Yatırım yapmaya başla!

İş Hayatında Amatör Görünmek için Bunları Yapın!

İş Hayatında Amatör Görünmek için Bunları Yapın!

İş hayatında profesyonel görünmek için neler yapmamız gerektiğini her yerde duyuyoruz, bu tamam da, tercihini profesyonellikten yana değil de çaylaklıktan yana kullanacaklar için neden hiç konuşmuyoruz? Sonuçta bazıları tercihini iş yerinin çaylağı olmaktan yana kullanabilir, değil mi? Yani önümüzde iş hayatındaki herkes profesyonel davranmak için uğraşmalı diye bir kural falan yok! Şaka bir yana, bazılarının gerçekten kibar tabirle iş yerinin amatörü olmak için özel bir çaba harcar gibi davrandığını görüyoruz. Çalışma prensiplerinden tutun da davranış biçimlerine iletişim tarzlarından görünüşlerine varana kadar her şeyleriyle profesyonellikten uzaklaşmak için uğraşır gibi bir tavırları olduğunu anlıyoruz. Neden mi böyle konuşuyorum?

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Başarısız Olmak İstiyorsanız Sabah Kalktığınızda Bunları Yapın!

En basitinden, iş yerinize bir bakın. Eminim sizin çalışma ortamınızda da profesyonellik dışı tavırlar sergileyen birileri vardır. Hani kötü iş alışkanlıklarına sahip olan çalışanları diyorum. Gün boyu oyalanan, görevlerini yerine getirmek dışında neredeyse başka her türlü işle meşgul olan, sürekli özel hayatından bahseden ve bunlara benzer kötü alışkanlıklara sahip çaylaklardan bahsediyorum. Evet evet, böyle söyleyince sizin de aklınıza birkaç isim gelmiş olmalı, öyle değil mi? Veya belki de bir an kendinizden bahsediliyormuş gibi bir hisse kapıldınız. Sonuçta; şu an ne düşündüğünüzü bilemem ama iş hayatında profesyonelliğin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bildiklerimizi ne kadar uygulayıp ne kadar uygulamadığımız konusu ise bayağı bayağı şüpheli! İsterseniz; aşağıdaki maddeleri inceleyip sözlerimle nereye varmak istediğimi kendiniz görün. Çünkü hemen şimdi bahsedeceğim davranışların kişiyi iş hayatında nasıl amatör biri gibi gösterdiğini rahatlıkla anlayacaksınız.

Eğer siz de iş yerinizde amatör bir çalışan olarak algılanmak istiyorsanız bunları kesinlikle yapmalısınız!

Sürekli Şikayet Edin!

Sürekli Şikayet Edin!Evet, iş yerinizin başarısızı, mutsuzu, memnuniyetsizi ve daha bilimum şeyi olmak istiyorsanız sürekli olarak şikayet etmelisiniz. Önünüze konulan her göreve itiraz etmeli, verilen her iş karşısında “of öyle iş mi olur” gibi şeyler söylemeli, özel hayatınızda da benimsemiş olduğunuz bu serzenişlerde tavrınızı sürekli olarak sergilemelisiniz. Öğle molanızın kısalığından tutun da, aldığınız maaşın azlığına, üzerinizdeki iş yükünden ofisinizin tasarımına varana kadar her şeyden ama her şeyden şikayet etmelisiniz. Emin olun ki bu tavrınızla istediğiniz hedefe rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Herkese “Evet” Deyin!

Herkese “Evet” Deyin!Evet, iş hayatında profesyonel gibi değil de amatör gibi görünmek istiyorsanız, yapmanız gereken bir diğer şey de herkese evet demek. Çünkü profesyoneller herkese evet demenin hem iş hem de özel hayatta kişiye başarısızlıktan başka bir şey kazandırmayacağını bilirler. Herkesi memnun etmeye çalışma yaklaşımının sadece ama sadece kişiye zarar vereceğinin farkında olan profesyoneller, bu nedenle gerektiği zaman kibarca reddetmeyi bilirler. Ama siz amatör gibi davranmak istediğiniz için bu söylediklerimi çok da fazla önemsememelisiniz. Kısacası; iş yerinizdeki herkese evet demeye gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.

Aşırı Rahat Giyinin!

Aşırı Rahat Giyinin!Tamam, iş hayatında artık öyle eskisi gibi aşırı katı kurallar yok. Yani pek çok çalışan rahat denilebilecek kıyafetler içinde mesai yapabilme fırsatına sahip. Ama amatörler işte bu noktada da kendilerini profesyonellerden keskin bir çizgiyle ayırmayı başarıyorlar. Çünkü iş hayatındaki rahat giyim tarzının dozunu kaçırıyorlar. Pijama denilebilecek kıyafetlerle mesai yapan ya da iş hayatına yakışmayacak kadar dekolte giyinen bu kişiler amatörlüğün canlı örneği olarak ortalıkta dolaşıyorlar. Ve bu tarzlarıyla insanların onlara gülerek baktıklarının çoğunlukla farkına bile varamıyorlar.

Haddinden Fazla Şaka Yapın!

Haddinden Fazla Şaka Yapın!İyisi mi siz iş yerinizin maskotu olun. Takım arkadaşlarınız işlerine odaklanmış çalışırlarken sık sık onların dikkatini dağıtacak şakalar yapın. Ortam olabildiğince sessiz ve ciddiyken bir arkadaşınızı saçma bir şakayla korkutun. Tam da ciddi bir toplantıya girmek üzereyken gereksiz espriler yaparak bütün dikkatleri üzerinize çekin. Anlamsız zamanlarda anlamsız fıkralar anlatarak insanların canını sıkın. Hiçbir şeyi ciddiye almayan tarzınızla bütün okları üzerinize yönlendirin. Sanki oraya çalışmak için değil de şaka yapmak için alınmış gibi davranın. İnsanların zihninde asli görevinizin motivasyon yükselmek gibi bir şeyler olduğu fikri uyandırın. Kısacası, yerli yersiz yaptığınız şakalarla ciddiye alınmama amacınıza ulaşıp, amatörler tayfasına katılın.

Dedikodu Yapın!

Dedikodu Yapın!Profesyonel olmak istemiyor musunuz? O zaman pek tabii, yaptığınız dedikoduya devam edebilirsiniz. İş yerinizde edindiğiniz saz arkadaşlarınızla öğle aralarınızı fiskoslarla şenlendirebilir, çay molalarınızı dedikodunun dibine vurarak değerlendirebilirsiniz. Aklınızı işinize vereceğiniz halde yeni dedikodu malzemeleri toplayabilmek için etrafınızdaki kişileri rakip edebilir, bir dedektif gibi takım arkadaşlarınızın ne zaman ne yaptıkları hakkında bilgi sahibi olabilmek için sürekli araştırma halinde olabilirsiniz. Sonuçta; bu şekilde profesyonelliğin p’sini bile sergileyemez, doğal olarak da istediğiniz amaca erişebilirsiniz.

Takım Arkadaşlarınızla Kurduğunuz İletişimin Dozunu Kaçırın!

Takım Arkadaşlarınızla Kurduğunuz İletişimin Dozunu Kaçırın!Yani aşırı samimi olun. İki gün önce tanıdığınız kişilerle kırk yıllık dostlar gibi takılın. Onların tavır aldıklarına siz de tavır alın, iyi anlaştıklarıyla elinizden geldiğince iyi anlaşın. Sonra da küçük bir tartışmaya girip aranızdaki bütün iletişimi kopartın. Hatta daha da iyisi çalışma ortamınızda bağıra çağıra kavga edin, birbirinize karşı saygısızca laflar edin. Uzun lafın kısası, ne biliyor musunuz? Takım arkadaşlarınızla kurduğunuz iletişimin dozunu kaçırabildiğiniz kadar kaçırın. Çünkü bu davranış tek kelimeyle amatörce olacaktır!

Mesai Saatine Ucu Ucuna Yetişin!

Mesai Saatine Ucu Ucuna Yetişin!Zaten büyük ihtimalle sizi başarısızlığa götürecek kötü sabah alışkanlıklarına sahipsiniz. İşte burada da yapmanız gereken tek şey o kötü sabah alışkanlıklarınızı devam ettirmek! Yani alarmınızı son dakikaya kadar ertelemeli ve evden apar topar çıkmaya devam etmelisiniz. Sık sık yöneticinizin karşısına çıkıp “trafiğe takıldığınız, otobüsü kaçırdığınız, aksilikle karşılaştığınız” gibi bahaneler üretmeli, mesaiye hep ucu ucuna yetişmelisiniz. Herkes işine başlamışken siz masanıza soluk soluğa oturmalı, ancak uzun bir kahve molası verdikten sonra çalışmaya başlamalısınız. Emin olun, bu şekilde istediğiniz amatör tablosunu rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum