Dolar (%0.16) 13.6118
Euro (%-0.15) 15.265
Sterlin (%-0.03) 18.3011
Ons (%-0.14) 1815.33
Gram (%-0.13) 793.57
Çeyrek (%-0.13) 1297.49
THYAO (%2.87) 28,00
ASELS (%1.22) 21,62
PETKM (%1.61) 8,82
EUR/USD (%-0.35) 1.12005
USD/JPY (%0.32) 114.96
EUR/GBP (%-0.10) 0.8342
Petrol (%-0.31) 87.08
Gümüş (%-2.28) 23.265
Bitcoin (%-3.09) 36523.19
Ethereum (%-1.99) 2441.25
Bist100 (%0.51) 1,961.05

İş İşten Geçmeden Önce Yapmaktan Vazgeçmemiz Gereken Şeyler

Herkesin bile bile ladese girdiği olaylar vardır. Ancak ileride pişman olmamak için bir an önce vazgeçilmesi gereken bariz hatalardan da uzak durulması gerekir.
İş İşten Geçmeden Önce Yapmaktan Vazgeçmemiz Gereken Şeyler
03 Ekim 2016 | 10:25Son Güncelleme: 23.12.2021 / 12:51:20
Yorum

İleride pişman olmamak için çok geç olmadan, bazı alışkanlıklarımızdan kurtulmamız gerekiyor. Her ne kadar fark etmiyor olsak da hepimizin yaptığı bazı yanlışlar vardır. Bazılarını bilmemize rağmen bir türlü yapmaktan vazgeçemiyoruz.

Kalbini kırdığınız bir arkadaşınız, ailenize söylediğiniz kötü bir şey, evden dışarı çıkmayarak geçirilen boş zamanlar… Şöyle bir düşününce, aslında ne kadar yanlış şeyler yaptığımızı anlayabiliriz. Önemli olan; bu yaptıklarımızdan ötürü pişman olmak, hatalarımızı anlamak ve düzeltmek için elimizden geleni yapmaktır. Başımıza gelen şeyler, genel olarak kendi seçimlerimiz doğrultusunda gerçekleşir. Bu nedenle çevremizde bir suçlu aramanın pek de bir mantığı yoktur.

İş işten geçmeden önce yapmaktan vazgeçmemiz gereken bazı şeyler vardır. Haydi, onlara bir göz atalım:

 • Doğru insanlarla az vakit geçirmek: Er ya da geç zaten çevremizdeki insanların iyi veyahut kötü olduklarının farkına varacağız. Ancak bunu erkenden fark edebilsek ne kadar iyi olur, değil mi? En azından, ileride verebileceği büyük hasarlardan ufak sıyrıklarla kurtulabiliriz. Çevrenizdeki doğru insanları kendinize olabildiğince yakın tutmaya çalışın.
 • Yardıma ihtiyacımız olduğunu söylememek: Birisinden yardım istenildiğinde kimse “yardıma muhtaç” diye düşünmez. Ancak zihnimizde öyle bir şey oluşmuş ki yardım istemenin bizi küçük düşüreceğine inanıyoruz. Kendi başımıza yapamayacağımızı anladığımızda dahi zorlamaya devam ediyoruz. Neden? Çünkü yardım istemek bize yakışmaz…
 • Kendimizi bir başkasıyla kıyaslamak: Kendimizi bir başkasıyla kıyaslamaktan vazgeçmeliyiz. İnsanların ne kadar büyük aşamalar kaydettikleri, kazandıkları paralar gibi görmezlikten gelmemiz gereken o kadar çok var ki… Diğerlerinden farklı olmak iyidir. Aslında, hayatta bizleri öne çıkaracak olan şeyler, farklılıklarımızdır!
 • Hayatımızdan şikayet etmek: Başımıza gelenler, nerede çalıştığımız… Bunlar tamamen bizim seçimlerimiz doğrultusunda gelişen şeylerdir. Bu yüzden şikayet etmek yerine, kendimize daha iyi şartlar yaratabiliriz.
 • Diğer insanları hayatımızda söz sahibi haline getirmek: Neler yaptığımızı veya yapacağımızı kontrol eden başkaları değil, kendimiz olmalıyız. Her şeyin yanı sıra zaman, geriye alamayacağımız tek şeydir. Bu nedenle kontrolü başkalarına vermemeliyiz.
 • Sayamayacağımız kadar bahane üretmek: Eğer gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsak, bir yolunu buluruz. Bulamazsak, sadece bahane üretiriz. Lakin daima bahane üretiyorsak, başarılı olmak için pek de bir yol aramıyoruz demektir.
 • Yeteri kadar risk almamak: Çevrenizdeki insanların nasıl bu kadar zengin veya başarılı olduğu hakkında sürekli teoriler mi üretiyorsunuz? Çok fazla zorlamayın çünkü o insanların çoğu, bazı riskleri alarak o hale gelmişlerdir.
 • Kendi ihtiyaçlarımızı arka plana koymak: Şaka bir yana, hayata yalnızca bir kere geliyoruz. Yani bizi mutlu edecek şeyler yapıp, mutluluk veren insanlarla beraber olmalıyız.
 • Erkenden pes etmek: Kaç kere kırıldığımızı bir kenara bırakmalıyız. Bu, hayata karşı duruşumuz ve yaptığımız davranışlar ile alakalı. En iyisine ulaşmak için, en kötü yollardan gitmek zorunda kalabiliriz. İyi şeylere ulaşmak zaman alır. Pozitif kalmalı ve sabırlı olmalıyız. Çünkü karşılığını öyle ya da böyle alabiliriz. Erkenden pes etmek yok!
 • Yardım edebilecek durumdayken, ihtiyacı olanlara yardım etmemek: Eğer varlıklı bir insansanız, maddi destek sağlayabilirsiniz. Eğer o kadar iyi durumda değilseniz de kalbinizden bir parça verebilirsiniz.
 • Sağlığımızı kaybetmeyi göze almak: Hani bir söz vardır:Para kazanmak için sağlığınızdan oluyorsunuz, sağlığınızı geri kazanmak için para veriyorsunuz.” Peki, en başından beri sağlığımıza dikkat etsek? Unutmayın, hiçbir şey sağlığımızdan önemli değildir.
 • Sorumluluklarımızı görmezlikten gelme: Bazı sorumluklar almadan, ilerleyemeyeceğimizi bilmemiz gerekiyor. Elimizi taşın altına koyup iyi veya kötü sonuçlarına katlanmak zorundayız. Ancak bu şekilde olgunlaşabiliriz.
 • Gereksiz tartışmalara zaman ayırmak: Bazen sadece arkanızı dönüp gitmeniz gerekir. İçinde bulunduğunuz tartışmanın, zaman kaybından başka bir şey olmadığını fark ettiğiniz anda, kendinizi oradan kurtarın.
 • Şansımız varken seyahat etmemek: Yılda bir kere de olsa, elimize fırsat geçtiği, anda bir dakika bile beklememeliyiz.

Bir an önce harekete geçmeliyiz. Geleceğimizi düşünmeye şimdiden başlamak, bize hiçbir şey kaybettirmez. Hatta, birçok insanın önüne geçmemizi sağlar. Önemli olan, hataları ve bize yararı olabilecek ancak yapmadığımız şeyleri fark etmektir. Sonuçta bu hayat bizim, kimse ne yapacağımıza veya nasıl yaşayacağımıza karışamaz. Fakat sıkıntılı günler yaşamak yerine dertsiz tasasız anlar yaşamak istiyorsak, bir an önce yola koyulmalıyız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar