Yatırım yapmaya başla!

İş Hayatında Y Kuşağına Söylenmemesi Gereken Sözler

Y kuşağı; yani 1980 ve 2000 yılları arasında doğanların iş hayatında büyük bir yer kapladığını hepimiz biliyoruz. Peki, onlara ne kadar doğru yaklaşıldığını, onlardan verim alabilmek için iş yaşamında Y kuşağıyla ne kadar doğru iletişim kurulduğunu biliyor muyuz?
İş Hayatında Y Kuşağına Söylenmemesi Gereken Sözler

Evet, ülkemiz nüfusunun % 35’lik kısmını oluşturan Y kuşağı, şu anda çalışma hayatında önemli bir yer kaplıyor. Ve ilerleyen yıllarda iş hayatında yer alan Y kuşağı nüfusunun (8 yıl içerisinde çalışan nüfusun % 70’ini Y kuşağının oluşturacağı söyleniyor) daha da artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, o zaman şunu sorayım. Siz ekibinizde yer alan Y kuşağına nasıl davranmanız gerektiğinin farkında mısınız? Daha mutlu ve başarılı çalışanlara sahip olmak için diyorum! Yönetici vasfınızla Y kuşağının üzerinde nasıl bir politika uygulamanız gerektiğini gerçekten biliyor musunuz?

Büyük ihtimalle, hayır! Siz de diğer pek çok X kuşağı insanı (1965-1979 yılları arasında doğanlar) ya da baby boomer’ler (1946-1964 yılları arasında doğanlar) gibi Y kuşağını anlamanın zor olduğunu düşünüyorsunuz. Bu genç ve yenilikçi nesil karşısında nasıl hareket edeceğinizi bilemiyor, çalışanlarınızın neden o kadar mutsuz olduğunu bir türlü anlayamıyorsunuz. Oysaki onların yöneticilerden, iş ortaklarından, mesai arkadaşlarından ya da üstlerinden bekledikleri şeyler gayet aşikar! Ya da iş hayatında başarılı bir Y kuşağı görmek için onlara söylenmesi veya söylenmemesi gereken sözler de ortada!

Sonuçta; Y kuşağı nedir, özellikleri nelerdir sorularının cevaplarını artık hepimiz öğrendik. Ama hala bu konuda sıkıntı yaşıyor, iş hayatında daha başarılı ve mutlu Y kuşağı insanlarıyla karşılaşmak istiyorsanız o zaman aşağıdaki başlıkları inceleyin derim. Çünkü hemen şimdi Y kuşağına söylenmemesi gereken sözler nelermiş, bunun üzerine konuşacağız. Zaten bu cümleleri gördükten sonra Y kuşağına nasıl davranılması gerektiğini daha iyi anlayacak, iş hayatında başarılı ve mutlu bir nesil için daha doğru yönetim politikaları belirleyeceksiniz.

Dediğimi Yapacaksın Çünkü Ben Öyle İstiyorum!

Dediğimi Yapacaksın Çünkü Ben Öyle İstiyorum!Amerikalılar tarafından “millennials” olarak adlandırılan Y kuşağı ya da Y jenerasyonu bu yaklaşımdan hiç ama hiç hoşlanmıyor. Yani onun karşısına geçip de “şunu şu şekilde yapacaksın” dediğiniz zaman Y kuşağının bam teline basmış oluyorsunuz. Robotik yaklaşıma karşı olan ve sorgulayan Y kuşağına “neden” diye sorma fırsatı vermeyerek, onun demotive olmasına yol açıyorsunuz. Uzun lafın kısası; emrivaki yapılan ve kendi yöntemini uygulayamayan Y kuşağı, bu yaklaşım yüzünden verilen işi “öylesine-isteksizce” yapmaya yöneliyor. Bu da kuşak hakkında “tembel, isteksiz, iş ahlakından yoksun” gibi sıfatlar kullanılmasına sebebiyet veriyor.

Bu İşin Hemen Yapılmasını İstiyorum!

Bu İşin Hemen Yapılmasını İstiyorum!Y kuşağının masasına bir dosya koyar ve ona “bu işin hemen yapılmasını istiyorum” derseniz, doğal olarak sizi sorgulayan bir çift gözün keskin bakışlarına maruz kalırsınız. Çünkü açıklama yapmadan önüne konulan işi sorgulamak Y kuşağının en doğal hakkıdır. Şimdi siz istiyorsunuz diye neden elindeki işini bırakıp sizin verdiğinizi yapmalıdır ki? Neden bütün dikkatini dağıtıp, saatlerdir uğraştığı işini yarım bırakmalıdır ki? İşte bu nedenle; Y kuşağına bir iş vereceğiniz zaman onun açıklamasını yapmayı da bilmelisiniz. Çünkü hiçbir açıklama yapılmadan Y kuşağına verilen bir işin hevesle yerine getirilmesi imkansızdır.

Sen Tek Kişilik Bir Takımsın!

Sen Tek Kişilik Bir Takımsın!İş hayatında başarılı ve mutlu olması istenen Y kuşağına söylenmemesi gereken bir diğer söz de budur. Yani bir Y kuşağı insanına “sen tek kişilik bir takımsın, işi tek başına halletmelisin” dememelisiniz. Çünkü bu nesle mensup olanlar için sosyallik fazlasıyla önemlidir. Onlar tek başlarına iş yapmaktan ziyade ekip halinde çalışmak isterler. Çünkü yalnızlık Y jenarasyonunu demotive etmekte, onların çalışma isteğini azaltmaktadır.

Kariyerin Bu Yönde İlerleyecek!

Kariyerin Bu Yönde İlerleyecek!Bir yönetici olarak Y kuşağına söylememeniz gereken sözler arasında “sen busun ve kariyerin bu yönde ilerleyecek” gibi cümleler de var. Yani eğer karşınızdaki Y kuşağı insanının performansını düşürmek ve onu iş hayatından soğutmak istemiyorsanız yapmanız gereken şey çalışanınıza kariyeriyle alakalı istemediği sözler etmemektir. Ona ne olup ne olamayacağını söylememeli, kariyerinin ne yönde ilerleyeceğine kendisinin karar vermesine izin vermelisiniz.

Yapamayız Çünkü Politikamıza Aykırı!

Yapamayız Çünkü Politikamıza Aykırı!1980 ile 2000 yılları arasında doğanlara söylenmemesi gereken bir diğer söz de bu! Yani onların aslında makul olan isteklerini “politikamıza aykırı” gerekçesiyle reddetmemelisiniz. Çünkü Y kuşağının iş hayatında en çok ihtiyaç duyduğu ve önem verdiği şeylerden bir tanesi de esneklik!

Eğer yönetici, ortak ya da iş arkadaşı olarak onlara “yapamayız, böyle bir şey olmaz, prosedür belli” gibi olumsuz şeyler söylerseniz, Y kuşağı da size aynı şekilde cevap verecektir. İşte bu nedenle; Y kuşağına esnek davranmanın onları motive edeceğini bilmeli, daha çok başarı için gerekiyorsa kuralları bir süreliğine es geçmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum