Yatırım yapmaya başla!

İş Hayatını Sabote Eden Faktörler

İş Hayatını Sabote Eden Faktörler

Gün içinde pek çok kez bölünüyoruz, öyle değil mi? Sabah büyük bir enerjiyle masamızın başına geçip oturuyor olsak bile o bitmek bilmez engelleyiciler yüzünden darmaduman oluyor, hem konsantrasyonumuz hem de motivasyonumuz açısından durumdan kötü etkileniyoruz. Çünkü bölündüğümüz o andan sonra yaptığımız işe geri dönmek için gereksiz yere zaman ve enerji harcıyoruz. Nerede kaldığımızı kontrol ediyor, hatta bazen hangi işle uğraştığımızı tamamen unutarak sil baştan yapmak durumunda kalıyoruz. İşte bu nedenle de kendimizi başarısız iş günleri yaşamaya mahkum ediyoruz.

İş hayatında bizi başarıdan alıkoyan şeylerin farkında olsak bile onları ne etrafımızdan ne de yanımızdan yöremizden uzaklaştırabiliyoruz. Ya bunu gerçekten istemiyor ya da nereden nasıl başlayacağımızı bilemediğimiz için rutine devam ediyoruz. Diğer bir deyişle; iş bölücülerin bütün dikkatimizi dağıtmasına izin veriyor, hem enerjimizin hem performansımızın hem de zamanımızın yok yere ziyan olmasına göz yumuyoruz. Oysaki yapılması gereken bu değil! Bize pek çok farklı açıdan zarar veren iş engelleyicilerini ortadan kaldırmak için öncelikle onların neler olduğunu anlamalı, sonrasında da o engellerden kurtulmak için nasıl bir yol izlememiz gerektiğini bilmeliyiz. İşte bunun için de hemen aşağıdaki başlıkları birlikte inceleyip, pek çok kişinin başa çıkmak zorunda kaldığı başlıca engelleri ve onlardan kurtulma yöntemlerini öğrenelim diyorum.

Telefon!

Telefon!Gün içerisinde kaç kez telefonunuza baktığınızı biliyor musunuz? Evet evet, “bakıyor musunuz” diye sormadım bile çünkü hepinizin sayısız kez telefonuna baktığını biliyorum. Gelen her mesaja, her bildirime, telefonunuzun ekranındaki her aydınlanmaya ister istemez bakıyorsunuz. Ve bu küçük hareketin sizi ne kadar böldüğünün farkına bile varmıyorsunuz. Belki de saniyeler süren telefonu kontrol etme eyleminin size dakikalara mal olduğunu bilmiyor, performansınızın ne kadar kötü etkilendiğini anlamıyorsunuz. Oysaki yapmanız gereken şey, molalar ya da belirlediğiniz saatler dışında telefona bakmamak, en temel iş bölücülerinden biri olan o teknolojik aletlerden olabildiğince uzaklaşmaktır. Emin olun, dediğimi uyguladığınızda veriminizin ne kadar arttığını görecek, telefonun sizi ne kadar engellediğini çok daha iyi anlayacaksınız.

Mailler!

Mailler!Özellikle de bilgisayar başında çalışanlar için fazlasıyla engelleyici olan mailler de iş hayatınızı sabote eden faktörler arasında! Telefonunuza ya da bilgisayarınıza gelen her yeni mail bildirimiyle bölünüyorsanız, ortadan kaldırmanız gereken bir diğer engelleyicinizin de bu olduğunu bilmelisiniz. Yani gelen her maile bakmaktan, hepsine anında cevap yazmaktan vazgeçmeli, bu işlemi topluca yapmanın çok daha doğru bir hareke olacağını anlamalısınız.

Sonuçta; bir mail geliyor ve siz o anda yapmakta olduğunuz işi bırakıyorsunuz. Sonra maili açıyor, onu inceliyor ve üstüne bir de ne cevap yazacağınızı düşünüp postayı yanıtlamayla uğraşıyorsunuz. İşte bu sırada en az 10 dakika zaman kaybı yaşıyor, ayrıca devam etmeniz gereken işe tekrar odaklanabilmek için de ekstra vakit harcıyorsunuz.

Gereksiz Yere Verilen Molalar!

Gereksiz Yere Verilen Molalar!Evet! İş hayatını sabote eden faktörler arasında kesinlikle bu da var! Yani gereksiz yere verilen molalar da kişinin veriminden, enerjisinden, zamanından, kısacası başarısından çalıyor. İşte bu nedenle; mola vermeye gerçekten ihtiyacınız yoksa işinize devam etmelisiniz. Mesela; o iş sizi çok yorduğu için ertelemeye meylediyorsanız ya da yalnızca can sıkıntısından dolayı ara vermeye yöneliyorsanız, bunun farkına varmalısınız.

Çünkü gereksiz yere mola verdiğinizde, hem mola süresince harcadığınız zamanı hem de işin başına geçtiğinizde yeniden odaklanmak için harcadığınız zamanı heba etmiş oluyorsunuz. İşte bu nedenle; size bu konuda nasıl hareket etmeniz gerektiğini doğru bir şekilde anlamanızı öneriyorum. Zaten hemen aşağıdaki yazıyı incelediğinizde, gün içerisinde verdiğiniz molaların kaçının gerekli kaçının gereksiz olduğunu çok daha iyi anlayacağınızı söyleyebilirim.

İncelemeden Geçmeyin: Mola Vermek Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

“Hayır” Diyememek!

“Hayır” Diyememek!Sayısız çalışanı sabote eden şeylerden bir tanesi de hayır diyebilme konusundaki yetenekleri! Daha doğrusu; yeteneksizlikleri diyeyim. Çünkü hayır diyemeyenler, gün içinde pek çok kez başkalarının isteklerine boyun eğmek zorunda kalıyorlar. İş arkadaşlarının ricalarına, ısrarla çalan telefonlara, üstlerinin saçma isteklerine, tek başına molaya çıkmak istemeyen mesai arkadaşına ve daha sayısız şeye istemsizce “evet” diyorlar. Bu nedenle de; gerektiği gibi konsantre olamıyor, isteseler bile çıkan engeller yüzünden işlerine kendilerini veremiyorlar.

Hayır demeyi öğrendiğinizde ne kadar kazançlı çıkacağınızı buradan öğrenin!

Çalışma Ortamındaki Dağınıklık!

Çalışma Ortamındaki Dağınıklık!Yoksa siz de darmadağın masalarda, savaş çıkmış gibi görünen iş ortamlarında mı çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse bu durumun iş hayatınızı açıkça sabote ettiğini bilmelisiniz. Dağınık bir masada çalışmanın size ne kadar engel olduğunu anlamalı, verimli çalışabilmek için çevrenizin derli toplu olması gerektiği gerçeğini kabul etmelisiniz. Yani işinizin başına geçtiğinizde, birbirine geçmiş dosyalar arasından ihtiyacınız olanı bulmaya çalışmamalı, o gün gereksinim duyacaklarınız dışında masanızda başka bir şey olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü o dağınıklık hem gözünüzü yormakta hem de size ekstradan zaman kaybettirmektedir.

Bozuk Çalışma Malzemeleri!

Bozuk Çalışma Malzemeleri!Çalışmayan zımbalar, bitmiş kalemler, sürekli kasan bilgisayarlar, açılmayan bantlar, yapışmayan postitler ya da başka şeyler! Çalışmak için kullanmanız gereken iş malzemelerinden bahsediyorum. Çünkü ihtiyacınız olan araç-gereçlerin bozuk olması size yine zaman kaybettirecektir. Mesela; elinizi kalemliğe atacak ama ancak birkaç denemeden sonra yazan o seçilmiş aleme ulaşabileceksiniz. Bu sırada da hem sinirlenecek hem de boş yere zaman harcamış olacaksınız. Sonuç olarak; iş hayatında kullanmanız gereken malzemelerin doğru şekilde doğru yerlerde durduğundan emin olmalı, bu küçük engeli başarınızın önünden kaldırmalısınız.

Uyku Özlemi!

Uyku Özlemi!Yoksa siz de mesai saatleri içinde uyuklayanlardan mısınız? Üzerinize çöken miskinlikle Sabahları ayrı öğleden sonraları ayrı mücadele ediyor olabilir misiniz? O zaman iş hayatını sabote eden şeylerden bir diğerinin de “uyku” sorununuz olduğunu bilmelisiniz. Sonuçta; üzerinizde sürekli bir uyku hali varsa; ne dikkatinizi tam anlamıyla toparlayabilir ne de yaptığınız işten verim alabilirsiniz. İşte bu nedenle o uyku engelini ortadan kaldırmak için hemen harekete geçmelisiniz. Ve aşağıdaki yazıların bu konuda işinize yarayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Özel Hayatta Yaşanan Sorunlar!

Özel Hayatta Yaşanan Sorunlar!Özel hayatta yaşanan sorunlar da iş hayatınızdaki bölücüler arasında! İşte bu nedenle; önceliğiniz o sorunları ortadan kaldırmak ya da işinizle özelinizi birbirinden ayırmak olmalı! Tamam, hiç kimsenin sorunsuz bir özel hayatı yok. Tamam, herkes bazen eşiyle, ailesiyle, arkadaşıyla sıkıntı yaşar. Herkesin zor dönemleri, herkesin problemli süreçleri olur. Ancak bu durum sizin için sürekli bir hal aldıysa, işte orada yapmanız gereken bazı şeyler var demektir.

Ne bileyim, hiç durmadan tartıştığınız bir sevgiliniz ya da eşiniz varsa ve onunla sorunlarınızı düzeltemeyeceğinizi düşünüyorsanız, o zaman belki de ilişkinizi sonlandırmayı düşünmelisiniz. Veya şikayetleri, mızmızlanmaları hiç bitmeyen, hep onunla ilgilenmenizi isteyen bir arkadaşınız varsa da aynı şekilde! Çünkü onlar yaptığınız işe kendinizi vermenize engel olarak başarılı kariyer hayallerinizden gittikçe daha da uzaklaşmanıza yol açıyorlar. Uzun lafın kısası; özel hayatınızdaki sorunları detaylıca düşünmenizi, bulabiliyorsanız çözüm üretmenizi, yapamıyorsanız da alternatif yollara başvurmanızı öneririm.

Multitasking Tuzağı!

Multitasking Tuzağı!Üretkenliğin baş düşmanı olan multitasking! İnsanların az zamanda çok iş yapacağım diye yöneldiği multitasking! Ama hiçbir zaman istenen sonucu vermeyen multitasking! Evet, iş hayatını sabote eden ve odaklanma gücünüzü neredeyse sıfıra indiren bu yaklaşımdan da kurtulmalısınız. Aynı anda birden çok iş yapmak için uğraşmanın size yarardan çok zarar getirdiğini anlamalı, her işi sırasıyla halletmenin çok daha mantıklı olduğu gerçeğini görmelisiniz. Dediklerimle sizi tam olarak ikna edemediysem de aşağıdaki yazıyı incelemenizi, çoklu işlemin üzerinizde yarattığı kötü etkiyi ayrıntılı biçimde görmenizi öneririm.

İnceleyin: Multitasking Nedir? Zararları Nelerdir?

Hiç Bitmeyen İstekleri Olan Üstler!

Hiç Bitmeyen İstekleri Olan Üstler!Yoksa siz de tam kendinizi işe vermişken sizi bölmekten zevk alıyor gibi görünen bir üstle mi çalışıyorsunuz? İkide bir toplantı yapan, sabah vermiş olduğu işi bırakıp başka bir işle ilgilenmenizi söyleyen, tam çalışmanın ortasındayken karşınıza dikilip saçma sapan sorulan soran bir yöneticiniz mi var? Evet mi? O zaman siz de hiç bitmeyen istekleri olan üstler yüzünden bölünmek durumunda kalanlardansınız. Peki, bu duruma nasıl mı çare bulacaksınız?

Aslına bakarsanız, sorunuza çözüm bulmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem var. Ki bunlardan birincisi, yöneticinizin karşısına çıkıp ona “düzgün bir dille” probleminizden bahsetmektir. Örneğin kibarca; “X Bey-Hanım; biliyorum uğraşmanız gereken bir sürü işiniz var ama bana yapmamı istediğiniz işleri daha önceden söylerseniz sizin için çok daha verimli olabilirim. Mesela; haftalık programlar yaparak çalışmayı deneyebiliriz. Veya gün içinde yapmamı istediğiniz işleri sizden mesainin başında öğrenebilirim” gibi cümlelerle isteklerinizi belirtebilirsiniz. Ya da onların sizden isteyebileceği şeyleri önceden hazırlayabilirsiniz. Sonuçta; birlikte çalıştığınız yöneticinin huyunu suyunu biliyor olmalısınız, değil mi?

Boş Konuşan İş Arkadaşları!

Boş Konuşan İş Arkadaşları!Her iş ortamında onlardan vardır, değil mi? Çalışmaktan daha ziyade boş konuşmaya, kaba tabirle goygoy yapmaya odaklanmış tipler! Saçma sapan bir muhabbetle işinizi aniden tam orta yerinden bölen engelleyici kişilikler! Evet, iş hayatınızı sabote eden etkenlerden biri de bu çalışan tipleri olabilir. Çalışmamakla kalmayıp üstüne bir de başkalarının çalışmalarına engel olan bu tiplerden kurtulmak içinse yapılaması gereken belli! Onları düzgün bir dille uyarmalı, kendilerini düzeltmemeye devam ederlerse yöneticinize durumu anlatmalı, en son çare iş arkadaşınıza anlayabileceği kadar sert konuşmalısınız. Sonuçta; işini önemsemeyen biri yüzünden kariyerinizin kötü etkilenmesini istemezsiniz, diye düşünüyorum.

Sosyal Medya!

Sosyal Medya!Sosyal medya ya da sosyal medya bağımlılığı! İşinize gereksiz yere ara vermenize neden olan en büyük sorunlardan bir tanesi. Hatta belki de en büyüğü! Sonuçta; bugün sosyal medya bağımlılığı yüzünden iş hayatında sorun yaşayan sayısız insan var. Ve bu bağımlı topluluk her geçen gün biraz daha büyüyor. İşte bu nedenle; sosyal medya hesaplarınıza bakmak için ne kadar zaman harcadığınıza, bu alışkanlığın performansınızı ne kadar etkilediğine karar vermelisiniz.

Gün içerisinde ne kadar sıklıkla telefonunuza bakıyorsunuz? Instagram’da paylaşım yapmak ve paylaşım yapacak fotoğraf çekmek için kaç dakikanızı harcıyorsunuz? Telefonunuza gelen bildirim seslerine karşı ne kadar kayıtsız kalabiliyorsunuz? Kısacası; sosyal medyayı ne kadar doğru derecede kullanıyorsunuz? İşte bu sorulara cevap vermeli ve sosyal medya kullanımınız işinizi sabote ediyorsa bu bağımlılıktan kurtulmak için harekete geçmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum