoruz. Ama tüm bunlar, iş-aile çatışmasından kaynaklanan stresle başa çıkamayız anlamına da gelmiyor. Evet, hayatımızda bazı küçük değişiklikler yapıp, kendimize yeni kurallar koyarak bu sorunun üstesinden gelebiliriz. İş ve aile hayatı arasındaki dengesizlikten tam anlamıyla kurtulamasak bile, bu durumun sonucunda ortaya çıkan stresi büyük oranda azaltabiliriz. Birazdan inceleyeceğiniz öneriler sayesinde siz de daha dingin bir hayatın dizginlerini elinize alabilirsiniz. İsterseniz değerli vaktinizden çalmayarak hemen alt başlıklara başlayalım.

İşi İşte Bırakın!

İşi İşte Bırakın!Biliyorum zor, ama bunu bir kural haline getirmeye çalışın. Eğer “işlerimi yetiştiremediğim için eve iş götürmek zorunda kalıyorum” diyorsanız, o zaman öncelikle bu sorununuzu halletmeye çalışın. İş hayatınızda başarılı olmak için neler yapabileceğinizi düşünerek, yeni alışkanlıklar edinin. Üretkenliğinizi arttırmak için neler yapabilirsiniz, nerede hata yapıyorsunuz da işlerinizi bitiremiyorsunuz tüm bunları detaylıca irdeleyin. Bu problemin üstesinden geldikten sonra işlerinizi zamanında bitirmeye başlayacak ve eve iş götürmek zorunda kalmayacaksınız. Doğal olarak da ailenizle çok daha fazla zaman geçirebileceksiniz.

Üretkenliğimi arttırmak için yapmalıyım” diyorsanız burayı tıklayın!

Aile Günleri ve Geceleri Düzenleyin!

Aile Günleri ve Geceleri Düzenleyin!Haftada bir ya da birkaç gününüzü sadece ailenize adayın. Biliyorum, belki her akşam onlarla berabersiniz. Ancak fiziksel olarak onların yanında olmanız, ailenizle vakit geçirdiğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü büyük ihtimalle siz de çoğunluk gibi eve gidip yemek hazırlıyor, etrafı toparlıyor, bir şeyler okuyor ya da daha kötüsü telefonunuzun içine gömülüyorsanız. Ne yazık ki siz bunları yaparken, ailenizle vakit geçirmiş olmuyorsunuz. Her gün yapamıyorsanız bile, haftanın belirli günlerinde başka hiçbir şey yapmayın ve ailenizle ilgilenin. Onlarla konuşun, birlikte film izleyin, oyun oynayın, ne bileyim işte bir şeyler yapın. Ama bir şeylerin “birlikte” yapıldığından emin olun. Yorgun olabilirsiniz, kafanızı dinlemek istiyor olabilirsiniz; ancak hayatınızdaki en önemli varlıkların size ihtiyacı olduğunu da düşünmelisiniz.

Küçük Seyahatlere Çıkın!

Küçük Seyahatlere Çıkın!İş ve aile hayatı arasındaki dengesizliğin yaşattığı stresten kurulmak için yapmanız gereken bir diğer şey de küçük de olsa arada sırada ailenizle birlikte seyahate çıkmaktır. Belki bunun için yeterince paranız olmadığını, zaten haftada bir gün tatiliniz olduğunu veya başka nedenleri öne sürebilirsiniz. Ama bu dediklerinizin seyahate çıkmanıza engel olmayacağını siz de biliyorsunuz.

Sonuçta hafta sonu için şehrin en iyi oteline gitmeniz ya da özel jet tutarak başka bir ülkeye uçmanız gerekmiyor. Zaten buna ihtiyacınız da yok! Ailenize ve size gerekli olan şey birlikte biraz hava almanız! Kaldı ki günümüzde bir günlük bile olsa yapabileceğiniz farklı ve ekonomik aktiviteler var. Mesela yeşil alanlara kaçabilir, müzeleri gezebilir, şehir parklarında piknik yapabilir, sahilde oturup dondurma yiyebilirsiniz. Siz yeter ki yapmak isteyin! Gözünüzü açtığınızda birçok seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz.

Kendinizle Baş Başa Kalın!

Kendinizle Baş Başa Kalın!Yaşadığınız stresten kurtulmak için ailenizle birlikte olmak kadar yalnız kalmaya da ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Mesela; eşinizle anlaşarak haftanın bir gününde siz, diğerindeyse o kendisine izin verebilir. Ya da bunu yapmayıp ne zaman isterseniz o zaman yalnız kalmak için aile üyelerinize danışabilir, bu şekilde kendinizi rahatlatabilirsiniz. Hatta yerinizde olsam işten çıktıktan sonraki ilk yarım saati her gün kendime ayırırdım. Çünkü bunun diğer önerilerden daha çok işe yaradığını düşünüyorum.

Kendinizle baş başa kaldığınız zamanlarda meditasyon yapabilir ya da inanıyorsanız dua etmeyi deneyebilirsiniz. Zira her iki yöntemin de insanın ruh haline iyi geldiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bütün olumsuz düşüncelerden arındığınız bu zamanlarda, kendinizi bir anlamda şarj etmiş olacak ve mücadelenize kaldığınız yerden devam edebilmek için gereken gücü içinizde hissedeceksiniz. O zaman hiç durmayın ve yalnız kalmak için nasıl bir yol izleyeceğinize karar verin. Neticede size en iyi gelecek şeyi bilecek kişi yine sizsiniz.

Hayır Demeyi Öğrenin!

Hayır Demeyi Öğrenin!Eğer ailenizle vakit geçirmek istiyorsanız, arkadaşınızın teklifini geri çevirmekten korkmayın. Ya da önceden planlanmış işinizi bir başkasını kıramadığınız için iptal etmeyin. Çünkü bu sizin hayatınız ve başkalarının isteklerine sürekli evet derseniz işlerin kontrolden çıkmasına zemin hazırlamış olursunuz. Hayatınızı yöneten kişi siz olmak istiyorsanız, hayır demenin kabalık olmadığını bilmeli ve kararlarınızı kendi planlarınızla çakışmayacak şekilde almalısınız.

Belki de siz bu huyunuz yüzünden hiçbir işinizi zamanında yapamıyorsunuz. Belki de annenizi, eşinizi, arkadaşınızı kırmaktan korkuyor ve üzerinize üstesinden gelemeyeceğiniz sorumluluklar yüklüyorsunuz. Yapmayın! Her şeyin sırası olduğunu bilin ve etrafınızdaki insanlara da prensipleriniz olduğunu hissettirin. Ancak bu şekilde hayatınızı bir düzene oturtabilir ve iş-aile dengesizliğinden kaynaklanan stresten kurtulabilirsiniz. Sonuçta bu belli başlı noktalara dikkat ettiğiniz takdirde, daha az koşuşturduğunuzu fark edecek ve kendinizle gurur duyacaksınız.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum