Yatırım yapmaya başla!

İş Hayatında Mutlu Olmak için Mizah Yeteneğinizi Kullanın!

Rekabet ve stres dolu iş hayatında birazcık mizah, hem kariyerinizi hem de ruhsal modunuzu fark edilir seviyede iyileştirebilir. İşte kanıtları:
İş Hayatında Mutlu Olmak için Mizah Yeteneğinizi Kullanın!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki mizah yeteneği güçlü olan insanlar iş hayatında çok daha mutlular. Gülümsemeyi bildikleri için de iş hayatında tükenmişlik sendromu gibi durumlarla karşılaşmıyorlar. Yani birçoğumuz iş yerine oflayıp puflayarak giderken, onlar pozitif bakış açıları ve zorunluluklarla başa çıkma yöntemleri konusunda epey farklı davranıyorlar. Çünkü mizah yetenekleri oldukça güçlü!

İş Hayatında Mutluluk için Altın Kural: Mizah!

İş Hayatında Mutluluk için Altın Kural: Mizah!Eminim sizin etrafınızda da mizah yeteneği güçlü kişiler vardır. Belki de hemen yan masanızda oturan çalışma arkadaşınız, bahsettiğim özelliklere sahiptir. Hani patrondan azar yemesine rağmen gülmeyi, stresli durumlarda bile olayın komik tarafını görmeyi ve benzerlerini başaranları diyorum!

İşte bu çalışanlar diğerlerine göre çok daha başarılı ve mutlu oluyor çünkü bilerek ya da bilmeyerek çok önemli bir sırrı uyguluyorlar. Anlayacağınız; mesai saatlerinde daha mutlu olmanın yolları arasına mizah faktörü de koyulmalı! Dediğime inanmıyorsanız; aşağıdaki bilimsel verilere göz atın.

Otomobil devi General Motors Kanada’nın Başkanı Steve Carlisle, çalışanlarına şakalar yapıp, mizah faktörünü kullanarak onlarla daha güçlü bağ kurmaya uğraşıyor.

Steve Carlisle mizahı nasıl kullanıyor

“Mizah duygusunun liderlik ‘paketinin’ bir parçası olduğunu düşünüyorum. Çünkü mizah, insanların daha rahat olmalarını ve böylece işlerini daha etkin bir şekilde yapmalarını sağlıyor.” diyerek düşüncesini açıklıyor.

Philadelphia Üniversitesi İşletme Profesörü Maurice Schweitzer de Carlisle ile aynı fikri paylaşıyor ve konu hakkında şu şekilde yorum yapıyor:

Philadelphia Üniversitesi'nden Maurice Schweitzer'in mizah yorumu

“Komik olmak risk almak demek. Risk alabilmek de, kendine güveni gösterir.” İş yerinde mizah konusu üzerine araştırma yapan profesör, mizah yeteneğini kullananların öz güvenlerinin çok daha yüksek ve çok daha işinin ehli bireyler olduğunu belirtiyor.

Schweitzer’e göre iyi şaka yapabilmek için empati ve zeka gerekiyor. Ayrıca başkalarının neye güleceğini bilmek demek farkındalık ve yüksek gözlem gücü demek.

Profesöre göre komiklik, empati ve zeka demek

Komik olmayı; “iyi zamanlamanın önemini bilmek ve komik olanla aşağılayıcı olan arasındaki ince çizgiyi görebilmek” olarak açıklayan profesör, Twitter’ın eski CEO’larından Dick Costolo’yu da duruma örnek veriyor.

Çünkü Costolo 2009 yılında “Yarın Twitter’da COO olarak ilk günüm. İlk adım: CEO’nun kuyusunu kaz, gücü elinde topla.” şu paylaşımı yapmış. Ve 1 yıl sonra gerçekten de Twitter’ın CEO’su olmuş.

Twitter eski CEO'sunun mizah anlayışı

Duygusal zeka ve iş hayatında mutluluk üzerine araştırmalar yapan Moss “Mizah, hiyerarşik bir şirkette ilişkilerin yatay bir hale gelmesini sağlıyor.” şeklinde görüşünü bildiriyor.

Sonuçta; birazcık şaka yoğun çalışmanın olumsuz etkilerini azaltmaya fazlasıyla yardımcı oluyor diyebiliriz. Diğer taraftan; mizahı iş hayatına katarken iş yerinde iletişim nasıl olmalı sorunsalını da unutmamak lazım. Aksi takdirde; yaptığınız şakalara göre fazla sulu ya da fazla iğneleyici biri olarak düşünülürsünüz. Hatta yönetici vasfındaysanız, tavırlarınızdan hoşlanmayan çalışanlarınız tarafından mobbing yapmakla bile suçlanabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum