Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İş Görüşmelerinde Yaygın Olarak Sorulan Sorular ve Verilebilecek Cevaplar

İş Görüşmelerinde Yaygın Olarak Sorulan Sorular ve Verilebilecek Cevaplar

İş görüşmelerinde stres yapmak, en normal şeylerden birisidir. Bunun üstesinden gelmek için yapabileceğiniz birkaç nefes egzersizi var. Fakat hazırlıklı değilseniz, bu egzersizler de pek bir işe yaramayacaktır. İşsizlik oranın giderek arttığı günlerde, iş görüşmelerine hazırlıksız gitmek, sizi o kervana dahil edebilir. Öncelikle öz güven olarak kesinlikle hazırlıklı olmalısınız. Mümkün olduğunca hazır cevap olmalı ve karşı tarafa duymak istediklerini söylemelisiniz. Genelleme yaparak değil, kesin konuşmalısınız çünkü hiçbir işveren, sizin genel olarak ne yaptığınızla değil, her zaman ne yaptığınızla ilgilenir.

İş görüşmelerinde karşılaşabileceğimiz sorunları bilsek, her şey çok daha kolay olmaz mıydı? Maalesef kimse akıl okuyamıyor. Ancak dünya genelinde işe alımlarda yöneltilen, belli başlı sorular vardır. Bir de çok ekstra olanlar. Hemen buna bir örnek vereyim; hayatımdaki ilk iş görüşmemde, müdürün bana sorduğu soru: “Arkadaşların vardiyalarını ayarladı ve beraber pikniğe gitti. Seni ise ofiste bırakırlar, ne yaparsın?” İlk deneyimimde böyle bir soruyla karşılaşınca şok olmuştum. Ben de sizlerin bu duruma düşmemesi için bu yazıyı düzenledim.

İşte, iş görüşmelerinde sorulan sorular ve verilebilecek cevaplar:

Yaygın Olarak Karşılaşılabilecek Sorular

Yaygın Olarak Karşılaşılabilecek Sorular

Kendinizden Biraz Bahseder misiniz?

Evet, muhtemelen ilk karşılaşacağınız soru bu olacak. Bu soru, iş görüşmesini yapan insanı etkileyebilmek için ilk şansınız. Soruda olduğu gibi kendinizden “biraz” bahsedin. Uygulayabileceğiniz en güzel taktik; “geçmiş – şu an – gelecek”tir. Hemen kısaca açıklayayım: Öncelikle, şu an ne yaptığınızla alakalı ufak bir bilgi, arkasından geçmişte yaptığınız ve karşınızdaki insanı etkileyebileceğini düşündüğünüz bir iki deneyim ve neden gelecekte o firmada çalışmak istediğinizi anlatarak, etkileyici bir başlangıç yapabilirsiniz. Unutmayın, vereceğiniz cevaplar, neden o işe sizi tercih etmeleri gerektiğini belirtmelidir. Öz geçmişiniz zaten ellerinde var. Rahatlayın, anekdotlar ve hikâyelerle ilgiyi üstünüzde tutmaya çalışın.

Şirketimiz Hakkında Ne Biliyorsunuz?

Öncelikle yapmanız gereken, iş görüşmesine gitmeden, şirketin internet sitesindeki “hakkında” kısmını okumak olmalıdır. Şirket içinde eğer bir tanıdığınız var ise aranılan pozisyonun görevleri hakkında da bilgi alabilirsiniz. Bu sorunun sorulmasının nedeni; şirketin amacından, ne yaptığından haberdar olunup olunmadığını öğrenmek ve bu işi, yalnızca işsiz olduğunuz için mi yoksa umursadığınız için mi seçtiğinizi görmektir.

Neden Bu İşi İstiyorsunuz?

Tekrar söylüyorum, şirketler başvurduğunuz pozisyon hakkında heyecanlı ve tutkulu olmanızı bekler. Bu nedenle, bu soruya mükemmel bir cevap vermek, çok önemli. Öncelikle başvurduğunuz pozisyon ile alakalı anahtar bir iki cümle kullanabilirsiniz. Örneğin;müşteri hizmetlerini seviyorum çünkü insanlarla iletişim kurmak ve onların sorunlarına çözümler üretmek, bu işi tercih etme sebeplerimin en büyüğüdür.” Ardından, şirket hakkında güzel fikirlerini paylaşabilirsiniz. “Sektörde yaptığınız işleri beğenerek takip ediyorum. Bu nedenle ekibinizin bir parçası olmak istiyorum.” gibi kısa ama net cevaplarla karşınızdaki kişiyi etkileyebilirsiniz.

Hayalinizdeki İş Nedir?

Görüşmeyi yapan kişinin, başvurduğunuz pozisyon ile hayallerinizdeki işin birbiriyle uyumlu olup olmadığını öğrenmek için sıkça sorduğu bir sorudur.Futbolcu” gibi ufak bir şakayla, küçük gülücükler elde edebilirsiniz. Ancak daha ciddi bir cevap vererek, başvurduğunuz pozisyonun sizi hayallerinizdeki işe yaklaştıracağını anlatmak daha faydalı olacaktır.

Başka Hangi Firmalarla Görüşüyorsunuz?

Şirketlerin bu soruyu sormalarında bazı nedenler vardır. Birincisi, sizin için hangi şirketlerle yarıştığını öğrenmek. İkincisi ise diğer görüştüğünüz yerlerin hangi sektörler olduğudur. Çünkü diğer başvurduğunuz yerle aynı sektörde olan şirketlerle görüşüyorsanız, ilgilendiğiniz pozisyon hakkında ciddi olduğunuzu görebilirler.

İş Dışında Neler Yapmaktan Hoşlanırsınız?

Bu sorunun sorulma amacı ise alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınız şirketle uyuşuyor mu diye bakmaktır. Soru-cevap tarzı birkaç cümle ile onların kişisel hayatları hakkında birkaç bilgi almak da bu konuda çok faydalı olur. Bu soruya dürüst bir şekilde cevap vermek, en iyisidir. Profesyonellik çerçevesi içinde kendiniz hakkında bilgiler vermek, karşınızdaki insanla ortak bir bağ kurmanızı bile sağlayabilir.

Çocuk Sahibi Olma Konusunda Ne Düşünüyorsunuz?

Din, dil, ırk, aile hakkında gelen sorular tuzak olabilir. Bu tarz sorulardan olabildiğince profesyonel bir şekilde kaçmayı ve konuyu tekrardan işe getirmeyi bilmelisiniz. Örneğin; “Henüz o noktada değilim, şu an için yalnızca şirketinizde kariyer yapma fikriyle ilgileniyorum.” gibi kıvrak cümlelerle işverenlerin gözüne girebilirsiniz. Profesyonel bir kaçış, aynı zamanda sorulan soruya cevap vermenizi de sağlar.

Bize Sormak İstediğiniz Herhangi Bir Soru Var Mı?

İş görüşmesine gelmeden önce, kafanızda olan birçok sorunun cevabını görüşme esnasında zaten alırsınız. Pozisyon, şirket, departman ve beraber çalışacağınız insanlar hakkında, aklınızda olan birçok sorunun cevabına ulaşırsınız. Hiçbir soru sormadan sakın ayrılmayın çünkü bu, ilgisizliğinizi gösterir. Eğer aklınıza takılı kalan bir şey olursa mutlaka onu sorun. Eğer yoksa öneri olarak, görüştüğünüz kişiye “burada çalışmanın en çok nesini seviyorsunuz”, “şirket hakkında yeni projeler veya büyüme çalışmaları olacak mı?” gibi sorularla ilgisini çekebilirsiniz.

Bu klasikleşmiş soruların yanı sıra, milyonda bir ihtimalle denk gelebileceğiniz sorular vardır. İsterseniz bir de onlara göz atalım:

Milyonda Bir İhtimalle Karşılaşabileceğiniz Sorular

Milyonda Bir İhtimalle Karşılaşabileceğiniz SorularBazı firmalar çok ilginç sorular sormalarıyla meşhurdur. Bu sorular, genelde kişiliğinizi tanımlamak, cesaretinizi ölçmek, ileri görüşlülüğünüzü ve alabileceğiniz riskleri görme amaçlıdır. Genelde bu soruları büyük firmalar sorar çünkü başvuran o kadar çok kalifiye eleman arasından en pratik zekalı olanını tercih etmeyi amaçlarlar. İşte o sorulardan birkaçı:

  • Eğer 2 bin dolarınız olsaydı, 24 saat içinde bunu iki katına çıkarmak için neler yapardınız?

Cevap vermek için bilgi birikim gerektiren bir soru. Eğer, cesaretinizi göstermek istiyorsanız kumar, bahis gibi cevaplar da verebilirsiniz.

  • Bir trafik ışığı olsanız, hangi renk olurdunuz?

Ben bu sorunun cevabına kırmızı derdim. Neden olarak ise; insanların hazır olmadan ve çevresini kontrol etmeden yolu analiz etmesi gerektiğini gösterme amacıyla olduğunu söylerdim.

  • Bu odaya kaç basketbol topu sığdırabilirsiniz?

Olabildiğince yüksek bir cevap vererek, sınırlarımı zorlayabileceğimi gösterirdim.

  • Antalya’da yazın ortasında, inanılmaz sıcaklarda, sokak ortasında sıcak çikolata satmak için neler yapardın?

Yapımında kullanılan çikolatanın kalitesinden bahsederdim. Onun dışında ise servis ettiğim bardakların üzerine ilginç şeyler yazarak çiftlere satmaya çalışırdım.

  • Bir sosisi, iki tarafından çektiğinizde hangi tarafından bölünür?

Bu soruya ortasından diyen insanların sayısı bir hayli yüksek olacaktır. Ancak ben, bu soruya; “sağ kolum daha kuvvetli olduğu için, sağ tarafından bölünecektir” cevabını verirdim.

İş piyasası çok ilginçtir. Başınıza her an, her şey gelebilir. Hepsine karşı hazırlıklı olmalısınız. Özellikle iş görüşmelerinizde kendinizi o işi almaya odaklamalısınız. İş ne olursa olsun, görüşme yaptığınız kişiye ciddi olduğunuzu ve o pozisyon için aranılan eleman olduğunuzu gösterin. İnsanların size ihtiyaç duymasını ve sizi ekiplerinde istemelerini sağlayın. Asla stres ve heyecan yapmayın çünkü kaybeden siz olursunuz. Sakinliğinizi koruduktan sonra kalitenizi göstererek, kendinizi diğer adaylardan farklı kılan özelliklerinizden bahsedin. Güzel bir öz geçmişe sahip olduktan sonra, gerisi tamamen size kalıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum