Yatırım yapmaya başla!

İş Görüşmelerinde Sorulan Soruların Sırları

İş Görüşmelerinde Sorulan Soruların Sırları

İş görüşmelerinde sorulan soruları nasıl buluyorsunuz? Çok mu mantıklı, çok mu gereksiz? Öyle ya da böyle, hemen her iş görüşmesinde karşınıza çıkan bu sorularla baş etmelisiniz ve işi alabilmek için mantıklı cevaplar vermelisiniz. Belki de tüm kariyerinizi belirleyecek olan bu sorular, artık birer klişe haline geldi. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz, 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz, neden sizi tercih etmeliyiz? Bu sorular karşısında yutkunur, titrek sesimizle cevap vermeye çalışırız, değil mi?

İş görüşmeleri; sadece yeni mezunlar için değil, daha önce iş deneyimi olan kişiler için de büyük bir strestir. 10 yıldır çalışan birisi olun ve 11. yıl iş görüşmesine gidin; elleriniz terler, sesiniz titrer. Uzmanlar bir iş görüşmesi için 3 saat önceden hazırlanmanızı öneriyor ve artık internette aradığımızda karşımıza çıkan iş görüşmesi sorularına cevap bulmanızın faydalı olduğunu belirtiyor. Bu şekilde kendinizi daha iyi hazırlanmış hissedeceksiniz ve heyecanınızı bir miktarda olsa yeneceksiniz. Zaten rahat bir şekilde gittiğiniz iş görüşmelerinde her şeyin daha olumlu geçeceğinden emin olabilirsiniz. Elbette gevşek davranmanızdan bahsetmiyoruz!

İş görüşmesine gitmeden önce şirket hakkında mutlaka bilgi toplayın ki soruların cevaplarını buna göre revize edin. Hatta sizler de sorular hazırlayın ve işle gerçekten ilgilendiğiniz izlenimini yaratın. Uzmanlar, iş görüşmesinin yaklaşık süresi hakkında da bilgi edinmenizin işleri kolaylaştırdığından bahsediyor. Bu nedenle tam donanımlı olarak bir iş görüşmesine gidin ve o işi almadan gelmeyin.

Şimdi gelelim iş görüşmesinin klişe sorularına. Birçoğumuz soruları soran insan kaynakları yetkilisinin boğazına sarılarak nefret kusmak istiyor olabilir; ama eliniz mahkum, o işi alabilmek için tüm sevimliliğinizle soruları cevaplamalısınız. Bu sorularla baş etmeniz işin birkaç ipucu ile sizlere destek olmak istiyoruz.

İşte klişe soruların nasıl cevaplanması gerektiği hakkında ipuçlarınız:

Neden burada çalışmak istiyorsunuz?

Neden burada çalışmak istiyorsunuz?“Neden çalışmayayım” demek gelir içinizden; ama tabi ki bunu yapamazsınız. Bu sorunun amacı, hazırlıklı gelip gelmediğinizi öğrenmektir. Şirket ve sektör hakkında bilginiz var mı, yok mu, bihaber misiniz, öğrenmek isterler. Eğer iş görüşmesine gelmeden önce dersinizi iyi çalışmışsanız, bu soruya deneyimlerinizden ve özelliklerinizden bahsederek cevap vermek en uygunudur.

Gurur Duyduğunuz En Büyük Başarınız Nedir?

Gurur Duyduğunuz En Büyük Başarınız Nedir?“Haydeee… Okuduk, mezun olduk, geldik işte buradayız. Bu başarı değil mi?” diye düşündüren bu sorunun sırrı, spesifik olmak ve pozisyona en uygun başarınızı seçmektir. Belki de birçoğumuz için lisede futbol takımında yer almak büyük bir başarıdır ya da sınıf başkanlığı yapmak. Ama bu sorunun cevabı bunlar değil, daha profesyonel ve başvurduğunuz pozisyonla ilgili olan başarınızdır. Şirketin aradığı özellikleri düşünün ve ihtiyaç duyacağı konuda bir başarı bulun.

Biraz Kendinizden Bahseder misiniz?

Biraz Kendinizden Bahseder misiniz?“Evlenmeye gelmedik, iş görüşmesi yapıyoruz burada,” cevabını yapıştırmayı planlarsınız; ama sizi hiç tanımayan birisiyle iş görüşmesi yaptığınızı unutmayın. Sizin işe uygun olup olmadığınızı üstlerine bildirmek de o kişinin görevi. İşi almak için kendinizi doğru cümlelerle karşınızdaki kişiye tanıtın. Biliyoruz, cevaplanması çok zor ve geniş kapsamlı bir soru. Ama burada önemli olan görüşmeyi yapan kişinin sizin hafta sonlarında ve tatillerde ne yaptığınızı öğrenmek istemesi, kişisel hayatınızı merak etmesinden kaynaklanır. Belirgin birkaç noktadan bahsedin, profesyonel deneyimlerinizi dile getirin ve kariyer hedeflerinizi söyleyin. Böylece konuya bağlı kalmış olursunuz ve sonucu o şirkette çalışmak istediğinize bağlarsanız, işinizi biraz daha kolaylaştırırsınız.

Sizi Neden İşe Alalım?

Sizi Neden İşe Alalım?“Peki, siz neden bir iş ilanı verdiniz?” şeklinde cevap vermek için yanıp tutuştuğunuzu biliyoruz. Ama bu soru sandığınız kadar ‘gıcık’ bir soru değildir. Çünkü kendinizi tanıtmanız için en iyi fırsattır. Güçlü özelliklerinizden, dikkat çeken yönlerinizden, beğenilen yeteneklerinizden bahsetmenizi sağlar. Yapabilecekleriniz hakkında kısaca bilgi vermenizi kolaylaştırır. Elbette soruyu cevaplarken fazla genele de girmemelisiniz. Unutmayın, herkes çok dürüsttür ve çalışkandır, bu nedenle hep bundan bahseder; ama siz bu soruyu kişisel özelliklerinizle süslerseniz karlı çıkarsınız.

En Zayıf Yönünüz Nedir?

En Zayıf Yönünüz Nedir?En tereddüt ettiğimiz sorulardan birisidir ve birçoğumuz zayıf yönlerimizi dürüst bir şekilde dile getirmekten çekiniriz. Bu nedenle zayıflıklarımız bizimle bir ömür boyu devam eder. Zaten iş görüşmesinde bu sorunun sorulma nedeni de dürüstlüğünüzün öğrenilmesidir. Sorunun sırrı, zayıf yönleriniz hakkında ne kadar dürüst olacağınızdır. Cevap verirken de bunu nasıl avantaja çevirebileceğinizden bahsetmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse; eski bir iş deneyiminizde şirkette yaşadığınız sorunlardan ve bu sorunları düzeltebilmek için ne gibi adımlar attığınızdan bahsedebilirsiniz. Kendinizi iyi bir şekilde tanıtabildiğinizde de ilgi çekeceksiniz ve sakın ola ‘zayıf yönüm yok’ diye cevap vermeyin.

Karşılaştığınız Zor Bir Durumdan ve Nasıl Çözdüğünüzden Bahsedin

Karşılaştığınız Zor Bir Durumdan ve Nasıl Çözdüğünüzden Bahsedinİşte stresle dolu bir soru daha sizlerle. Özellikle yeni mezunlar ve çok fazla iş deneyimi olmayan kişiler için cevaplaması zor bir sorudur. Sorunun sırrı ise eleştirel bir şekilde düşünüp düşünemediğiniz, çözüm üretme konusundaki yeteneğinizdir. Dürüstlüğü elden bırakmayarak rahat bir şekilde bu soruya cevap vermeniz, faydalı olacaktır.

Düşündüğünüz Maaş Nedir?

Düşündüğünüz Maaş Nedir?Evet, zor sorulardan ve aklınızdan geçen ücreti genellikle rahatlıkla dile getiremediğimiz sorulardan birisi. Özellik iş deneyimi olmayan veya az olan kişiler için cevaplanması zor bir sorudur. İş görüşmesine gitmeden önce piyasa ile ilgili araştırma yapmanız en doğrusu olacaktır ve bu işten yaklaşık olarak ne kadar para alacağınızı bilmeniz gerekir. Sırrı ise iş görüşmesini yapan kişiye, anlaştığınız takdirde adil bir maaş belirlenmesi konusuna açık olduğunuz mesajını vermelisiniz. Yine de bir cevap vermeniz konusunda ısrar ediliyorsa, bir aralık vermek en doğrusu olacaktır.

Son İşinizden Neden Ayrıldınız?

Son İşinizden Neden Ayrıldınız?İstifa ederken dikkat etmeniz gerekenleri anlattığımız yazımızda size bu konudan bahsetmiştik. Son derece kritik bir sorudur ve gerçekten önemlidir. Eski iş deneyimleriniz hep kötü sonuçlanmış olabilir; ama vereceğiniz olumsuz ve kötülemelerden oluşan cevaplar, hakkınızda yanlış bir izlenim oluşmasına neden olabilir. Politik cevaplar vermelisiniz ve eski işin kötü yanlarından bahsettiğiniz kadar iyi yönlerini de araya sıkıştırmalısınız. Sürekli şikayet etmek, sizi de suçlu durumuna düşürecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum